В інформаційному просторі Курахове армія РФ захоплювала декілька разів: наприкінці 2024 року про це написав американський Інститут вивчення війни (ISW), 6 січня заявило Міноборони РФ. Проте Генштаб не коментував ці повідомлення, а військові та аналітики не підтверджували. Однак у ніч проти 11 січня про захоплення міста заявив вже проєкт DeepState. Вдень речник оперативно-стратегічного угруповання військ «Хортиця» Віктор Трегубов заявив, що на той момент Сили оборони утримували позиції на Курахівській ТЕС, тому «росіяни не захопили місто повністю». Дані об’єктивного контролю свідчать, що станом на 13 січня ці позиції контролювала вже армія РФ.
У Силах оборони загалом рідко офіційно повідомляють чи підтверджують вихід угруповання українських сил із населених пунктів. Винятки були, зокрема, у випадку Авдіївки та Вугледару.
Завдяки якій тактиці військам РФ вдалося захопити Курахове і як це позначиться на обороні Покровська та Дніпропетровської і Запорізької областей? З’ясували Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода).
Ворог задіяв велику кількість ресурсівDeepState
Війська РФ почали операцію з оточення Курахового, повідомили російські ЗМІ 31 жовтня 2024 року.
А за два дні у проєкті DeepState наголосили на погіршенні ситуації довкола міста.
«За останній час тиск на Курахове з боку ка**пів (російських військових – ред.) активно посилився новими напрямками, які ставлять під загрозу логістику до міста. Для цього ворог задіяв велику кількість ресурсів на декількох ділянках фронту», – зазначили аналітики.
«Лізуть, як таргани»: тактика армії РФ
У Кураховому війська РФ вдалися до вже традиційної тактики: охоплення міста із флангів із взяттям під вогневий контроль головної логістичної артерії, у цьому випадку – траси Донецьк – Запоріжжя.
Для штурмів загарбники тимчасово передислокували частину підрозділів з Покровського напрямку.
Під час авдіївської наступальної операції армія РФ використала нову тактику: замість штурму в лоб добре укріплених з часів АТО/ООС позицій – агресор почав обходити їх з флангів. Як результат – в середині лютого 2024 року РФ перерізала останню дорогу в Авдіївці, через яку відбувалось постачання українського угруповання у місті, що змусило його вийти. Відтоді ця тактика стала основною для армії РФ – і дозволяла брати все нові й нові міста без виснажливих міських боїв. Таким чином протягом літа-осені були взяті Новоселівка Перша, Желанне, Українськ, Цукурине, Невельське, Гірник, Курахівка, Селидове, Вугледар.
Перевага в кількості особового складу та озброєннях
До прикладу, під Кураховим тільки у зоні відповідальності спеціального загону в складі ДШВ та сусідніх підрозділів російські війська зосередили щонайменше дві дивізії (до 15 тисяч військовослужбовців), які безперервно штурмували позиції ЗСУ, розповів 14 листопада 2024 року в ефірі Радіо Донбас Реалії «Шеф», командир взводу спецзагону ДШВ.
Також «Шеф» зазначив щільність застосування КАБів, артилерії та безпілотних авіаційних комплексів різних типів.
«Здійснюються постійні спроби штурму: вони лізуть, як таргани. У першу чергу велика кількість піхоти, яка зараз там є основним ресурсом для просування. Плюс – це міські бої. Відповідно, вони залазять, де тільки можуть, намагаються закріпитися, насичуються піхотою для подальшого просування… Коли їх вибивають, кожен раз іде нова група, і це без перестану. У нас ресурсів менше, ніж самих московитів, тому таке відбувається», – так описував ситуацію в місті станом на 26 листопада Роман Погорілий, співзасновник проєкту DeepState.
Ускладнене постачання: траса Донецьк – Запоріжжя
Горловина під контролем російських FPV, артилерії, ПТРКВіталій Кононунченко
20 грудня військовий оглядач «Дзеркала тижня» Віталій Кононунченко в ефірі Радіо Донбас Реалії повідомив, що війська РФ встановили вогневий контроль над трасою Донецьк – Запоріжжя.
«Після окупації Старих Тернів і Сонцівки на північному фланзі [Курахового] росіяни фактично виходять на оперативний простір і можуть закривати вже трасу... І південніше вони вже підходять до села Улакли… У нас лишається горловина в 3,5-4 км, яка повністю під контролем російських FPV, повністю під контролем артилерії, навіть ПТРК (протитанкові ракетні комплекси – ред.)», – зазначив Кононунченко.
«Дії супротивника раціональні: він намагається перерізати ключову магістраль, що дозволяє нам бути ефективними на полі бою. Адже ключовий фактор, що впливає на ситуацію на полі бою, – це фактор ресурсів. Немає постачання озброєнь, техніки, боєприпасів, – ситуація на полі бою може набути кризових рис для дій українських Сил оборони», – зауважив 26 грудня військовий аналітик Владислав Селезньов.
Немає відповіді на шаблонні дії РФ – Бутусов
Великі сили бригад спрямовуються на утримання невигідних для оборони рубежівЮрій Бутусов
Україна не відповідає на шаблонні дії російських військових з охоплення населених пунктів. І це, – попри залучення резервів, наголосив журналіст Юрій Бутусов. За його словами, на Покровський, Курахівський та напрямок Великої Новосілки спрямували мінімум 7 бригад, поповнених людьми. Проте стабілізації фронту не відбулося.
«Великі сили бригад спрямовуються на утримання невигідних для оборони рубежів… Ворог нас охоплює. І після того, як він нас охоплює, вже триматися немає сил, намагаються відправити резерви і якийсь час ще втримати населені пункти… Замість того, щоб вибудувати сталу лінію оборони, заздалегідь розгорнути на ній війська досвідчені разом із новосформованими бригадами, у яких ще немає досвіду, вибудувати такий надійний фронт і зупинити ворога, – у нас продовжується нескінченний хаотичний зустрічний бій з російськими резервами і розмін силами, який не призводить до стабілізації фронту», – зауважив Бутусов, аналізуючи перебіг подій на фронті.
Що далі: Покровськ, Дніпропетровщина, Запорізька область
Наразі удари загарбників спрямовані на захід від Курахового: на села Дачне, Андріївка та Костянтинопіль. Але головною ціллю лишається захоплення Покровська з виходом на адміністративні кордони Донецької області.
«Після захоплення Курахового вони зосередять свої зусилля повністю на Покровському напрямку, і ми відчуємо тут більше тиску», – спрогнозував в ефірі Радіо Донбас Реалії військовослужбовець «Гусь», командир відділення аеророзвідки 2-го батальйону 68 ОЄБр.
Американський Інститут вивчення війни у звіті за 13 січня зазначив, що російська армія нещодавно перерізала трасу Т-0405 Покровськ-Костянтинівка на схід від Покровська та трасу Т-0406 Покровськ-Межова на південний захід від міста, намагаючись охопити Покровськ і Мирноград.
Колишній головнокомандувач Збройних сил України (2014–2019 рр.) Віктор Муженко припустив в інтерв’ю Радіо Свобода, що Росія не має на меті безпосереднє захоплення Покровська, а прагне заблокувати місто. За його словами, блокування Покровська «є більш вигідним для російської армії, оскільки дозволяє мінімізувати власні втрати і водночас створює значні проблеми для оборони українських сил».
Згодом ці наміри військ РФ підтвердив речник оперативно-стратегічного угруповання військ «Хортиця» Віктор Трегубов. За його даними, російські війська намагаються обійти місто Покровськ Донецької області, щоб розірвати логістичні ланцюги і таким чином взяти місто в оперативне оточення.
Читайте також: На таксі під прицілом FPV-дронів: у Покровську армія РФ почала полювати на авто?
Так само не виключений подальший рух армії РФ на захід до Дніпропетровської області, до якої від Курахового менше 30 км навпростець.
«Вони обходять із півдня, планують обійти Покровськ і вийти на кордон Донецької і Дніпропетровської областей. І навіть зайти в Дніпропетровську область», – каже Муженко.
Ще один напрямок, куди може посунути армія РФ, на думку військових та аналітиків, – південний захід, для створення напруги на території Запорізької області.
ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС РЕАЛІЇ:
Ми працюємо по обидва боки лінії розмежування. Пишіть нам на пошту Donbas_Radio@rferl.org, у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви пишете з окупованих територій, ваше ім'я не буде розкрите.
Форум