Велика Британія закликала працівників приватних компаній, які надають послуги з розвідки та безпеки, не співпрацювати із ворожими країнами – про це йдеться в роз’ясненнях уряду. Закон про національну безпеку 2023 року визнає ворожими до Британії уряди Росії, Ірану та Китаю.
«Ви можете бути під загрозою вчинення правопорушення, якщо робота, яку ви виконуєте, може допомогти іноземній державі здійснювати діяльність проти Великої Британії», – йдеться у вказівках на сайті британського уряду.
Максимальне покарання за таку діяльність може становити до 14 років позбавлення волі, повідомляє видання Politico.
Також у статті в журналі City Security днями міністр безпеки Великої Британії Ден Джарвіс закликав працівників галузі бути пильними, щоб запобігти роботі на користь інших країн, яка шкодитиме інтересам Сполученого Королівства.
«Фахівці з безпеки стали привабливими посередниками для тих, хто хоче завдати шкоди Великій Британії. Приватні детективи, співробітники приватної розвідки та офіцери особистої охорони мають спеціальні навички, доступ до інформації та близькість до осіб, що становлять інтерес, якими хочуть скористатися ворожі актори», – пише Джарвіс.
Читайте також: У Москві американця засудили до 15 років ув’язнення в справі про шпигунство
Він уточнив, що робота на іноземні країни не є незаконною, але нове законодавство криміналізує допомогу в діяльності, яка завдає шкоди Сполученому Королівству.
Британські державні розвідслужби вважають, що загроза країні надходить «переважно з боку Росії, Ірану та Китаю».
Серед можливих типів потенційної шкідливої діяльності Джарвіс перерахував, зокрема, пряму або опосередковану роботу на іноземну розвідку, а також здійснення іноземного втручання шляхом розпалювання ворожнечі, підриву громадської безпеки, нападів на іноземних дисидентів або передачі таємної інформації іншій державі.
Як пише Politico, останніми роками у Британії надання приватних розвідувальних та безпекових послуг перетворилося на великий бізнес, до якого часом залучають колишніх співробітників служб безпеки країни.
Тож останнім часом, додає видання, державні безпекові служби Сполученого Королівства суттєво непокояться діяльністю приватної розвідувальної індустрії.
Читайте також:У Латвії 72-річного росіянина засудили до 8 років ув’язнення за шпигунство на користь РФ
У звіті британського агентства внутрішньої безпеки та контррозвідки MI5, оприлюдненого торік у жовтні, йдеться, що Росія та Іран дедалі частіше залучають приватних розвідників та злочинців для виконання завдань у Великій Британії. Це є новою тенденцією, вважає служба.
Велика Британія готується запровадити влітку так звану Схему реєстрації іноземного впливу (Foreign Influence Registration Scheme – FIRS). Це є однією з вимог Закону про національну безпеку 2023 року.
FIRS, схожа до американської та інших систем реєстрації представників іноземних інтересів, «вимагатиме реєстрації домовленостей щодо здійснення діяльності політичного впливу у Великій Британії за вказівкою іноземної держави».
Форум