Доступність посилання

ТОП новини

У ДБР пояснили, чому відкрили провадження проти генералів та полковника ЗСУ за провал оборони Харківщини


«Ну, ні для кого не було секретом факт, що були запитання, ну, відбувся прорив, ворог почав просуватися, це ж для нас з вами не було секретом» – Сапьян
«Ну, ні для кого не було секретом факт, що були запитання, ну, відбувся прорив, ворог почав просуватися, це ж для нас з вами не було секретом» – Сапьян

Кримінальне провадження за провал оборони Харківщини Державне бюро розслідувань (ДБР) відкрило за фактом самого прориву державного кордону в травні 2024 року. Так радниця з комунікацій директора ДБР Тетяна Сапьян відповіла на запитання Радіо.Свобода (проєкт Свобода.Ранок), чи звертався хтось до ДБР з клопотанням про відкриття такого провадження та що стало причиною розслідування цієї справи.

Сапьян пояснює, що тоді цей прорив кордону викликав суспільний резонанс, що, за її словами, і спонукало ДБР розпочати розслідування.

«Як таке розслідування може початися? Ну, ні для кого не було секретом факт, що були запитання, ну, відбувся прорив, ворог почав просуватися, це ж для нас з вами не було секретом», – каже речниця.

На уточнююче запитання, чи за всіма фактами прориву державного кордону російськими військами ДБР відкривало кримінальне провадження проти командирів ЗСУ, які його допустили, вона зазначила: «Я можу стверджувати лише той факт, що кримінальні провадження, де під запитанням, чи можна було уникнути цієї ситуації, відкриті, що стосується саме оборони».

Також Тетяна Сапьян відповіла, чи будуть слідчі ДБР в рамках цієї справи щодо провалу оборони кордону на Харківщині допитувати Головкома ЗСУ Олександа Сирського, генерал-лейтенанта, екскомандувача обʼєднаних сил ЗСУ з лютого по червень 2024 року Юрія Содоля або Олега Синєгубова – голову Харківської ОВА, які відповідали також за оборону Харківського напрямку та побудову фортифікацій. Вона сказала, що не виключає такої можливості.

20 січня Юрія Галушкіна, екскомбрига 125-ї бригади ТрО Артура Горбенка, колишнього командира 415-го батальйону 23-ї ОМБр Іллю Лапіна затримали за звинуваченням у тому, що вони «не забезпечили належний захист Харківщини під час наступу ворога у травні 2024 року».

Слідчі заявляють, що «посадовці не підготували оборону прикордонних районів Харківщини і втратили управління боєм під час повторного наступу рашистів на обласний центр».

Читайте також: Провал оборони Харківщини. Що відомо про затриманих і в чому їх звинувачують

Суд 21 січня обрав запобіжний захід Юрію Галушкіну у вигляді тримання під вартою з альтернативою внесення застави в сумі п’ять мільйонів гривень. 22 січня адвокат Михайло Величко повідомив, що за бригадного генерала Юрія Галушкіна внесли заставу.

Державне бюро розслідувань увечері 22 січня заявило про «нові факти у справі про прорив кордону на Харківщині», через що повторно затримали колишнього командувача оперативно-тактичного управління «Харків» Юрія Галушкіна.

Сам генерал у зверненні, яке поширив його адвокат, зазначив, що командири не винні у нестачі військових і озброєння: «Зараз мені закидають, що смуга бригади перевищувала норму. Якщо в Україні у Генерального штабу немає достатньо бригад і озброєння, щоб дотримуватися норм, то в цьому винні не командири».

22 січня Печерський районний суд Києва обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з можливістю внесення 25 мільйонів гривень застави колишньому командиру 125-ї бригади ТрО Артуру Горбенку.

Раніше 21 січня в цій же справі суд обрав запобіжний захід полковнику Іллі Лапіну.

Форум

XS
SM
MD
LG