Президент США Джо Байден вважає, що російський лідер Володимир Путін уже ухвалив рішення про нову масштабну агресію проти України. Про це він заявив у Білому домі 18 лютого, відповідаючи на пряме запитання журналіста про це.
«На цей момент я думаю, що він ухвалив таке рішення, я маю підстави так говорити», – сказав американський президент.
Наприкінці пресконференції журналісти попросили Байдена однозначно відповісти, чи він переконаний, що Путін має намір вторгнутися в Україну, і президент США однозначно сказав «так». «Тобто про дипломатію вже не йдеться?» – уточнили із зали. «Ні, до того як він усе зробить, дипломатія ще можлива», – відповів Байден. «А чому ви вважаєте, що він взагалі розглядає цю можливість (вторгнення – ред.)?» – запитали журналісти. «У нас є достатні розвідувальні дані», – це були останні слова президента США перед тим, як він сказав «дякую» і залишив приміщення для пресконференцій.
«У нас є підстави говорити, що Росія може напасти на Україну в найближчі тижні, найближчі дні. Ми думаємо, що вони нападуть на Київ, там живуть 2,8 мільйона людей. Ми говоримо про це не тому, що ми хочемо конфлікту, а для того, щоб усунути будь-які підстави, які могли б бути використані росіянами для виправдання своїх дій», – відзначив президент США.
Під час основної частини свого виступу Байден також наголосив, що США все ще сподіваються на дипломатичний шлях.
«Учора Росія погодилася на зустріч Лаврова та Блінкена 24 лютого в Європі. Але якщо Росія вдасться до воєнних дій до цього, це означає, що вони обрали не шлях дипломатії, а обрали війну, і вони заплатять високу ціну за це… Перед Росією є вибір між війною і стражданнями та дипломатією, яка принесе полегшення для всіх», – вказав американський лідер.
Розвідка США вважає заяви російського Міноборони про відведення військ від кордону з Україною навмисним обманом, «хитрістю», спрямованою на те, щоб ввести в оману Сполучені Штати Америки й інші держави, написало видання The Washington Post 18 лютого із посиланням на чотирьох американських посадовців.
Співрозмовники газети розповіли, що Росія продовжує збільшувати своє угруповання поблизу кордону з Україною. Крім того, за даними джерел, Москва може інсценувати теракт або хімічну атаку на російській території і звинуватити у цьому Київ і Вашингтон. Дії Росії співрозмовники The Washington Post називають частиною кампанії з дезінформації.
Попри заяви російського Міноборони про те, що частина військ після навчань повертаються на свої бази, США і НАТО заявили, що не бачать відведення російських військ від кордону з Україною, і що загроза нападу зберігається.
Президент України Володимир Зеленський під час перебування в Маріуполі наголосив, що Київ бачить лише невелику ротацію російських військовослужбовців, але відведення підрозділів не фіксується.