Національна поліція Луганської області повідомляє 16 травня, у 82-й день повномасштабного вторгнення Росії в Україну, що впродовж минулої доби російські війська 29 разів обстріляли підконтрольну українським військам територію області. Внаслідок обстрілів одна жінка загинула та 13 місцевих жителів отримали поранення, серед них – неповнолітня дитина, вказують правоохоронці.
«Під масовані артилерійські обстріли потрапили міста Сєвєродонецьк, Лисичанськ, Новодружеськ, Попасна, Гірське, Золоте, с. Білогорівка Комишуваха, Тошківка, Новозванівка, Троїцьке (11 населених пунктів області – ред.). Пошкоджені приватні та багатоповерхові будинки, ліцей, загальноосвітня школа. Окупанти з мінометів обстріляли лікарню м. Сєвєродонецьк», – йдеться у повідомленні.
У НПУ Луганщини додали, що за кожним фактом обстрілів слідчими були порушені кримінальні провадження за ст. 438 КК України «Порушення законів та звичаїв війни». Крім того, наголошують: поліція збирає докази воєнних злочинів.
Голова Луганської військової адміністрації Сергій Гайдай вранці 16 травня у телеграмі повідомив, що «Луганщина втратила 267 своїх синів і доньок».
Національна поліція Донецької області 16 травня повідомляє, що російські війська впродовж минулої доби обстріляли 10 населених пунктів області: застосовували авіабомби, ракети «повітря-земля» та реактивні системи «Град» і «Смерч». Наразі, за даними правоохоронців, відомо про шістьох загиблих мирних жителів та 12 поранених.
«Руйнувань зазнали 36 цивільних об’єктів – житлові будинки, мечеть, завод, кафе, об’єкти критичної інфраструктури. Упродовж минулої доби російські війська завдали удару по таких населених пунктах – Маріуполь, Авдіївка, Торецьк, Лиман, Соледар, Залізне, Бахмут, Нью-Йорк, Діброва, Бахмутське. Ворог обстрілював мирне населення з авіації, танків, важкої артилерії, реактивних систем залпового вогню «Град» і «Смерч», а також ракетами», – йдеться у повідомленні.
Правоохоронці Донеччині додають, що «воєнні злочини РФ задокументовано». Поліцейські розпочали досудові розслідування за ст. 438 КК України «Порушення законів та звичаїв війни».
Очільник Донецької ОВА Павло Кириленко вранці 16 травня у телеграмі повідомив, що від початку вторгнення Росії в Україну, що триває від 24 лютого, внаслідок обстрілів та бомбардувань на Донеччині загинули 366 мирних людей. Наразі, додав він, невідома кількість жертв у Маріуполі та Волновасі.
Управління Верховного комісара ООН із прав людини змогло підтвердити загибель 3573 і поранення 3816 цивільних через повномасштабну війну Росії проти України. Це дані від 24 лютого до півночі 12 травня, повідомили в УВКПЛ ООН. При цьому в організації наголошують, що реальні цифри – значно вищі.
Вранці 16 травня Генштаб ЗСУ повідомив, що російські війська не припиняють ведення наступальних дій у Східній операційній зоні, основні зусилля зосереджуючи на Донецькому напрямку.
А от фахівці американського Інституту вивчення війни (ISW) вважають, що російське командування, очевидно, відмовилося від планів великомасштабного оточення українського збройного угруповання в Донецькій області і тепер спрямовує основні зусилля на взяття під контроль Луганської області.
Масштабна війна Росії проти України
24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія, зокрема, окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.
Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацію», згодом – «захист Донбасу». А у вересні та на початку жовтня Росія здійснила спробу анексувати частково окуповані Запорізьку, Херсонську, Донецьку та Луганську області. Україна і Захід заявили, що ці дії незаконні. Генасамблея ООН 12 жовтня схвалила резолюцію, яка засуджує спробу анексії РФ окупованих територій України.
Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури по всій території України.
На кінець жовтня Україна оцінювала втрати Росії у війні у понад 70 тисяч загиблих військових. У вересні Росія заявила, що її втрати менші від 6 тисяч загиблих. У червні президент Зеленський оцінив співвідношення втрат України і Росії як один до п'яти.
Не подолавши опір ЗСУ, вцілілі російські підрозділи на початку квітня вийшли з території Київської, Чернігівської і Сумської областей. А у вересні армія України внаслідок блискавичного контрнаступу звільнила майже усю окуповану до того частину Харківщини.
11 листопада українські Сили оборони витіснили російські сили з Херсона.
Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей.
Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств та розслідуванні. РФ відкидає звинувачення у скоєнні воєнних злочинів.
Пізніше факти катувань та убивств українських громадян почали відкриватися чи не у всіх населених пунктах, які були звільнені з-під російської окупації. Зокрема, на Чернігівщині, Харківщині, Херсонщині.
З вересня 2022 року запеклі бої російсько-української війни ідуть на сході і на півдні України.
6 червня 2023 року була повністю зруйнована гребля Каховського водосховища (перебувала під контролем російської армії із початку березня 2022 року, а у жовтні була замінована окупантами), що призвело до затоплення великої території, людських жертв, знищення сільгоспугідь, забруднення Дніпра і Чорного моря. Україна назвала це екоцидом.
Загалом, за час повномастабної війни від 24 лютого 2022 року по кінець червня 2024 року ООН верифікувала дані про щонайменше 33 878 постраждалих цивільних, серед них 11 284 загиблих.
Реальна кількість втрат, зазначають експерти, набагато більша. Тільки під час блокади і бомбардування Маріуполя, як заявляє українська влада, могла загинути понад 20 тисяч людей.