На білоруському кордоні України ситуація залишається «незмінною». Українські прикордонники не спостерігають переміщення військової техніки чи особового складу в безпосередній близькості до прикордонної смуги, повідомив речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко в ефірі телемарафону.
«Нестандартних ситуацій безпосередньо на нашому держрубежі не відмічено. Однак, підрозділи розвідки активно стежать за ситуацією на території Білорусі, щоб бути готовими до можливих змін та дій з цієї території», – зазначив він.
За його словами, «попри стабільну ситуацію на кордоні, білоруський напрямок залишається загрозливим для України. Білорусь продовжує бути під впливом Росії, яка тисне на Мінськ, намагаючись залучити білоруські сили до російської агресії проти України».
Демченко зазначив, що Сили оборони «пильно контролюють кордон та прикордонну зону з Білоруссю».
«Ми укріплюємо як лінію кордону, так і прикордоння у фортифікаційному відношенні, аби наші хлопці мали можливості відбити будь-яку атаку, хто б до нас не спробував вдертися з території Білорусі – чи то білоруські підрозділи, чи то російські. Зараз Росія не має на території Білорусі достатнього угрупування або сил, які б вона могла залучити для вторгнення на територію України», – додав Демченко.
25 серпня у Міністерстві закордонних справ України повідомили, що за даними розвідувальних органів України, збройні сили Білорусі під виглядом навчань зосереджують значну кількість особового складу, озброєння та військової техніки, включно з танками, артилерією, РСЗВ, засобами ППО та інженерною технікою.
У МЗС зазначили, що війська Білорусі зафіксовані в Гомельській області поблизу північних кордонів України. Також помічена присутність найманців колишньої ПВК «Вагнер».
Вказано, що проведення навчань в прикордонній смузі та безпосередній близькості до об’єкту атомної енергетики, Чорнобильської АЕС, створює загрози національній безпеці України та світовій безпеці загалом.
У відомстві зазначили, що у разі порушення державного кордону з боку Білорусі, Україна «вживе всіх необхідних заходів у порядку реалізації гарантованого Статутом ООН права на самооборону», а всі скупчення військ, військові обʼєкти і шляхи постачання на території Білорусі «будуть законними цілями для Збройних сил України».
18 серпня Олександр Лукашенко заявив, що білоруські військові перекинули до кордону з Україною майже третину армії. На такий крок довелося піти, бо Київ не лише «тримає поблизу кордонів із Білоруссю понад 120 тисяч військових», а й перекинув додаткові сили, заявив Лукашенко в інтерв’ю російському державному телеканалу «Росія-1».
Коментуючи операцію ЗСУ в Курській області РФ, Лукашенко заявив, що Україна йде на підвищення ставок. Це, на його думку, є неправильним. При цьому Лукашенко каже, що Москві та Києву слід розпочати переговори.
Міністерство оборони Білорусі заявило 11 серпня, що начебто «відправляє додаткову військову техніку до прикордонних з Україною районів». Речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко назвав заяву Міноборони Білорусі щодо «посилення» кордону з Україною «нагнітанням, щоб продовжувати підігрувати Росії».
Олександр Лукашенко підтримав повномасштабне російське вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року і дозволив використовувати територію, військову інфраструктуру і повітряний простір Білорусі для вторгнення російської армії й обстрілів українських міст, жертвами чого стали десятки тисяч мирних українців.
Форум