Європейська комісія пропонує країнам Європейського союзу назавжди відмовитися від сезонної зміни літнього і зимового часу у 2019 році. Відповідний план Єврокомісія представила 12 вересня.
Згідно з пропозиціями, сезонне переведення годинників буде скасоване у всьому Євросоюзі. Проте країнам-членам надається свобода вибору, за яким часом вони хочуть жити – зимовим чи літнім.
Єврокомісія прагне, щоб сусідні країни ухвалювали рішення скоординовано, аби забезпечити належне функціонування внутрішнього ринку та уникнути ситуації, за якої деякі держави-члени вирішать зберегти переведення годинників, а інші відмовляться від цієї практики.
Щоб забезпечити плавний перехід, Єврокомісія дає державам-членам час до квітня 2019 року – до цієї дати вони мають визначитися, зимовим чи літнім часом вони планують користуватися.
Останній обов’язковий перехід на літній час у Європейському союзі відбудеться в неділю, 31 березня 2019 року. Після цього держави-члени, які захочуть назавжди повернутись до зимового часу, зможуть зробити це в останню неділю жовтня 2019 року.
Після цієї дати у Євросоюзі сезонні переведення годинників будуть скасовані.
Пропозицію Європейської комісії повинні погодити Європарламент та Рада ЄС.
ЄС вирішив скасувати переведення годинників на літній і зимовий час після проведення опитування, під час якого громадяни Євросоюзу підтримали цю ідею. Понад 80% респондентів виступили за скасування переведення годинників. У найбільшому онлайн-опитуванні в історії ЄС взяли участь близько 4,6 мільйона людей.
Практика щорічного переходу на літній час і повернення на поясний застосовується зараз у майже 75 країнах чи територіях світу, на всій їхній площі чи частково. При цьому близько 180 країн чи територій не користуються сезонним часом.
Ті, хто підтримує літній час, стверджують, що довші години денного світла влітку допомагають економити енергію і підвищити продуктивність. Супротивники кажуть, що це має короткостроковий негативний вплив на здоров’я людей. Європейська комісія також встановила, що часові зміни дають мінімальну економію енергії.
В Україні зміна часу відбувається разом із усім Європейським союзом і більшістю країн Європи двічі на рік: в останню неділю березня країна переходить на літній час, а кожної останньої неділі жовтня повертається на зимовий, тобто свій поясний час.
Переведення годинників регламентується постановою Кабінету міністрів від 1996 року.