Доступність посилання

ТОП новини

Поліцейський, якого «звільнили день в день» через скандал у ресторані, заперечує звинувачення. Що насправді сталося?


Працівник поліції, якого звільнили, виявився співробітником департаменту стратегічних розслідувань НПУ
Працівник поліції, якого звільнили, виявився співробітником департаменту стратегічних розслідувань НПУ

Сварка у столичному ресторані мережі Goodwine між підприємцем і високопоставленим поліцейським завершилась звільненням останнього. Про це повідомив засновник компанії «Автострада» Максим Шкіль, з яким напередодні й посварився поліцейський Віталій Манасян. За словами підприємця, правоохоронець нецензурно висловлювався, ображав персонал ресторану, а також погрожував присутнім. Пізніше Шкіль повідомив, що правоохоронця звільнили з Нацполіції – буквально «день в день».

У розмові з Радіо Свобода Віталій Манасян заперечив звинувачення у тому, що той «поводив себе по-хамськи», а про те, що його звільнили, йому нібито не відомо. Водночас якщо він все ж побачить наказ про своє звільнення, він пообіцяв оскаржувати його у суді: «Якщо кажуть, що я – негідник, я ж знаю, що це не так. Я буду зобов’язаний відновити своє чесне ім’я, довести свою правоту, що я нікому не хамив».

Активісти «Центру протидії корупції» вважають, що тепер до Максима Шкіля можуть «завітати «добрі люди» з поліції». На думку «ЦПК», до Шкіля справді можуть бути питання, адже його фірма у 2021 році отримала найбільше державних коштів за програмою «Велике будівництво» на ремонт доріг.

Що ж відбулося насправді і чим може закінчитися скандальне звільнення поліцейського?

Що сталося?

За словами Максима Шкіля, конфлікт виник через те, що вранці у неділю, 21 квітня, стіл, який він заздалегідь зарезервував, зайняв інший відвідувач, а на прохання його звільнити образив офіціанток: «Ви – дві дурепи, тут сидіти буду я». Після чого, як пише у Facebook Максим Шкіль, чоловік «резерв відкинув і сів за стіл».

Але на цьому конфлікт не був вичерпаний, продовжує він, – в результаті суперечки правоохоронець Віталій Манасян почав погрожувати як Шкілю, так і працівницям ресторану.

«Коли люди за сусіднім столом почали критично обговорювати поведінку цього відвідувача, дівчина, яка сиділа з ним каже: «Ви навіть не уявляєте, хто ми…». Розмова закінчилась тим, що нам всім було змальовано наше майбутнє і пара з погрозами пішла», – написав Максим Шкіль, який додав, що поліцейський працював у департаменті стратегічних розслідувань Нацполіції – про це підприємець дізнався із власних джерел. У розмові із Радіо Свобода Віталій Манасян підтвердив, що принаймні донедавна справді там працював.

Пост про цей інцидент викликав жваве обговорення у коментарях. Зокрема, позаштатний радник керівника Офісу президента України Тимофій Милованов написав: «Такі люди мають зникнути в Україні, якщо ми хочемо мати майбутнє. Така культура має зникнути».

У своєму наступному пості Шкіль повідомив, що Манасяна оперативно звільнили з роботи, імовірно, реагуючи на скандал. У розмові із Радіо Свобода правоохоронець сказав, що про своє звільнення дізнався зі ЗМІ: «Я не звільнявся нізвідки. Я ще не бачив наказу».

За словами поліцейського, конфлікт відбувався зовсім не так, як його описав у соцмережі Максим Шкіль. «Я нікому не хамив, ні з ким не сварився. І не розумію, в чому суть цього усього. Хтось за мій рахунок намагається самоствердитися», – сказав Манасян у коментарі Радіо Свобода.

Вперше в житті прийшов у Lucky. Хотів випити кави, поснідати із дружиною, але не вдалося
Віталій Манасян

За його версією, суперечка почалась через помилку персоналу ресторану: «Я сів за стіл, який зарезервував. Вперше в житті прийшов у Lucky (ресторан мережі Goodwine – ред.). Хотів випити кави, поснідати із дружиною, але не вдалося… Я не жбурляв жодних [табличок] «Резерв». Я прийшов, сів за стіл, переставив табличку з резервом за сусідній стіл, тому що за цей я сів і переставив її туди. До мене підійшов директор цього закладу, перепросив, сказав, що хостес не розібралась, і вийшло так, що два бронювання було на один стіл».

Зважаючи на те, що працівниці ресторану стали учасницями конфлікту, Радіо Свобода звернулося за коментарем до ресторану Lucky, в якому відбувся конфлікт, щоб дізнатися їхню версію. У ресторані відмовилися надати коментар.

За словами Манасяна, ніхто не переходив на нецензурні вислови, а розмова відбувалась у спокійному тоні. На запитання Радіо Свобода, чи казала його дружина присутнім «Ви навіть не уявляєте, хто ми», поліцейський прямо не відповів, але зазначив таке: «Якась жінка, яка сиділа за сусіднім столиком, занадто голосно висловлювала свою думку про цю ситуацію. І моя дружина зробила зауваження: «Чи можна принаймні про мене тихіше говорити?».

Що відомо про звільненого поліцейського?

Після того, як про скандал у ресторані Lucky стало широко відомо, у ГО «Центр протидії корупції» звернули увагу на те, що Віталій Манасян походить із сім’ї високопоставлених правоохоронців. За інформацією «ЦПК», брат звільненого поліцейського Армен обіймає посаду заступника директора департаменту стратегічних розслідувань Нацполіції і, ймовірно, володіє автомобілем, вартість якого вища за його річну зарплату у понад три рази.

За інформацією українських медіа, батько братів Манасян теж працював у структурі МВС: він був начальником Солом’янського райуправління міліції (перейменували на поліцію у 2015 році – ред.), у 2006 році служив у званні полковника.

За інформацією Максима Шкіля, яку також наводить і «ЦПК», звільнений поліцейський Віталій Манасян водить машину Audi RS6, вартість якої «на спеціалізованих сайтах – від 60 до 140 тисяч [доларів США]». За інформацією активістів, цього авто в декларації поліцейського немає, але його вартість може не відповідати рівню доходів декларанта.

У розмові із Радіо Свобода Віталій Манасян заперечив, що має таку дорогу машину: «Audi RS6 у мене немає, не вожу і ніколи навіть поруч не сидів у такому автомобілі. У моєї сім’ї є автомобіль A6».

Манасяна звільнили? На якій підставі? І чому так швидко?

Радіо Свобода звернулося до Національної поліції із запитом, щоб дізнатися, за якою статтею звільнили Манасяна, але на момент виходу цього матеріалу відповіді ми не отримали.

А от виданню «Українська правда» у Нацполіції підтвердили, що Віталія Манасяна дійсно звільнили: «Працівники відомства вивчили допис у соцмережах, поспілкувалися з адміністрацією закладу та свідками, після чого погодили з головою Нацполіції Іваном Вигівським звільнення оперуповноваженого».

За інформацією «Української правди», голова Нацполіції Іван Вигівський (на фото) погодив звільнення Віталія Манасяна усього через кілька годин після інциденту
За інформацією «Української правди», голова Нацполіції Іван Вигівський (на фото) погодив звільнення Віталія Манасяна усього через кілька годин після інциденту

Як зазначає «Українська правда», керівник департаменту стратегічних розслідувань Андрій Рубель сказав, що «співробітникам, які ганебною поведінкою паплюжать честь та високе звання офіцера, порушують етичні правила поведінки – не місце в поліції».

На думку експерта з кримінальної юстиції Євгена Крапівіна, з яким поспілкувалося Радіо Свобода, така швидка реакція Нацполіції може свідчити про те, що у відомстві намагалися уникнути більшого скандалу, але при цьому існує загроза, що докладне службове розслідування не проводили: «Це патерн кризових комунікацій, який існує саме в поліції – одразу звільнити, не розбираючись. Здебільшого це виправдовує хід подій, бо подія дійсно мала місце, і людина б при довшому і ретельнішому розслідуванні була б звільнена, але бувають випадки безпідставних звинувачень, і така передчасна реакція є хибною. Загалом така оперативність лише створює недовіру у суспільства».

Це патерн кризових комунікацій, який існує саме в поліції – одразу звільнити, не розбираючись
Євген Крапівін

На думку експерта, звільнити Манасяна так швидко теоретично можливо, якщо призначити, провести службове розслідування і звільнити за негативним висновком. Власне, саме таку процедуру і описали журналісти «Української правди». Однак Крапівін зазначає, що в такі строки обʼєктивне службове розслідування провести неможливо, а відтак, імовірно, Манасяна не звільнили, а лише відсторонили від посади.

Радіо Свобода поцікавилося у Нацполіції, за якою процедурою там звільнили свого співробітника і о котрій годині було ухвалене таке рішення. На момент публікації цього матеріалу відповіді ми не отримали.

Чи може Манасян поновитися на посаді?

В Україні є непоодинокими випадки, коли скандали за участі держпосадовцями спочатку призводили до звільнень фігурантів з посад, але згодом ті поновлювалися та ще й з відшкодуванням заробітної платні.

Наприклад, у січні цього року голова Касаційного господарського суду у складі Верховного суду Богдан Львов повернувся на свою посаду після того, як був звільнений з неї через те, що мав російський паспорт, який у нього знайшли журналісти проєкту Радіо Свобода «Схеми». Як повідомив сам Львов, Київський окружний адміністративний суд Києва постановив, що наказ про його звільнення був «виданий з численними порушеннями закону». Сам суддя визнає, що поновитися на посаді йому вдалося не тому, що звинувачення проти нього не були доведені, а саме через порушення процедури самого звільнення.

Подібне може статися і зі імовірним звільненням Віталія Манасяна, якщо процедура його усунення з посади теж виявиться порушеною, каже в коментарі Радіо Свобода експерт з кримінальної юстиції Євгена Крапівін. Він також зазначає, що поліцейський може оскаржити і сам факт проступку, тобто неетичної поведінки у неробочий час, а конкретно погроз. Якщо ж службове розслідування у Нацполіції справді провели, то «успішно оскаржити звільнення буде складніше, каже Крапівін: «Головне встановити, що він (Манасян – ред.) дійсно апелював до своєї посади поліцейського і висловлював погрози незаконних дій. Якщо вірити допису, з якого це все стало відомо – то так, показань персоналу ресторану буде достатньо».

І хоч самого факту звільнення поліцейський Манасян не підтвердив, у розмові з Радіо Свобода він заявив, що буде оскаржувати у суді таке рішення, якщо про нього дізнається.

  • Зображення 16x9

    Сашко Шевченко

    Журналіст проєкту Радіо Свобода «Ньюзрум» з січня 2020 року. Співпрацював з виданнями Hromadske.ua та «Детектор медіа». У червні 2019 року пройшов двотижневе стажування у команді data-журналістики The Guardian в Лондоні. Здобув ступінь магістра журналістики в університеті City (Лондон, Сполучене Королівство). Цікавлюсь міжнародними подіями та новинами технологій. 

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG