Доступність посилання

Білорусь: журналіста Радіо Свобода Кузнечика звільнили після більш ніж 3 років ув’язнення


Звільнений журналіст Білоруської служби Радіо Свобода Андрій Кузнечик зустрічається з родиною у Вільнюсі (12 лютого 2025 року)
Звільнений журналіст Білоруської служби Радіо Свобода Андрій Кузнечик зустрічається з родиною у Вільнюсі (12 лютого 2025 року)

Журналіст Білоруської служби Радіо Свобода Андрій Кузнечик вийшов на волю після більш ніж трьох років проведених у білоруській в’язниці за звинуваченнями, які він, його роботодавець, офіційні особи США і правозахисні організації називали політично мотивованими.

Звільнення Кузнечика, батька двох дітей, 12 лютого відбулося через день після того, як адміністрація президента США Дональда Трампа домоглася звільнення американського шкільного вчителя Марка Фогеля з ув’язенння в Росії, яка є ключовим союзником Білорусі.

«Це радісний день для Андрія, його дружини Алесі та двох маленьких дітей. Після більш ніж трьох років розлуки ця сім’я знову разом завдяки президенту [Дональду] Трампу», – сказав президент Радіо Свобода Стівен Капус 12 лютого, відзначивши зусилля держсекретаря Марко Рубіо «і його команди», а також уряд Литви за сприяння.

«Ми продовжуємо сподіватися, що нашого журналіста Ігоря Лосіка також буде звільнено, і розраховуємо на подальше лідерство адміністрації Трампа», – додав Капус, маючи на увазі іншого журналіста Радіо Свобода, якого зараз утримують в ув’язненні в Білорусі.

Кузнечик був заарештований 25 листопада 2021 року і спочатку засуджений до 10 діб арешту за звинуваченням у хуліганстві, яке він відкидає.

Після відбуття цього покарання Кузнечика не звільнили, а висунули звинувачення у створенні екстремістського угруповання, про що чиновники місяцями не повідомляли родичам і колегам Кузнечика.

8 червня 2022 року Могилівський обласний суд Білорусі визнав Кузнечика винним і засудив його до шести років позбавлення волі. Судовий процес тривав лише один день.

Правозахисні групи в Білорусі визнали Кузнечика політичним в’язнем.

Кузнечик, який наполягав на своїй невинуватості, відбував покарання у в’язниці в північному місті Новополоцьк. Ця установа відома як одна з найбільш суворих пенітенціарних установ у Білорусі.

Відтоді, як спірні президентські вибори у серпні 2020 року викликали масові протести через перемогу авторитарного правителя Олександра Лукашенка, десятки тисяч білорусів були заарештовані за висловлення будь-якої незгоди з режимом.

Репресії змусили більшість опозиційних політиків, які стверджують, що голосування було сфальсифіковано, покинути країну, побоюючись за свою безпеку і свободу.

Багато західних урядів відмовилися визнати результати виборів і не вважають Олександра Лукашенка легітимним лідером країни.

Багато країн запровадили кілька пакетів санкцій проти його режиму у відповідь на придушення інакомислення в країні.

Форум

XS
SM
MD
LG