Австралія визнає важливість звільнення українських політв’язнів і військовополонених, однак розчарована тим, що Україна видала Росії Володимира Цемаха, повідомляє Міністерство закордонних справ Австралії.
«Австралія… вітає звільнення 35 громадян України, в тому числі 24 моряків, затриманих у Азовському морі минулого року (моряків затримали неподалік від Керченської протоки в Чорному морі – ред.). Ми усвідомлюємо страждання, через які пройшли вони та їхні родини, та розуміємо їхню радість від повернення додому. Однак Австралія розчарована тим, що пан Володимир Цемах, який становив інтерес у зв’язку зі збиттям рейсу MH17, був включений до обміну», – йдеться в заяві міністерства.
Канберра визнає «величезний тиск», якого зазнала Україна з боку Росії щодо видачі Цемаха. Водночас у дипломатичному відомстві нагадали про прохання до Києва забезпечити доступ до нього для допитів слідчими Об’днаної слідчої групи, в тому числі Австралійською федеральною поліцією.
«Забезпечити правосуддя для Цемаха буде складніше, якщо він буде в Росії. Це буде особливо сильним розчаруванням для сімей жертв», – зазначають у МЗС.
Однак австралійський уряд привітав заяву прокурора Нідерландів про те, що звільнення Цемаха не завадить початку судового переслідування чотирьох основних підозрюваних в нідерландському суді в березні 2020 року.
«Австралія лишається відданою тому, щоб змусити відповідати причетних до збиття літака MH17 та забезпечити правосуддя для жертв і їхніх близьких. Ми повторюємо свій заклик до всіх країн – в тому числі Росії – гарантувати, що всі підозрювані постануть перед правосуддям у відповідності до резолюції Ради безпеки ООН 2166», – підкреслюють у міністерстві.
Читайте також: Як насправді вивозили Цемаха. Розповідає учасник операції
Раніше в Україні повідомили, а в Нідерландах підтвердили, що міжнародна Спільна слідча група (JIT), яка в Нідерландах розслідує збиття літака, спеціально просила не передавати Цемаха Росії, бо хотіла допитати його як «особу, що становить особливий інтерес» для слідства.
У JIT також уже заявляли, що передача Цемаха Росії не зупинить розслідування.
У міжнародній громадській розслідувальній групі Bellingcat повідомляли, що вже якийсь час знали про ультимативну вимогу віддати Цемаха з боку Росії – яку й підозрюють в організації збиття літака. Але там теж вважають, що доказів цієї причетності вже достатньо і без Цемаха, і його ймовірна присутність на суді в цій справі тільки дещо підвищила б видиму легітимність судового процесу.
Читайте також: Що змінить видача Цемаха Росії для суду в справі MH17. Пояснює розслідувач Bellingcat
Володимир Цемах у час тих подій був командиром незаконного підрозділу протиповітряної оборони в угрупованні «ДНР». Пізніше в телевізійному інтерв’ю для російського націоналістичного ютуб-каналу він розповідав свої спогади про те, як збили літак і як він у той час «витягував того пацана» і «ховав цей …» – останнє слово перекрите звуковим сигналом, але з руху губ випливає, що, найімовірніше, то був «Бук» – установка зенітно-ракетного комплексу, що, за даними слідства, прибула з військової частини з Росії, ракетою з якої був збитий літак і яку потім знову таємно повернули до Росії. При цьому, за даними перехоплення телефонних розмов чільних бойовиків того часу, відомо, що один із членів екіпажу «Бука» під час повернення установки відстав і загубився на якийсь час – цього епізоду може стосуватися згадка про «того пацана».
Росія, всупереч численним доказам, продовжує заперечувати свою причетність до збиття літака.