Доступність посилання

ТОП новини

8-10 годин у чергах на кордоні: українці поспішають на відпочинок і відвідати рідних


Везуть дітей на море...Понад 30 тисяч українців зараз щодоби виїжджають лише через кордон із Польщею
Везуть дітей на море...Понад 30 тисяч українців зараз щодоби виїжджають лише через кордон із Польщею

ЛЬВІВ – Другий місяць на українсько-польському кордоні величезні черги легкових автомобілів, рейсових і туристичних автобусів, вистоювати чергу годинами доводиться і на пішому переході у Шегині. Водночас, проблемно придбати квитки на потяги у сусідню державу.

Невдовзі, як обіцяють в українському уряді, на всіх пунктах пропуску на українському кордоні, запрацює електронна черга для автобусів, як це діє для вантажного транспорту.

Що є причиною такої ситуації на українсько-польському кордоні?

Пункт пропуску «Краківець-Корчова». Тут пропускають легковий і вантажний транспорти, рейсові і туристичні автобуси. У черзі перед пунктом пропуску ‒ одинадцять автобусів, всі місця в яких зайняті, переважно жінками і дітьми.

Діана повертається з України у Катовіце. Вона торік виїхала з Херсону у Польщу і перебуває там у статусі біженки. Простояла разом з іншими пасажирами у черзі більше 8 годин, з ночі. А попереду ще проходження перевірки на польському боці.

Дуже сумуємо за домом
Діана

«Поки що в Польщі живемо і плануємо повертатись. Приїхала в Україну забрати документи і деякі речі. Ми не їздили у Херсон, були у родичів під Києвом. Не була в Україні з жовтня 2022 року. Багато людей виїхало. Дуже шкода. Дуже сумуємо за домом», ‒ говорить Діана.

Ірина з 9-ти річним сином повертається автобусом з Кривого Рогу в Ополе. Простояли у черзі від 5 години ранку до 13.

Мені страшно і я надіюсь, що ми переможемо і повернемось
Ірина

«Півтора року не була в рідному місті. Зараз побула з батьками. Я люблю своє місто і не хотіла їхати. Аж до сліз. Всі рідні ‒ там. Ми ‒ російськомовні, але переходимо на українську мову. В останній ракетний приліт 31 липня 6 людей загинули. Потрапило в маму і 10-ти літню дівчинку. Вони півтори роки рятувались у Польщі. Приїхали у Кривий Ріг і ракета потрапила до них у квартиру. Вони загинули. Мені страшно і я надіюсь, що ми переможемо і повернемось», ‒ каже Ірина.

Більшість людей, з якими розмовляло Радіо Свобода, провідувала рідних в Україні і поверталась у Польщу або ж люди їхали до знайомих і родичів в Європу, на відпочинок.

Наталія з двома синами їхала з Києва у Польщу, де перебуває її мама у статусі біженки.

Це не людські умови для такого перебування, не санітарні
Наталія

«Навіть не зауважила, скільки часу простояли перед кордоном. Налаштувались і чекали. Ми теж були біженцями у Польщі майже рік. Потім виїхали. Їдемо провідати бабусю. Будемо повертатись до 1 вересня, бо маємо йти в школу. Я для себе не зрозуміла, чому та черга на кордоні. Але щось має статись, щоб цього не було, це не людські умови для такого перебування, не санітарні. У мене трішки старші діти, не уявляю, як з маленькими чекати», ‒ розповіла Наталія.

Пасажири автобусів ‒ з різних міст України. Більше року у Кременчуку не була Ганна. У липні приїхала і поверталась у Польщу.

«Болить місто, країна, вболіваємо і спостерігаємо, що буде перемога, все буде Україна. У Польщі ‒ складно, але поляки нас приймають і ми дуже вдячні їм. Я маю де жити і дуже вдячна. Скучаю за всім, що залишилось вдома. І їду з важким серцем. Дуже сподіваюсь, що повернусь і це буде остання поїздка у доброму сенсі. Багато людей, які їдуть, шукають прихисток. Це жінки і діти з різних регіонів», ‒ каже Ганна.

Немає належної інфраструктури

Водій одного з автобусів розповів, що у кожному рейсі всі місця зайняті. Їдуть жінки з дітьми різного віку і чекати на перетин кордону від 8 до 10 годин пасажирам дуже важко, а було й таке, що приїхали до пункту пропуску о 3 годині вночі і перетнули кордон аж о 18 годині.

Перед пунктами пропуску не має належної інфраструктури.

Автобуси стоять на узбіччі. Також доводиться у цей період вистоювати годинами, повертаючись в Україну.

Довжелезні черги з автомобілів і автобусів не лише перед пунктом пропуску «Краківець», але й «Шегині», «Грушів», «Рава-Руська», інших пунктах, на українсько-угорському кордоні.

За словами водіїв і пасажирів, протягом години може проїхати один-два автобуси або ж жоден. Перед пунктом пропуску «Шегині» 10 серпня утворилась черга з-понад 20 автобусів. За розповідями людей в соціальних мережах, протягом 4 годин не проїхав жоден.

Водії легкових автомобілів розповіли, що стоять у черзі на перетин кордону 8-9 годин.

За даними Держприкордонслужби, пасажиропотік влітку суттєво зріс. За добу, в середньому, з України вибуває понад 50 тисяч осіб, з яких більше 30 тисяч перетнули кордон з Польщею, а решта поїхали до інших країн ЄС та Молдови. У ці дні більше людей в’їжджає в Україну. Щодоби на пункті пропуску «Краківець» пропускають близько 5 тисяч громадян, 650 легкових автомобілів і бусів, 50 автобусів.

Таку тенденцію слід очікувати до кінця серпня і можливо, на початку вересня
Сергій Веретільник

«Такий наплив пасажирського транспорту, автобусів, легкового ми спостерігаємо протягом літнього туристичного сезону. Оскільки українці намагаються виїхати на території ЄС, зокрема з метою транзитного проїзду, у місця відпочинку, відвідування родин, родичів. Таку тенденцію слід очікувати до кінця серпня і можливо, на початку вересня. До повномасштабного вторгнення Росії на територію України на всіх пунктах пропуску завжди спостерігалось накопичення транспорту літній час і новорічно-різдвяний, коли розпочинався зимовий туристичний сезон», ‒ Сергій Веретільник, начальник відділення інспекторів прикордонної служби «Краківець».

З липня кількість автобусів, які перетинають українсько-польський кордон, зросла на 20%, у порівнянні з ситуацією навесні.

Українські прикордонники пропускають транспорт залежно від того, як його приймає польська сторона.

Радіо Свобода зверталось по коментар і до Прикордонної служби Польщі, але поки відповіді не отримала.

Ціни на відпочинок біля моря зросли удвічі

Зараз в Україні панує туристичний бум, повідомили Радіо Свобода у туристичних агенствах.

Торік туристичні фірми пережили кризу, переважно організовували виїзди громадян України за кордон, але з метою сховатись від війни. Цього року ‒ ажіотаж: 45% громадян їдуть на відпочинок у Туреччину, близько 40% ‒ у Болгарію, далі у Грецію, менше у Чорногорію, Хорватію, Кіпр. Такі дані повідомили Радіо Свобода повідомили в одній із туристичних компаній.

Зараз продажі путівок не просто набагато більші, ніж торік, а вищі, аніж до війни
Юлія

«Зараз продажі путівок не просто набагато більші, ніж торік, а вищі, аніж до війни.

Туристи зрозуміли, що чекати нема що, бо війна не закінчується, у дітей проходить дитинство і треба везти їх на море. Тому рейси дуже швидко закриваються. Відправляємо людей з різних міст, літаємо теж з різних міст . Тому бронювання набагато більші, ніж до війни. Їдемо через Польщу. Там багато наших українців. Літаємо з Кишиніва, це зручно для східних регіонів. Доїжджаємо до Одеси і звідти 4 години до Кишиніва. Є авіарейси з Бухареста. Найпопулярніші мандрівки на відпочинок автобусами зі Львова та Одеси у Болгарію. Також дуже багато екскурсійних автобусів їдуть зі Львова через Перемишль. Популярні автобусні тури, бо гарні за ціною і багато людей купують. У нас є трансфер до Жешува. І багато подорожують до Німеччини, Чехії, Словаччини. Є екскурсійні рейси до Італії. Відпочивати їдуть переважно мами з дітьми, з подругами, своїми мамами. Дівчачі колективи», ‒ говорить турагентка Юлія.

Відпочинок у Туреччині подорожчав удвічі, у порівнянні з минулим роком. Ще є невеликий попит на вересень і значно менший на жовтень.

Однак черги на українсько-польському кордоні це проблема, яка не вирішується роками.

Пасажиропотік збільшується, на пункти пропуску припадає більше навантаження, тому що їх бракує. І про це мовиться вже роками. Пропускні можливості на кордоні потрібно збільшити вдвічі-тричі, за оцінками експертів.

Вирішити проблему можна, розбудувавши інфраструктуру українсько-польського кордону, який найбільш завантажений. Також є велика потреба у збільшенні піших переходів, нових залізничних маршрутів.

На сьогодні на польсько-українському кордоні діє вісім автомобільних пропускних пунктів:

  • Дорогуськ – Яготин
  • Зосин – Устилуг
  • Долгобичув – Угринів
  • Гребенне – Рава-Руська
  • Будомєж – Грушів
  • Корчова – Краковець
  • Медика – Шегині
  • Кросценко – Смільниця.

До нині ще не добудований новий пункт пропуску «Нижанковичі – Мальховіце». Він буде на території Польщі і польська сторона обіцяє, що у першому кварталі 2024 року цей пункт пропуску запрацює. І це буде єдиний новий пункт пропуску, який відкриють за всі ці роки. Погоджені інші контрольні пункти, але наразі всі процеси пригальмувалися. Вирішення питання у компетенції урядів обох країн.

Має бути політична воля з двох сторін ‒ з боку України та Польщі
Віктор Гальчинський

«Аби покращити ситуацію на українсько-польському кордоні, як показує десятилітня практика, має бути політична воля з двох сторін ‒ з боку України та Польщі. А друге, жива координація у реальному часі для вирішення всіх оперативних проблем і питань, які виникають на кордоні у пунктах пропуску. Ведеться багато розмов, але ці умови для покращення перетину кордону не виконуються. Зараз лише все зводиться до розмов, меморандумів і не далі.

Щодо залізничної інфраструктури. Якщо говорити про маршрути європейської колії 1435 мм. У Львівській області і прикордонному Підкарпатському воєводстві відбудовані колії, збудована інфраструктура для прикордонного і митного контролів з обох сторін.

Відкладається через неготовність польської прикордонної служби забезпечити прикордонно-митний контроль

Витрачені мільйоні гривень і злотих. Натомість це все на сьогодні стоїть пусткою, через те що немає координації такої більш відчутної міжурядової для того, що прописати всю нормативну базу і оперативно запустити всі ці речі. Я говорю про поїзд за маршрутом Рава Руська-Варшава. Про нього говорять щомісяця обидві сторони і це відкладається через неготовність польської прикордонної служби забезпечити прикордонно-митний контроль.

Станцію Хирів, а звідти короткий маршрут до Перемишля, де може бути швидко запущений приміський поїзд. Натомість для того, щоб поїхав, потрібно, як мінімум, утворити контрольно-пропускний пункт на ділянці Нижанковичі -Перемишль, якого ніколи там не було. У мирний час погодження пунктів пропуску триває роками, зараз війна і у нас немає координації у реальному часі. Оптимізму у мене немає на сьогодні, що щось зміниться на краще», ‒ говорить у коментарі Радіо Свобода Віктор Гальчинський, представник громадської організації «Linia102.ua».

Невдовзі мають запровадити електронну чергу для автобусів на всіх пунктах пропуску на українсько-польському кордоні, як це діє для вантажного транспорту. У планах, і для легкових автомобілів, але тут є певні труднощі, кажуть представники прикордонної служби.

Аби покращити ситуацію у пунктах пропуску на українсько-польському кордоні, за оцінками експертів, має бути взаємодія між Кабінетом Міністрів України і Радою Міністрів Польщі. Обидві сторони мають бути готові приходити на допомогу одна одній.

Купити залізничний квиток у Польщу – проблема

З липня важко купити онлайн квиток на потяги у Польщу. На це постійно скаржаться громадяни. Однак промоніторивши ситуацію, можна переконатися, що квитків немає або ж вони з'являються і одразу зникають. Якщо «вполюєш», то придбаєш.

З січні 2023 року «Укрзалізниця» запровадила лише онлайн продаж квитків через шахраїв, але вони постійно вигадують схеми. Нині скуповують масово квитки у Польщу, хоча є обмеження «Укрзалізниці» про купівлю лише 4 квитків. Потім шахраї перепродають їх у кілька разів дорожче.

На сайті ОLX можна знайти оголошення про продаж квитків. «Укрзалізниця» звертається до громадян з проханням не купувати там квитки. Також з 26 липня переглянула процедуру повернення квитків на міжнародні маршрути щоби протидіяти зловживанням.

Тепер повернути квитки на рейси сполучення польського напрямку можна виключно претензійним порядком через каси, надавши квиток роздрукований на форматі А-4 та написати заяву на претензійне повернення.

  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG