Доступність посилання

ТОП новини

Центристські групи зберігають більшість у Європарламенті, але ультраправі мають здобутки – прогноз


Явка на виборах у більшості країн була вищою, ніж у 2019 році
Явка на виборах у більшості країн була вищою, ніж у 2019 році

Перші оцінки, що надійшли після виборів до Європейського парламенту 9 червня, свідчать про те, що ультраправі матимуть успіхи за підсумками голосування, зокрема завдяки результатам у Франції й Німеччині. Проте, згідно з прогнозами, центристські групи зберегли більшість.

Правоцентристська Європейська народна партія (ЄНП) посідає перше місце зі 184 з 720 місць, за нею йдуть два її головні партнери – лівоцентристські соціалісти й демократи – 139 і центристська партія «Оновити Європу» – 80.

За ними йдуть два крайньоправі угруповання: Європейські консерватори й реформісти з 72 місцями, і менша партія «Ідентичність і демократія» – 58.

Очевидно, центристська коаліція, яка зараз формує Єврокомісію, збереже більшість, а кандидаткою на посаду голови Єврокомісії він ЄНП знову буде Урсула фон дер Ляєн.

У Франції на виборах до Європарламенту перше місце посіла правопопулістська партія «Національне об’єднання», яка набрала вдвічі більше, ніж соратники президента Емманюеля Макрона. Реагуючи на попередні підсумки виборів, Макрон 9 червня заявив про розпуск парламенту Франції і призначення виборів на 30 червня.

Консервативний блок ХДС/ХСС із великим відривом виграв вибори до Європарламенту у Німеччині. На другому місці, як і очікувалося, опинилася правопопулістська партія «Альтернатива для Німеччини». Провідна партія владної коаліції, соціал-демократи канцлера Олафа Шольца, опинилися на третьому місці.

В Австрії лідирує крайньоправа Партія свободи, відома, крім іншого, критикою антивоєнних санкцій щодо Росії. В Іспанії права Народна партія дещо випереджає владних соціалістів.

Водночас у Нідерландах праву Партію свободи Ґерта Вілдерса, яка впевнено перемогла на парламентських виборах восени, цього разу випереджає альянс соціалістів і зелених на чолі з колишнім віцеголовою Єврокомісії Франсом Тіммермансом.

У Бельгії перемогу на виборах здобули праві націоналісти з «Нового фламандського альянсу». Прем’єр-міністр Бельгії Александер Де Кроо після великої поразки на національних парламентських виборах і виборах до Європарламенту його партії «Відкриті фламандські ліберали та демократи» оголосив про відставку.

В Італії правопопулістська партія прем’єр-міністерки Джорджі Мелоні «Брати Італії», за даними екзитполів, випереджає на виборах до Європарламенту інші партії з очікуваним результатом у 26-30%.

Успіхи ультраправих, які десятиліттями були на узбіччі політики в ЄС, можуть змінити баланс сил у Європарламенті, зокрема тепер вони можуть стати значним гравцем у різних сферах: починаючи від міграції до безпеки й клімату. При цьому багато що, однак, залежить від того, наскільки праві сили зможуть співпрацювати одна з одною: якщо, наприклад, щодо посилення міграційної політики між ними мало розбіжностей, то щодо підтримки України вони – значні.

У голосуванні, що проходило 6–9 червня у 27 країнах ЄС, мали право взяти участь близько 360 мільйонів виборців країн ЄС. Явка на виборах у більшості країн була вищою, ніж у 2019 році. Європарламент схвалює склад Єврокомісії (але він сам формується на підставі домовленостей країн-членів ЄС), а також загальноєвропейські законодавчі ініціативи.

Форум

XS
SM
MD
LG