Доступність посилання

ТОП новини

Хворих на коронавірус кримчан привезуть в Армянськ, де були хімічні викиди


Ілюстративне фото
Ілюстративне фото

Породіллі з Армянська народжують у «швидкій», бо в лікарні – коронавірусний шпиталь

В Армянську, де живуть 22 тисячі людей, закрили єдину лікарню. Підконтрольна Кремлю кримська влада перетворила її на шпиталь для хворих на коронавірус. Місцевих жителів з іншими недугами везуть у сусідні міста. Найближче – Красноперекопськ – розташоване за 20 кілометрів. Але найгірше породіллям. Радіо Свобода поспілкувалося з жителями та медиками Армянська.

В Армянську не народжують через COVID-19
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:08:50 0:00

Жителька Армянська Вероніка перебуває на сьомому місяці вагітності. Де народжуватиме – не знає. Пологове відділення закрите. Єдину міську лікарню перепрофілювали, щоб приймати хворих на COVID-19. Породіль відправляють за 130 кілометрів – до Євпаторії. Вероніка каже, що хотіла б народжувати у кримській столиці, де якісніша медицина. Але гарантій, що отримає туди направлення, немає.

Хтось народжує в кареті «швидкої допомоги». Але я не у поле піду народжувати – вже буде добре

«У мене дуже багато знайомих, які теж народжуватимуть у листопаді. Я не знаю, як ми будемо. Хтось народжує безпосередньо в кареті «швидкої допомоги». Але я не у поле піду народжувати – вже буде добре. Вагітною не залишуся. Якось буде», – каже жителька Армянська.

Вагітна жителька Армянська Вероніка
Вагітна жителька Армянська Вероніка

Відома в Армянську екологічна активістка Катерина Пивовар, яка 2018 року розповідала про викиди кислоти на заводі «Кримський Титан», турбується про здоров’я своїх чотирьох дітей. Вона не знає, хто їй допоможе, якщо захворіє хтось із рідних. Бо найближча лікарня – за 20 кілометрів.

Я в таких умовах з дітьми не змогла б перебувати, бо там просто жах

«Я зателефонувала до «швидкої», уточнила, що робити, якщо моя дитина захворіє, куди нас відвезуть. Там сказали: «Скоріш за все, у Красноперекопськ». Але я вже була в тій лікарні, я в таких умовах з дітьми не змогла б перебувати, тому що там просто жах. Тож їхатимемо самі в Сімферополь», – говорить Катерина.

Екоактивістка в Армянську та мати чотирьох дітей Катерина Пивовар
Екоактивістка в Армянську та мати чотирьох дітей Катерина Пивовар

На цілий Армянськ із населенням 22 тисячі людей працює денний стаціонар на десять ліжок та фізіотерапевтичне відділення. Виконувач обов’язків головного лікаря Олександр Кулик вважає, що цього достатньо.

Хворі поступають тільки з легкою формою захворювання

«Ситуація в шпиталі стабільна, хворі поступають тільки з легкою формою захворювання. Усі вимоги, пов'язані з безпекою (утилізація відходів, охорона), дотримуються. Щодо денного стаціонару, то він працює на базі фізіотерапевтичного відділення. Наразі на лікуванні там перебуває 12 осіб, за потреби кількість ліжок буде збільшена», – заявив він першого вересня.

Серед місцевих жителів, з якими спілкувалося Радіо Свобода, не всі знають, куди за екстреної потреби звертатися по медичну допомогу.

«Лікарі в Красноперекопську не приймають жителів Армянська. Мені треба було до окуліста, то я взяв направлення й поїхав до Сімферополя (відстань – 142 км – ред.) – це гроші. Тобто це лажа. Лікарів не вистачає», – розказує містянин.

Я зробила операцію на серці. З метою профілактики куди я маю їздити?!

«Мені 70 років. Спробуйте їздити у Красноперекопськ (20 км – ред.)! Це і матеріально, і морально витратно. І спробуйте там всюди постояти в черзі. Я, приміром, зробила операцію на серці. Якщо що, з метою профілактики куди я щоразу маю їздити?!» – обурюється жителька Армянська.

Ханса Дуґлас – хірург, який переїхав на півострів із сусідньої Росії. За програмою «Земський лікар» уродженець Нігерії разово отримав 15 тисяч доларів у перерахунку. Тепер приймає пацієнтів у поліклініці. Після відкриття ковідного шпиталю на нього зросло навантаження.

Хірург і травматолог у поліклініці Армянська Ханса Дуґлас
Хірург і травматолог у поліклініці Армянська Ханса Дуґлас

Хворих побільшало. Це пов'язане з коронавірусом

«Хворих побільшало. Ті ж самі хворі плюс додаткові. Це пов'язане з коронавірусом. У шпиталь запросили деяких лікарів та медсестер, тому в нашій поліклініці стало менше медиків. Я працюю і за хірурга, і за травматолога, бо наразі у штаті поліклініки відсутній травматолог», – розповідає лікар.

Ханса готовий допомогти будь-якому пацієнту, проте не схвалює перетворення міської лікарні на інфекційний шпиталь.

Немає в нас умов для хворих на коронавірус, але рішення приймають ті, хто сидять нагорі

«Немає в нас умов для хворих на коронавірус, хоча їх намагаються створити. Моя думка: ні, не варто було, бо зараз деякі хворі у місті страждають через те, що не можуть потрапити до фахівців. Але що поробиш?! Все одне рішення приймають ті, хто сидять нагорі», – каже приїжджий з Росії хірург.

Міжнародне гуманітарне право зобов’язує Росію надавати жителям окупованої території належне медичне обслуговування – наголошують у представництві президента України в АР Крим та місті Севастополі. Заступниця постійного представника Таміла Ташева негативно оцінює закриття лікарні для жителів Армянська. Вона радить кримчанам лікуватися на материковій Україні.

Заступниця постійного представника президента України в АР Крим та м. Севастополі Таміла Ташева
Заступниця постійного представника президента України в АР Крим та м. Севастополі Таміла Ташева

Медичні послуги можна отримувати без реєстрації ВПО, підписавши онлайн декларацію із сімейним лікарем

«Будь-який громадянин України з реєстрацією в АР Крим або місті Севастополі може вільно отримувати медичні послуги як у сімейного лікаря, так і у вузьких спеціалістів (ЛОРа, кардіолога, ендокринолога). Усе ці послуги можна отримувати навіть без реєстрації внутрішньо переміщеної особи, просто підписавши онлайн декларацію із сімейним лікарем», – роз’яснює Таміла Ташева.

Уже з 2021 року кримчани зможуть консультуватися із сімейними лікарями онлайн – обіцяють у представництві президента України. У Херсонському обласному інформаційно-аналітичному центрі медичної статистики кажуть, що тестують ці сервіси.

«Зв’язатися із сімейним лікарем можна і Skype'ом, і WhatsApp'ом, і Telegram'ом. З 2014 року ми намагаємося створити спеціальні портали для роботи саме з кримчанами. Кримська влада блокує всі ці сервіси. Ми створюємо нові, але вони працюють лише певний час», – говорить завідувач відділу електронної медицини Іван Буланкін.

Завідувач відділу електронної медицини в Херсонському центрі медстатистики Іван Буланкін
Завідувач відділу електронної медицини в Херсонському центрі медстатистики Іван Буланкін

Армянськ розташований поблизу адмінкордону з Херсонщиною. Опитаних Радіо Свобода жителів обурює те, що кримська влада обрала під коронавірусний шпиталь таке віддалене місто, до того ж з єдиною лікарнею.

«У мене чоловік нещодавно помер. Ніякого нормального обслуговування немає, лікарів немає. Якби було дві-три лікарні, а то ж одна лікарня», – каже пенсіонерка.

А до інших хворих хто поїде?! Чому ціною маленьких міст треба виживати?!

«Ми живемо на самісінькому краю географії. Лише дві «швидкі» на все місто: вагітних відвезли в Євпаторію, людей з інсультом, якщо пощастило, відвезли в Джанкой. А до інших хворих хто поїде?! Чому ціною маленьких міст треба виживати?!» – обурюється працівниця заводу «Кримський Титан».

У Сімферополі під пацієнтів з коронавірусом перепрофілювали дві лікарні та один пологовий будинок. Станом на 12 вересня на півострові були виявлені 3 699 випадків COVID-19.

XS
SM
MD
LG