Єврокомісія і голова зовнішньополітичного відомства ЄС Жозеп Боррель 15 травня офіційно закликали владу Грузії відмовитися від затвердження закону «Про прозорість зовнішнього впливу», який його опоненти називають аналогом російського закону про «іноземних агентів».
У заяві керівництва ЄС йдеться про те, що остаточне ухвалення закону негативно вплине на європейські перспективи Грузії. На думку Єврокомісії, законопроєкт підриває громадянське суспільство і загрожує свободі ЗМІ.
«Ухвалення цього закону негативно впливає на прогрес Грузії на шляху до ЄС. Вибір подальшого шляху – в руках Грузії. Ми закликаємо грузинську владу відкликати закон», – йдеться у заяві.
У ній не сказано про конкретні наслідки, до яких може призвести набрання чинності законом. Однак видання Financial Times із посиланням на трьох чиновників ЄС стверджує, що в цьому випадку заявку Грузії на вступ до ЄС заморозять. Минулого року країна офіційно набула статусу кандидата на вступ до Євросоюзу, хоча переговори про нього ще не почалися.
Сполучені Штати також висловили стурбованість у зв’язку з ухваленням законопроєкту, закликавши владу Грузії відмовитися від нього. Заступник держсекретаря США Джеймс О’Браєн 14 травня заявив на пресконференції в Тбілісі, що якщо ухвалений законопроєкт залишиться в нинішньому вигляді, який суперечить нормам ЄС і НАТО, то США переглянуть багатомільйонні програми допомоги Грузії і можуть запровадити санкції проти причетних до репресій щодо протестувальників.
Законопроєкт 14 травня був схвалений парламентом Грузії у третьому, остаточному читанні. Його обговорення й ухвалення супроводжується багатотисячними вуличними протестами у Тбілісі. Поліція нерідко застосовує силу до демонстрантів, які збираються біля будівлі парламенту, відбуваються сутички. Документ ще не набув чинності, президентка Грузії Саломе Зурабішвілі пообіцяла накласти на нього вето. Парламент, однак, може його подолати.
15 травня у Тбілісі відбулася чергова акція протесту проти законопроєкту. У марші взяли участь міністри закордонних справ Естонії, Литви й Ісландії, які відвідали Грузію. Вони звернулися до учасників мітингу із трибуни перед парламентом. Голова МЗС Литви Габріелюс Ландсбергіс заявив, що хоче європейського майбутнього для грузинського народу.
Закон, у разі набуття чинності, вимагатиме від організацій і груп громадян реєструватися іноземними агентами, якщо вони отримують понад 20 відсотків фінансування з-за кордону. Ініціатори законопроєкту кажуть, що закон потрібний для захисту Грузії від закордонного фінансування протестів, радикальних партій і пропагандистських медіа. За порушення закону загрожуватиме великий штраф. Автори заявляють, що запозичили норми американського, а не російського законодавства.
Опозиція стверджує, що документ узаконить репресії проти громадянського суспільства, призведе до розвороту Грузії від Заходу і «поглинання Росією».
Форум