Німеччина, Франція, Велика Британія і США зняли обмеження на далекобійність із поставленої Україні зброї, повідомив канцлер Німеччини Мерц. Чи відкриє це нові можливості для атак на Кримський міст, через який Росія здійснює постачання своїх військ, що атакують Україну з півдня?
До цього Сили оборони України покладалися на власні ресурси та винаходи. У чому досягли вражаючих результатів, знищивши та пошкодивши 27 кораблів Чорноморського флоту Росіїі примусивши перебазувати майже всі його боєздатні судна з окупованого Криму в інші порти.
Про роботу морських дронів і складний шлях Військово-морських сил України до перехоплення ініціативи в акваторії Чорного моря Крим.Реалії розитали командувача ВМСУ Олексія Неїжпапу.
Нещодавні удари ЗСУ по російських військових об'єктах Криму:
- про масову атаку українських дронів 19 травня заявило Міноборони РФ, а в соцмережах писали про влучання у Джанкойському та Красногвардійському районах, повідомляли також про «приліт» по військовому аеродрому в районі Джанкоя.
- 16 і 17 травня також було зафіксовано атаки українськими дронами в районі Джанкоя та Перевального, де дислокується 126-а окрема бригада берегової оборони ЧФ РФ. Джерело Радіо Свобода в СБУ підтвердило атаку дронів СБУ по складах боєприпасів.
- А на початку травня було проведено унікальну військову операцію, в результаті якої українські морські дрони збили два російські Су-30 в Чорному морі. Керівник ГУР МО Кирило Буданов назвав це «історичним моментом».
«Морські дрони повинні нести на собі різноманітну зброю»
Морські дрони, які можуть досягати дальності 700-800 кілометрів, існують уже давно. І один із доказів цього з'явився тоді, коли надводні безпілотники вразили Керченський (Кримський) міст у липні 2023 року, але йшли вони до цієї цілі не по прямій, розповідає Олексій Неїжпапа.
дрон не йде прямим шляхом, з точки А в точку Б. Він додає якийсь рух навколо півострова
«Морські дрони вже давно ходять на [відстань до] 1000 кілометрів. Кримський міст досить далеко. І повірте, адже це не прямий шлях [веде] до нього. Тобто дрон не йде прямим шляхом, з точки А в точку Б. Він додає якийсь рух навколо півострова, додає якісь маневри. Тому морські дрони [з дальністю] під 700-800 кілометрів існують уже давно. І були ураження, у тому числі Керченського мосту та кораблів у Керченській протоці – ви знаєте, що підрозділи ГУР там затопили патрульний корабель», – каже командувач ВМСУ.
Патрульний корабель «Сергей Котов» Чорноморського флоту Росії було знищено в ніч на 5 березня 2024 року морськими дронами Magura V5 у територіальних водах України поблизу Керченської протоки.
Модернізовані морські БПЛА дістають до Новоросійська. І це не межа, каже віцеадмірал.
«Службою безпеки разом з ВМСУ був уражений десантний корабель поблизу Новоросійська. Тобто ця операція вже не нова і відстань дозволяє морським дронам закріпитися на всій довжині Чорного моря від заходу до сходу», – пояснює командувач ВМСУ.
Великий десантний корабель «Оленегорский горняк» був атакований 4 серпня 2023 року в порту Новоросійська, він став найбільшим серйозно пошкодженим військовим судном РФ після потопленого крейсера «Москва», писала тоді розвідка Британії.
Дронові морські атаки сало робити все важче, визнає командувач ВМСУ, оскільки Росія знайшла ефективну протидію – українські дрони знешкоджують з повітря.
На наше рішення буде контррішення противника – завжди
«Противник здійснює майже класичну систему ешелонованої оборони – від дальньої до зони самооборони. І, звичайно, щоб її подолати, ми маємо ухвалювати інші рішення, технічні рішення насамперед. Тактичне рішення, щоб подолати цю систему й далі рухатися вперед. Тому що на наше рішення буде контррішення противника – завжди», – каже Олексій Неїжпапа.
Якщо три роки тому управління військами РФ було вертикальним, то зараз росіяни стали гнучкішими в ухваленні рішень. І це треба враховувати.
«Ми маємо бути розумнішими, йти в технологіях завжди вперед. І морські дрони-камікадзе – це вже майже історія. Зараз усі морські дрони самі по собі повинні нести на собі різноманітну зброю, з різними напрямками застосування, щоб бути ефективнішими та мати успіх», – вважає командувач ВМСУ.
Таким успішним прикладом стало збиття російського літака ракетою, запущеною з морського дрона 3 травня цього року. Це сталося в небі над Чорним морем біля Новоросійська, де зараз базується Чорноморський флот РФ. Вперше у військовій історії України винищувач Су-30СМ було знищено за допомогою морського дрона.
«У Чорному морі ліквідовано російський Су-30 – це перше у світі знищення бойового літака морським дроном. Історичний удар завдали воїни спецпідрозділу ГУР МО України Group 13 ракетою з безпілотної морської платформи Magura», – повідомили у ГУР МО України та опублікували відео.
«Міст – така ж ціль, як і всі інші»
Росія розуміє, що для України Керченський міст – ціль №1. І охорону мосту із суші, повітря та під водою посилили.
Міст – це складна ціль, особливо зараз. Але в житті немає жодної фортеці, яку не можна зруйнувати
Ми запитали командувача ВМСУ, наскільки добре Сили оборони України знають систему захисту Керченського мосту і чи є шанси ЗСУ його вразити. Після цього питання Олексій Неїжпапа розсміявся і відповів так.
«Звичайно, міст – це складна ціль, особливо зараз. Але в житті немає жодної фортеці, яку не можна зруйнувати. Немає кордонів, які не можна перейти. Та й міст – така сама ціль, як і всі інші», – сказав віцеадмірал.
В інших інтерв'ю Олексій Неїжпапа говорив, що Росія розуміє, що Україна активно обговорює третю операцію щодо Керченського мосту і що «Бог любить трійцю», маючи на увазі, що два результативні удари по ньому вже були.
Перший стався 8 жовтня 2022 року, на мосту вибухнула вантажівка начинена вибухівкою, згоріло сім цистерн вантажного поїзда, частково обрушилися два прольоти автомобільної частини мосту. Вдруге по мосту «прилетіло» влітку 2023 року. Тоді там було знищено один проліт і ще один пошкоджено.
«Самовпевненість – це була перша помилка супротивника»
Якщо порівнювати український і російський флот, то на момент широкомасштабного вторгнення корабельний потенціал був 1 до 12, такі цифри Олексій Неїжпапа називав в інтерв'ю Крим.Реалії у 2021 році. І зараз він підтвердив їх.
Зіграла роль самовпевненість супротивника, як дехто казав: якщо флоту Україна не має, то й нема чого на нього звертати взагалі увагу
Як Україні вдалося досягти такого успіху, внаслідок якого Чорноморський флот Росії з Криму перебазувався до Новоросійська?
«Думаю, по-перше, зіграла роль самовпевненість супротивника, як дехто казав: якщо флоту Україна не має, то й нема чого на нього звертати взагалі увагу. Це була перша помилка супротивника, і він зараз розуміє, що це була для нього справді велика помилка. Він не вірив, що Україна матиме берегові ракетні війська, які можуть вражати ворога. Він не розумів, що взагалі можуть бути морські дрони-камікадзе. Саме його самовпевненість нам дозволила нівелювати небезпеку з боку ворога. Зараз він таких помилок уже не припускається. Зараз він просто ховається у Новоросійську», – каже Олексій Неїжпапа.
З початку війни Україна знищила 40% Чорноморського флоту Росії. Контрадмірал Майкл Меттіс, директор зі стратегічних наслідків у командуванні ВМС США в Європі та Африці, сказав, що українську тактику потрібно вивчати і застосовувати в інших регіонах.
Країна, яка фактично не мала свого флоту, спромоглася кинути виклик одному з найбільших і провідних флотів світу. Олексій Неїжпапа вважає, що таке твердження не коректне.
Як такий флот України існував і зараз існує
«Що таке флот взагалі? Це дуже складна система і структура, що складається з багатьох родів. Це надводні сили, підводні сили, берегові ракетні війська, що з'явилися під час війни, це піхота морська, це такий потужний організм, різноманітний. І говорити, що флоту на початку війни не було... Так, ми не могли зрівнятися з Чорноморським флотом, не кажучи вже про весь флот Росії. Але як такий флот [України] існував і зараз існує. Бо якби не було флоту, то хто тоді знищив крейсер «Москва»? Не флот, а хто? Але сказати так, що флоту не було, я б сказав, не надто коректне твердження», – каже Олексій Неїжпапа.
Ми зустрічали супротивника біля свого берега. Зараз зустрічаємо супротивника біля його берега. Уся різниця за ці три роки війни
У 2022 році Військово-морські сили України мали недостатньо сил і засобів, щоб вийти в море і вести бойові дії біля берегів противника, стверджує командувач ВМСУ.
«Ми зустрічали супротивника біля свого берега. Зараз зустрічаємо супротивника біля його берега. Уся різниця за ці три роки війни. Це так коротко і глобально, щоб зрозуміти, що ось у цьому і є суть успіху України, ведення [нею] війни на морі», – уточнив віцеадмірал.
Важливу та головну роль успіху війни на морі зіграла ракетна програма – ракетний комплекс «Нептун». А також вагомий внесок зробили інноваційні ідеї не лише людей із флоту, а й зі Служби безпеки [України], Головного управління розвідки [МО України] щодо формування безпілотних систем, морських безекіпажних систем, додає Олексій Неїжпапа.
«Ми розвиваємо технології боротьби на морі, а противник розвиває протидію, звичайно, всім цим силам і засобам», – уточнив командувач Військово-морських сил України.