Європейський суд із прав людини (ЄСПЛ) задовольнив 20 скарг російських журналістів, редакцій засобів інформації та правозахисників на рішення російських судів, пов’язаних зі звинуваченнями в наклепі та образах честі та гідності. Одна з них пов’язана з опитуванням телеканалу «Дождь», яке стало приводом для державного тиску на редакцію у 2014 році.
Тоді телеканал провів опитування читачів сайту про припустимість здачі блокованого Ленінграда в роки Другої світової війни. Запитання було поставлене в історичній програмі на каналі і було сформульоване так: «Чи потрібно було здати Ленінград, щоб зберегти сотні тисяч життів?»
Реакція російської влади на опитування призвела до вимкнення телеканалу з кабельних мереж, відмови рекламодавців, різкого скорочення бюджету та аудиторії каналу. Після цього в редакції відбулися скорочення, а в березні 2014 року творець каналу Наталія Сіндєєва говорила, що він близький до закриття.
Редакцію оштрафували на 200 тисяч рублів за позовом двох пенсіонерів, які заявили, що опитування образило їхню честь і гідність.
У рішенні ЄСПЛ, опублікованому 6 лютого, йдеться, що рішення російських судів не відповідають конвенції з прав людини. Російській юридичній особі каналу присуджена компенсація на суму 3,5 тисячі євро. «Дождь» зараз не працює в Росії, журналісти були змушені залишити її після початку повномасштабної війни 2022 року.
Загальна сума присуджених компенсацій за 20 скаргами склала 134 390 євро. Росія рішення ЄСПЛ не виконує.
Форум