Доступність посилання

Фронт на Осколі під загрозою обвалу? Що сталося на Лиманському напрямку


Тривалий час Лиманський напрямок був стабільним. На фото: військовослужбовець 24-ї ОМБр ЗСУ веде вогонь із самохідної гаубиці 2С5 «Гіацинт-С» поблизу Часового Яру, 18 листопада 2024 року
Тривалий час Лиманський напрямок був стабільним. На фото: військовослужбовець 24-ї ОМБр ЗСУ веде вогонь із самохідної гаубиці 2С5 «Гіацинт-С» поблизу Часового Яру, 18 листопада 2024 року

Російські війська перетворили на плацдарм невеликий виступ біля села Іванівка на правому березі річки Жеребець – після місяців відносної стабільності Лиманський напрямок став кризовим.

Ситуація почала ускладнюватися наприкінці березня, на початку квітня оглядачі вже назвали її критичною і закликали рятувати цей фронт. Генеральний штаб ЗСУ зафіксував збільшення кількості атак на напрямку, військові однієї з бригад, яка тримає оборону на цій ділянці, підтвердили погіршення становища оборонців.

Що сталося на Лиманському напрямку і чим це загрожує – розбирались Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода).

Активний рух агресора на лінії Невське – Терни почався у середині березня. 28 березня аналітичний проєкт DeepState зазначив, що за добу армія РФ просунулась майже на 4 кілометри – від Іванівки (за повідомленням проєкту, була окупована 7 січня 2025 року) у бік Катеринівки.

Український Генштаб також зафіксував збільшення кількості атак на Лиманському напрямку – відомство повідомило про 32 штурми за ту ж добу. За кілька днів в ОСУВ «Хортиця», в чиїй зоні відповідальності перебуває цей фронт, заявили про посилення піхотних атак армії РФ.

«Останній місяць ситуація дійсно дуже погіршилася », – підтвердила Радіо Свобода (проєкт «Свобода.Ранок») 8 квітня Анастасія Блищик, речниця 66-ї окремої механізованої бригади імені князя Мстислава Хороброго, що тримає оборону на напрямку.

Російські війська розширюють свій плацдарм на північний схід від Лиману, зазначив американський Інститут вивчення війни (ISW) у звіті 1 квітня.

Оборонці України. Донеччина
Оборонці України. Донеччина

Від виступу до плацдарму

«Ворог активно здійснює тиск на Ямполівку, мав просування в Тернах і фактично майже повністю окупував населений пункт.

Відбулося це не раптово, росіяни дуже часто фіксувалися на південних околицях Тернів, намагалися сховатися та закріпитися в будинках, посадках», – йдеться у повідомленні DeepState «Загострення ситуації в районі Лиману» від 27 березня.

Постійний тиск дав свої результати і ворог підібрався ще ближче до Ямполівки
DeepState

«Були неодноразові кадри відпрацювання бійцями Сил оборони по противнику як технікою, так і дронами чи «артою». На жаль, постійний тиск дав свої результати і ворог підібрався ще ближче до Ямполівки», – зазначили аналітики.

Тоді ж у DeepState звернули увагу на загострення ситуації навколо Іванівки на правому (західному) березі Жеребця і додали, що противник здійснює тиск на Катеринівку, одночасно намагається розвивати успіх в напрямку Нового та Зеленої Долини.

Ситуація біля Іванівки, мапа DeepState, 27 березня 2025 року
Ситуація біля Іванівки, мапа DeepState, 27 березня 2025 року

«Росіяни тиснуть неймовірною кількістю піхоти, якої в них просто дуже багато. Це можуть бути як великі піхотні групи, так і малі піхотні групи, які користуються погодними умовами. Вони все роблять для того, щоб вклинитися у наші бойові порядки, щоб забігти якнайшвидше в тил і наробити нам біди… На одного нашого піхотинця подекуди припадає 10 російських окупантів», – розповідалапроєкту «Свобода.Ранок» про тактику армії РФ Анастасія Блищик.

Атаки великими групами, зважаючи на розповіді українських військових, з якими спілкувались Донбас Реалії, як і штурми за підтримки броньованої техніки та навіть дронів, – не є масовими. Перевагу РФ продовжує надавати тактиці малих піхотних груп. Про це ж кажуть і, зокрема, у 4-й бригади Нацгвардії «Рубіж», що тримає оборону в тому районі.

На одного нашого піхотинця подекуди припадає 10 російських окупантів
Анастасія Блищик

«Ворог пробує просуватися переважно малими [піхотними] групами. Коли дозволяють погодні умови, з використанням багі, мотоциклів, мопедів – по одному, по два, по три. Шлях штурмових груп ворога займає не те що декілька годин на нульовій лінії, а декілька днів – в одну точку накопичення, в другу точку накопичення, в третю точку накопичення... ледве не конвеєрними атаками», – розповів в ефірі Радіо Донбас Реалії Володимир Назаренко, офіцер артилерії 4-ї бригади.

Армія РФ активно застосовує тактику малих піхотних груп з битви за Авдіївку. Схема на всій лінії фронту така: невеликі групи, іноді це навіть лише 2-3 солдати, висуваються і намагаються закріпитись у певній точці. Українські захисники їх знищують, але ці атаки, як їх назвав Володимир Назаренко – «конвеєрні», можуть йти одна за одною. І щойно комусь вдається закріпитись, агресор починає насичувати ту точку живою силою, зброєю та боєприпасами.

За деякий час, якщо ЗСУ не вдається вибити і зупинити противника, таких точок стає більше, утворюється виступ, – або клин. Наступний етап – російські війська намагаються ці клини видовжити і розширити, щоб потім з’єднати. Таким чином агресор вже встановлює контроль над певною ділянкою, яка, залежно від локації, може мати вагоме значення – як у випадку виступу біля Іванівки.

У результаті просування армії РФ вдалося сформувати новий плацдарм на правому березі річки Жеребець і в бік річки Оскіл. На північ від нього розташована давня ціль агресора Борова, південніше – Лиман.

Тактику малих піхотних груп армії РФ Донбас Реалії дослідили у матеріалі «Армія РФ захоплює Донбас з тактикою ПВК «Вагнер». Як це зупинити?»

Росія, зважаючи на повідомлення, тиснула тут тривалий час. Ще 1 січня DeepState писав: «Вже певний час противник здійснює активізацію в напрямку села [Іванівка], утворивши плацдарм і за рахунок постійного тиску піхотою насичується в районі населеного пункту з подальшим просуванням». Тоді ж аналітики зазначали, що противник націлився на місцевість навколо Жеребця і постійно шукає можливість витіснити підрозділи Сил оборони на всьому відтинку Іванівка – Терни – Ямполівка – Торське. І закликали звернути увагу на цю ділянку.

Відтоді, як таке становище характеризують військові: ситуація була важка, але контрольована.

Лиманський фронт перебував у відносному статус-кво – власне, до кінця березня.

Чому погіршилася ситуація на Лиманському напрямку?

Вже 6 квітня DeepState повідомив про подальше загострення на відтинку Нове – Катеринівка – Невське і просування противника. І вже в цьому повідомленні аналітики зачепили тему причин погіршення ситуації.

«Ситуація складається на даному відтинку для Сил оборони не найкращим чином. Неефективне використання ресурсів бригади, яка тримає зону відповідальності, погана ситуаційна обізнаність та перевага росіян у дронах і можливостях ураження дається взнаки. Також успіх росіянам додає піхота, яка здійснює постійний тиск на позиції українських військових. Ситуація погіршується і її необхідно рятувати. Лінія бойового зіткнення на даному відтинку зазнає певних змін», – наголосили у DeepState.

Ситуація біля Іванівки на мапі DeepState, 6 квітня 2025 року
Ситуація біля Іванівки на мапі DeepState, 6 квітня 2025 року

Отже, мають місце як зовнішні фактори – такі як перевага армії РФ в силах і засобах, так і внутрішні. Про неефективне використання ресурсів якої бригади йдеться, аналітики не уточнили.

У повідомленні про загострення ситуації від 27 березня вони згадували, зокрема, 60-ту та 63-тю ОМБр ЗСУ. «Дуже неприємна ситуація з флангу для підрозділів, які не один рік тримають там ділянку», – зазначили тоді у DeepState.

Ситуація погіршується і її необхідно рятувати. Лінія бойового зіткнення на даному відтинку зазнає певних змін
DeepState

Головний редактор «Цензор.нет» Юрій Бутусов у своєму пості у фейсбуці 9 квітня назвав ситуацію на Лиманському фронті «просто критичною», яка «потребує негайних управлінських та організаційних рішень» і зазначив, що «потрібно в цілому рятувати Лиманський фронт». Інакше, застерігає він, «обвалиться фронт на Осколі».

Бутусов пише, що армія РФ наступає на підрозділи 66-ї окремої механізованої бригади, а вона, своєю чергою, межує з 3-ю штурмовою бригадою, яку зараз розгортають в 3-й армійський корпус.

«Виникає логічний висновок – 66-ту бригаду включити до складу 3-го корпусу і саме корпус зробити відповідальним за стабілізацію оборони на ділянці прориву, – пропонує Бутусов. – Єдиний центр управління покращить керованість та взаємодію, організує маневр силами та засобами. Адже саме для цього корпуси і були створені, чому ж не передаються реальні повноваження?».

На його думку, також потрібно включити у єдину смугу район Терни – Ямполівка, щоб повністю блокувати рубіж наступу двох російських загальновійськових армій: «Тут потрібні резерви, потрібно поповнення в комплексі з організаційними та управлінськими рішеннями».

«Наступ російських військ з району Невське – Терни на села Катеринівка та Нове продовжується, і захоплення цих сіл призведе до важких наслідків. Ворог зазнає значних втрат, росіяни атакують в лоб, але вони також мають масовану підтримку дронів та артилерії, і мають значно більші резерви піхоти, щоб продовжувати наступ», – зауважив журналіст.

Знищені російські танки у звільненому ЗСУ від російської армії Лимані на Донеччині, 5 жовтня 2022 року. Під час повномасштабного вторгнення РФ місто перебувало в окупації чотири місяці
Знищені російські танки у звільненому ЗСУ від російської армії Лимані на Донеччині, 5 жовтня 2022 року. Під час повномасштабного вторгнення РФ місто перебувало в окупації чотири місяці

Втім, на думку військового експерта та колишнього спікера Генштабу ЗСУ (2014-2017 рр.) Владислава Селезньова, на швидкий ефект від утворення корпусів сподіватися не варто.

«Армійські корпуси ще на етапі формування. Я вважаю, що цей процес буде розтягнутий щонайменше до кінця 2025 року. У стані формування говорити про ефективне бойове управління на рівні корпусу поки що передчасно… Не думаю, що раніше кінця цього року нам варто очікувати якихось серйозних успіхів щодо формування новостворених корпусів», – зазначив він в ефірі Радіо Донбас Реалії.

Однак Владислав Селезньов погоджується, що ускладнення ситуації на Лиманському напрямку пов’язане серед іншого з внутрішніми проблемами у Силах оборони і що формування армійських корпусів має сприяти їх вирішенню.

Досвід на оперативному рівні дозволить нам бути ефективнішими на полі бою
Владислав Селезньов

«Щодо просування російських окупантів, вони пов'язані не лише з тим, що там противник має чисельну матеріально-технічну перевагу, а й з деякими помилками та недоліками наших командирів на місцях… Чому, власне, і є важливим створення тих самих армійських корпусів. Досвід на оперативному рівні дозволить нам бути ефективнішими на полі бою. Коли в рамках тимчасових структурних одиниць ОТУ (оперативно-тактичні угруповання – ред.), ОСУВ (оперативно-стратегічне угруповання військ – ред.) та інших нам не вдається формувати певну історію та наступність, це погано впливає на накопичення нами оперативного досвіду», – пояснив аналітик.

Лиман? Борова? Куп’янськ?

Отже, на правому березі Жеребця біля Іванівки Росія має новий плацдарм і продовжує спроби його розширити. Якщо Силам оборони не вдасться стабілізувати ситуацію, звідси агресор, очевидно, рухатиметься до якось конкретної цілі.

За приблизно 25 кілометрів на північний захід лежить селище Борова (Харківська область), за десь 10 кілометрів південніше – місто Лиман (Донецька область), який в разі захоплення відкриє шлях РФ на Слов'янськ і Краматорськ.

Інститут вивчення війни припускає, що агресор обиратиме саме між Боровою і Лиманом. У випадку Борової вінвикористає плацдарм для підтримки майбутніх наступальних операцій проти південного краю лінії Новосергіївка – Дружелюбівка – Новий Мир: тобто спробує обійти українську оборону тут, аби відкрити собі шлях для просування на схід від Борової та в саму Борову.

Якщо ж агресор наступатиме на Лиман, то він спробує використати плацдарм вже для підтримки майбутніх операцій армії РФ з захоплення цього міста. Аналітики вважають, що російські війська намагатимуться просуватися в бік Карлівки з району Нового та в напрямку Дробишевого з району Колодязів, щоб закріпитися вздовж лінії Карлівка – Шандриголове – Дробишеве (на східному березі річки Нетриус).

Читайте також: Битва за Донбас – головне

Загалом в Інституті вивчення війни вважають, що ймовірне просування військ РФ на Борову та Лиман – частина їхніх тривалих спроб відтіснити ЗСУ зі східного берегу річки Оскіл і наступати далі на захід Харківської області. А також – створити умови для наступу на укріплену лінію оборони ЗСУ в Донецькій області з півночі (власне, йдеться про Слов'янсько-Краматорську агломерацію).

Однак не виключають американські аналітики і ще одного варіанту: що замість атак Борової чи Лимана Кремль скерує війська на захоплення того одного відсотка Луганської області, який залишився під контролем Києва. Аби таким чином досягти своєї давньої мети –захопити всю Луганську область.

Місцевий житель Сергій везе повз зруйновані будинки візок із вугіллям для обігріву свого будинку в Лимані, 21 січня 2024 року
Місцевий житель Сергій везе повз зруйновані будинки візок із вугіллям для обігріву свого будинку в Лимані, 21 січня 2024 року

Військовий аналітик Іван Ступак розглядає ще один варіант, куди Росія може скерувати свої зусилля з плацдарму на правобережжі Жеребця – Куп’янськ (Харківська область).

Як на мене, зараз більш загрозливий вигляд має ситуація для Куп'янська
Іван Ступак

«Знову ж таки ми лише гадаємо. Я припускаю, можливо, Куп'янськ. Можливо. Можливий якийсь інший напрямок. Це ж найвище оперативне військове мистецтво: куди піти, де удаваний удар, де основний. Чи він один, чи їх кілька, – ніхто не знає. Але, як на мене, зараз більш загрозливий вигляд має ситуація для Куп'янська. Ось якщо подивитися на мапу DeepState, то можна побачити, що він начебто береться в оточення, в кільце. Цілком імовірно, що спробують закрити це кільце, закрити це оточення та взяти таким чином населений пункт», – вважає аналітик.

Водночас Іван Ступак наголошує – Росія намагається захопити все, що їй вдається. І можна оцінювати той самий Куп'янськ з точки зору важливості залізниці, однак, на думку аналітика, насправді практичні міркування у визначенні цілі наступу не є критичними для агресора.

«Бахмут, Авдіївка, Мар'їнка – це звичайні населені пункти, які було взято просто бо «ми можемо це зробити». У принципі, відповідь проста. Як і решта населених пунктів на території України, які Російська Федерація захоплює… Це мільйони кубометрів залізобетонних руїн упереміш з тілами українських військових, українських цивільних, російських військових, десятками тисяч боєприпасів, що не розірвалися. І, правду кажучи, це нічого не дає Російській Федерації взагалі», – каже Ступак.

Головком ЗСУ Олександр Сирський в інтерв'ю Lb.ua 9 квітня заявив, що армія РФвже фактично розпочала свій наступ на Сумську та Харківську області.

ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС РЕАЛІЇ:

Ми працюємо по обидва боки лінії розмежування. Пишіть нам на пошту Donbas_Radio@rferl.org, у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви пишете з окупованих територій, ваше ім'я не буде розкрите.

Форум

XS
SM
MD
LG