Сполучені Штати та Україна підписали угоду щодо природних ресурсів – угоду про спільний видобуток корисних копалин в Україні та створення інвестиційного фонду. Верховна Рада України отримала на розгляд проєкт закону про ратифікацію цієї угоди. Українська влада каже, що угода з Вашингтоном «повністю враховує інтереси України».
Президент України Володимир Зеленський заявив, що підписана з США угода є «справді рівноправною».
Президент США Дональд Трамп заявив в ефірі NewsNation, що в рамках цієї угоди Штати «допоможуть захистити країну і запобігти втручанню зловмисників у райони, де проводитимуться роботи», а також «теоретично отримають набагато більше, ніж $350 млрд» – саме таку суму, за його словами, попередник Джо Байден виділив Україні як військову допомогу, нагадує телеканал «Настоящее время», створений Радіо Свобода з участю Голосу Америки.
(Дані німецького Кільського інституту світової економіки щодо військової допомоги Україні від США дещо інші.)
Міністерка економіки України Юлія Свириденко розповіла про умови, які зафіксовані у документі. Зокрема:
- Україна не має боргів перед США за надану раніше військову допомогу,
- повна власність і контроль за ресурсами залишаються у Києва,
- держкомпанії не будуть приватизовані,
- а перші 10 років прибуток не ділиться: все буде спрямовано на відновлення України.
Як зазначав Bloomberg, угода надасть США привілейований доступ до нових інвестиційних проєктів із розробки природних ресурсів України, включаючи алюміній, графіт, нафту та природний газ. Агентство оцінило угоду як критично важливу для того, щоб Трамп перейшов на бік України у переговорах із Росією щодо припинення війни.
Держсекретар США Марко Рубіо, який раніше кілька разів попереджав про готовність Вашингтону вийти з переговорного процесу щодо припинення війни Росії проти України, заявив у соцмережі X, що угода про надра – «важлива віха на шляху до нашого спільного процвітання та важливий крок до припинення цієї війни».
Після підписання угоди щодо природніх ресурсів Вашингтон уже схвалив – вперше з останньої інавгурації Трампа – постачання зброї Україні на 50 мільйонів доларів, повідомляє Kyiv Post із посиланням на джерела.
В інтерв'ю телеканалу «Настоящее время», створеному Радіо Свобода з участю Голосу Америки, радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк розповів про значення угоди для країни.
«Позиції України та Сполучених Штатів у переговорах з Росією про фінал війни будуть сильнішими»
За словами Подоляка, угода з Вашингтоном «повністю враховує інтереси України». По-перше, чітко зафіксовані умови існування інвестиційного фонду, який закріплює ось це економічне стратегічне партнерство, а отже, інтереси Сполучених Штатів на території України. По-друге, з точки зору військової допомоги: Києву потрібні ті види зброї, які виробляють лише Сполучені Штати.
«Позиції Трампа, не позиції навіть України, а позиції президента Сполучених Штатів, у можливих переговорах з Росією про фінал війни будуть набагато сильнішими. Ця угода відкриває зовсім іншу історію двосторонніх відносин і гарантує, що Сполучені Штати будуть зацікавлені в стабільності України і у відповідному образі захисту тих же своїх активів», – зазначив він.
При цьому 10 років прибуток залишатиметься в Україні та йтиме на відновлення тієї інфраструктури, яка зруйнована війною. А сама країна через Сполучені Штати «отримує доступ до величезного ринку прямих інвестицій» і до «висококонкурентних глобальних ринків», додав Подоляк.
У рамках цієї угоди доступ України до американської зброї буде набагато легшимМихайло Подоляк
«Все це буквально працюватиме зараз уже. Я не бачу, що має бути сьогодні перешкодою для можливості України в рамках угоди перейти до більш чіткого та швидкого підписання нових контрактів на постачання тієї ж зброї. У рамках цієї угоди доступ України до американської зброї буде набагато легшим», – наголосив радник Офісу президента.
Подоляк висловив упевненість, що США докладуть зусиль для захисту своїх активів в Україні.
Риторика про гарантії безпеки, за його словами, змінилася: «Сьогодні вони розглядаються не як гарантії безпеки для України, а скоріше як гарантії стримування Росії за участю України, як гарантії безпеки для Європи, і тут різні опції: і ракетні бази, і контингентні рішення. У цій же угоді головне – що розблоковані можливості, хай і на комерційній основі, закуповувати те критичне, що необхідне. <...> Нам потрібне масштабування ударів по європейській частині Росії: коли країни, в тому числі Сполучені Штати, остаточно зрозуміють, що м’яка дипломатія щодо Росії не працює.
<...> Щоб Росія готова була до розуміння, як цю війну фіналізувати не із запитами «ви нам все віддайте». Як тільки почнуть працювати примусові інструменти і паралельно з цим угода про спільну розробку природних копалин, ми зможемо говорити про гарантії безпеки, тому що вони будуть фіналом цієї війни».