Напруженість була дуже високою в грудні 2013 року, коли тисячі українців вийшли на вулиці Києва, щоб продемонструвати свої надії на європейське майбутнє країни після того, як уряд тодішнього президента Віктора Януковича грубо атакував беззбройних демонстрантів. Саме в цей час американський сенатор Джон Маккейн виявив принципову позицію і, попри попередження про підвищений рівень небезпеки, здійснив візит до України, продемонструвавши рішучу підтримку прагненню українських демонстрантів на Майдані, згадує Стівен Нікс, директор євразійських програм Міжнародного республіканського інституту США у своїй статті для сайту Atlantic Council.
Ми не можемо турбуватись про власну безпеку, ми мусимо підтримати друзів в Україні, тому що так правильноДжон Маккейн
«У перші тижні грудня ми з Маккейном обговорили можливість поїздки до Києва, щоб він міг виступити на Майдані. У Державному департаменті йому радили не їхати до Києва через високу небезпеку – і я дуже добре пам’ятаю його слова: «Ми не можемо турбуватись про власну безпеку, ми мусимо підтримати друзів в Україні, тому що так правильно». 15 грудня Маккейн виступив перед майже мільйоном людей. Він сказав їм, що Америка на їхньому боці на їхньому шляху до Європи і в їхній боротьбі за краще майбутнє їхніх дітей та онуків. У відповідь люди неодноразово вигукували його ім’я», – згадує Нікс.
Лідери політичної опозиції потім сказали нам, що, на їхню думку, присутність Маккейна не дозволила урядові Януковича насильницьким чином придушити опозицію тими вихіднимиСтівен Нікс
«Лідери політичної опозиції потім сказали нам, що, на їхню думку, присутність Маккейна не дозволила урядові Януковича насильницьким чином придушити опозицію тими вихідними, і я переконаний, що участь сенатора запобігла кровопролиттю. У той момент принципова позиція Маккейна переважила турботу про власну безпеку», – пише Нікс.
«Після його відходу надзвичайно важливо втілювати заповіти Маккейна про принциповість та цінності, – наголошує Стівен Нікс. – Як Маккейн сказав на Майдані: «Вільний світ з вами! Америка з вами! Я з вами!»
Вшановуючи пам’ять Маккейна, сенатор США Дік Дурбін згадує свою подорож до України в 2014 році.
«Одним із найбільших внесків Маккейна є його робота під час міжнародних подорожей, – пише сенатор Дурбін. – Завжди туди, де насильство, порушення прав людини й трагедії. Я завжди пам’ятатиму подорож делегації Конгресу до України в 2014 році на підтримку свободи й демократії в Україні».
Конгресмен Марсі Каптур розмістила в соціальних мережах своє фото з візиту до України в червні 2014 року разом із Маккейном та віце-президентом Джо Байденом.
«Америка втратила борця за волю, який безстрашно й рішуче захищав свободу всередині країни і за кордоном, – написала Каптур у фейсбуці. – Сенатор Маккейн ніколи не відхилявся від клятви захищати нашу країну. Він справді вирізняється серед інших».
Він (Маккейн) підтримав як Помаранчеву революцію – рух проти фальсифікованих виборів, – так і Революцію гідності проти все більш авторитарного режиму ЯнуковичаДжон Гербст
«Джон Маккейн був безстрашним захисником свободи пригноблених народів, виступав проти авторитарних режимів і ставав на захист менших націй проти їхніх більших і агресивних сусідів», – пише колишній посол США до України Джон Гербст.
«У цих ролях він був потужним голосом за Україну у Вашингтоні. Він підтримав як Помаранчеву революцію – рух проти фальсифікованих виборів, – так і Революцію гідності проти все більш авторитарного режиму Януковича. Він підтримував сильну Україну (і Грузію) проти агресії Кремля», – мовиться в коментарі Гербста.
Коли я дивлюся в очі Путіну, я бачу три літери: К, Д, БДжон Маккейн
Міхал Кобошко, радник Atlantic Council у Польщі, згадує про участь сенатора Маккейна у Вроцлавському форумі у 2014 році, через тижні після незаконної анексії Криму Росією і початку війни на Донбасі.
«У Вроцлаві сенатор проголосив історичні слова: «Коли я дивлюся в очі Путіну, я бачу три літери: К, Д, Б». Прийдешні місяці й роки показали, наскільки мав рацію сенатор, коли так прямо і потужно схарактеризував Путіна», – пише Кобошко.
Навіть після смерті Маккейн має послання для президента Росії Путіна
Навіть після смерті Маккейн має послання для президента Росії Путіна, наголошують американські ЗМІ. Плануючи своє поховання, сенатор від Республіканської партії з Аризони надав російському дисидентові й активному критикові Путіна Володимиру Кара-Мурзі право нести труну під час меморіальної служби в Національному соборі Вашингтона, що відбудеться в суботу.
Крім Кара-Мурзи нести труну Маккейн обрав колишнього віце-президента США Джо Байдена та колишнього сенатора Расса Файнґолда.
Сенатор Джон Маккейн постійно захищав демократію й права людини по всьому світі. Він був принциповою людиною. На території колишнього Радянського Союзу Маккейна вважали захисником волі, справедливості й верховенства права, наголошує Стівен Нікс.