Доступність посилання

Amnesty International: зареєстровані у світі страти досягли найвищого показника з 2015 року


При цьому, як наголосили правозахисники, Іран, Ірак і Саудівська Аравія відповідальні за 91% (1380) страт
При цьому, як наголосили правозахисники, Іран, Ірак і Саудівська Аравія відповідальні за 91% (1380) страт

Міжнародна правозахисна організація Amnesty International 8 квітня опублікувала чергову доповідь про світову практику застосування страт, зазначивши, що зареєстровані в світі страти досягли найвищого показника з 2015 року, а в 2024 році стратили понад 1500 людей у 15 країнах.

При цьому, як наголосили правозахисники, Іран, Ірак і Саудівська Аравія відповідальні за 91% (1380) страт.

Водночас, за даними AI, вже другий рік поспіль кількість країн, у яких проводять страти, залишається на найнижчому рівні за всю історію спостережень.

Правозахисники окремо зазначають, що їм невідома точна кількість засуджених до смерті і вбитих за вироком у Китаї і Північній Кореї. На основі різних даних вони припускають, що в Китаї смертні вироки минулого року були виконані щодо «тисяч» засуджених, і називають Китай країною, де страти застосовуються найчастіше. Крім того, вони вважають, що смертні вироки масово застосовують КНДР і В’єтнам, але також не називають цифр.

25 смертних вироків було виконано минулого року в США.

Правозахисники також змогли підтвердити винесення смертних вироків у Єгипті (щонайменше 365), Іраку (щонайменше 200), Нігерії (6) Ємені (152), В’єтнамі (150), Індії (139). Білорусь у переліку увійшла до 46 країн світу, в яких у 2024 році виносилися смертні вироки. Білорусь потрапила до цього списку, оскільки минулого року там було зафіксовано один смертний вирок.

Amnesty International нагадала, що Білорусь є єдиною країною в Європі, де застосовується смертна кара. Такий вирок, винесений минулого року, був винесений громадянину Німеччини Ріко Кріґеру: його визнали винним в «акті тероризму» за кількома кримінальними статтями на закритому судовому процесі. Пізніше Кріґера помилували і передали Німеччині в рамках широкого обміну ув’язненими між Росією, Білоруссю і західними країнами. Подробиці його справи, як і раніше, не розкриваються.

«Через державну таємницю, що оточує застосування смертної кари, Amnesty International не змогла підтвердити, скільки людей було засуджено до смертної кари в Білорусі, – зазначають правозахисники. – Однак відомо, що громадянин Білорусі, засуджений до смертної кари 19 жовтня 2023 року, оскаржив свій вирок у Верховному суді. Вважається, що станом на кінець 2024 року він залишався під смертним вироком, оскільки не було жодної інформації, яка спростовує це, і не було жодної інформації про його можливу страту».

З урахуванням перерахованого Amnesty International вважає, що станом на кінець 2024 року в Білорусі в камері смертників залишалася щонайменше одна людина, – йдеться в доповіді.

Правозахисники також наголошують, що страти, як і раніше, використовуються проти учасників масових протестів проти влади (як в Ірані) і представників окремих етнічних груп. В Іраку кількість страт зросла в чотири рази: з 16 до 63, в Саудівській Аравії стратили 345 осіб у порівнянні зі 172, яких вбили роком раніше. В Ірані стратили 972 особи порівняно з 853 роком раніше, що становить 64% усіх підтверджених організацією смертної кари у світі.

Форум

XS
SM
MD
LG