Місто Армянськ на півночі українського Криму, який Росія окупувала в 2014 році, нині потерпає від хімічного забруднення через порушення технології та викиди на підприємстві «Кримський титан», повідомляють у Міністерстві з питань тимчасово окупованих територій за результатами свого дослідження. Це є однією з основних версій подій і для української прокуратури Криму, яка порушила за фактом кримінальну справу. Підконтрольна Росії влада півострова звинувачує Україну: мовляв, в озеро-кислотонакопичувач не подають воду, яку Україна перекрила на час окупації півострова, а це викликало викиди. Українська ж влада роздає засоби захисту місцевим жителям, що їдуть до Армянська, та жителям прилеглих сіл Херсонщини і поширює інформацію про те, як захиститися від лиха.
У кінці серпня та на початку вересня жителі півночі Криму та прилеглих районів Херсонщини помітили забруднення повітря невідомою речовиною.
Останній викид – відбувся в ніч із 13 на 14 вересня, стверджують місцеві жителі.
Це супроводжувалося погіршенням здоров’я людей та загибеллю врожаю на полях та у садах. Також до лікарів звернулися понад 60 бійців української прикордонної служби, які контролюють адміністративну межу з Кримом.
Найбільш імовірною причиною екологічного лиха в українському уряді вважають викиди на підприємстві «Кримський титан», яке належить бізнесменові Дмитру Фірташу і розташоване у північній частині Криму, на Перекопському перешийку, поблизу межі Херсонської області.
Між тим, російська окупаційна влада Криму багато днів не проводила евакуацію населення, не пояснювала людям дійсних причин забруднення та реальних ризиків, заявив журналістам на брифінгу міністр з питань тимчасово окупованих територій Вадим Черниш. Він відзвітував про моніторинг довкілля та аналіз ситуації, який провели фахівці різних відомств з ініціативи МінТОТ.
«По кожному з населених пунктів (біля адмінмежі) є таблиця з гранично допустимими концентраціями (ГДК) шкідливих речовин та їхнім реальним вмістом. Це виміри ДСНС. І в кожній колонці вказано: ГДК не перевищено! На відміну від підконтрольної Росії сторони, наші виміри по цей бік адмінмежі – це відкрита інформація»,– визнає Черниш.
За фактом екологічної катастрофи на підприємстві «Кримський титан» українська прокуратура порушила кримінальне провадження за статтею 241 Кримінального кодексу України «забруднення атмосферного повітря», після того, як прикордонники повідомили до прокуратури, що на адмінмежі з Кримом детектори виявили двоокис сірки у повітрі, запевнив журналістів начальник управління прокуратури Автономної Республіки Крим Євген Комаровський.
«Детектор зафіксував перевищення вмісту токсичної речовини. Ще однією підставою для початку провадження став достатній обсяг інформації у медіа про екологічну катастрофу в Криму», – заявив Комаровський.
Серед основних версій прокуратура розглядає неправильне поводження з відходами на підприємстві «Кримський титан» (або на інших підприємствах на півночі Криму), порушення у виробничому процесі на підприємстві або ж викиди у зв’язку з проведенням військових навчань Російської Федерації. І остання версія, яку перевіряє слідство,– це те, що викиди в атмосферу Росія організувала навмисне, з метою створення масштабної інформаційної кампанії.
Росія бачить причину у відсутності води у Криму, Україна – в порушеннях на виробництві або ж у діях російських військ
Російська влада окупованого Криму заявляє, що причиною викидів шкідливої речовини на півночі півострова є випаровування вмісту кислотонакопичувача, використовуваного підприємством «Кримський титан».
Між тим, у листівках, які окупаційні адміністрації поширюють в Армянську та інших містах на півночі Криму, ідеться про такий забруднювач, як хлорид титану. За версією українського уряду, на цьому підприємстві не використовують ані цю речовину, ані соляну кислоту, з якої вона може утворюватися у виробничому процесі.
Водночас у Міноборони України наполягають, що викид хімічних речовин на території окупованого Криму стався через військових Збройних сил Росії, які на тренуваннях обстріляли відстійники відходів титанового й содового заводів. Подібну версію озвучив і президент України Петро Порошенко.
Читайте також: Токсичні викиди в Криму спричинили російські військові – Міноборони
Зі свого боку, керівник МінТОТ Вадим Черниш розповів про результати дослідження ситуації, яке провело його відомство.
Російською стороною педалюється одна-єдина версія, що це кислотонакопичувач. Ми з прокуратурою та іншими виїжджали туди: половина накопичувача – в Херсонській області. І на кислотонакопичувачі, і вздовж усієї адмінмежі ми робили проби повітря. Перевищень там немаєВадим Черниш
«Російською стороною педалюється одна-єдина версія, що це кислотонакопичувач. Ми з прокуратурою та іншими виїжджали туди: половина накопичувача – в Херсонській області, тобто контролюється українським урядом. І на кислотонакопичувачі, і вздовж усієї адміністративної межі ми робили проби повітря. Перевищень там немає. Більше того, російська сторона говорить, що все сталося через відсутність води (для заповнення накопичувача). Але погляньте на водозабір біля підприємства: вода тут є,– показує урядовець останні аерофотознімки.– За міжнародним правом, саме окупант відповідає за захоплену територію. Якщо йому потрібна вода, а він не має її, то хай або завозить її сам, або спиняє підприємство».
За словами Черниша, в час екологічного лиха вітер був переважно з материка в бік Криму, тому забруднення прилеглих районів Херсонщини є незначним, а евакуація наразі непотрібна. Найбільше дісталося окупованому місту Армянськ, визнає посадовець.
Читайте також: «За два дні все згоріло». Кримське село Перекоп після «хімічної атаки»
Українські експерти говорять про сплановану дезінформацію Кремля щодо подій в Армянську.
Що насправді потрапило у повітря?
Міністр тимчасово окупованих територій розповів, що після початку екологічного лиха підприємство «Кримський титан» прибрало зі свого сайту подробиці про технологічний процес на заводі. Тож МінТОТ знайшло колишніх керівників заводу і з’ясувало у них, що відбувається у цехах та які речовини за тих чи інших обставин можуть викидатися у повітря, звітує Вадим Черниш.
«Нам пояснили, що саме на цьому підприємстві використовують сульфатний метод збагачення руди, отже, застосовується сірчана, а не, наприклад, соляна кислота. Ця технологія може призводити до викидів в атмосферу двоокису сірки (інші назви – діоксид сірки чи сірчаний ангідрид, ця речовина в реакції з водою або парою утворює сірчану кислоту – ред.). Але окупаційна влада стала поширювати серед місцевих мешканців листівки про хлористий титан у викидах, а це інша технологія. Таке враження, що вчиняють навмисну дезінформацію»,– каже посадовець.
В МінТОТ уточнюють: виміри ДСНС та МОЗ виявили вміст сірчаного ангідриду у ґрунті на адміністративній межі, а також у повітрі – але нижче від максимально допустимих концентрацій. Найбільш імовірним джерелом викидів, стверджують у відомстві, можуть бути виробничі потужності «Кримського титану». До того ж, Міністерство з питань тимчасово окупованих територій отримало останні аерофотознімки підприємства, і у наступні після максимальних викидів дні на дахах було видно, як люди виконують якісь ремонтні роботи. Тож не варто виключати аварії на заводі, зауважує Вадим Черниш.
Тим часом Радіо Свобода отримало відео від місцевих жителів, які виявили кислоту в дощовій воді: сода, яку сипали у калюжі, вступала у характерну реакцію з кислотою, з виділенням вуглекислого газу.
Як жителям захиститися самостійно?
За словами очільників МінТОТ та Центру громадського здоров’я МОЗ, ці відомства роблять усе можливе для інформування жителів кримського перешийку про небезпеку по обидва боки адміністративної межі та про можливості захистити себе і свої родини. Так, у прилеглих селах Херсонщини та на КПВВ «Каланчак» і «Чаплинка» роздають ватно-марлеві пов’язки. Їх придбали близько 40 тисяч, нині вони є майже в усіх жителів зони ризику, стверджує заступник директора Центру громадського здоров’я МОЗ Роман Родина.
Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та МОЗ сформулювали прості поради, які допоможуть жителям убезпечити себе.
- Всередині будівель. Якщо шлейф від підприємства накрив місто чи селище – люди, які перебувають вдома, мають закрити вікна і двері й максимально загерметизувати приміщення. Попри це, діоксид сірки все одно може частково потрапити досередини. У цьому випадку допоможуть або протигаз, якщо він є під рукою, або ватно-марлева пов’язка. За однієї умови: її треба змочити розчином соди. Двоокис сірки у реакції з водою стає сірчаною кислотою, а сода нейтралізує її, пояснюють в МОЗ.
Двоокис сірки – важчий за повітря, тому верхня частина приміщень є кращою для того, щоб перечекати лихо.
- Просто неба. Тим, хто перебувають на вулиці, Роман Родина радить тримати в полі зору димовий шлейф «Кримського титану» і звертати увагу на напрямок вітру. Якщо вітер віє від заводу в бік людей – їм радять швидко виходити чи виїжджати з-під шлейфу викидів найкоротшим шляхом – тобто перпендикулярно напрямку вітру. При цьому треба уникати низин і заглиблень у землі: діоксиду сірки там буде більше. І так само варто використовувати ватно-марлеві пов’язки, змочені розчином соди. Якщо є змога – треба тимчасово виїхати до іншого населеного пункту, краще – на підконтрольну територію, наполягають посадовці.
- Симптоми і фіксація завданої шкоди. За словами медиків та представників Міністерства з питань тимчасово окупованих територій, діоксид сірки у повітрі викликає подразнення шкіри та дихальних шляхів: першіння, кашель, появу мокротиння. В окремих випадках, якщо забруднення сильне, можуть бути і проблеми з диханням.
Але сірчане забруднення повітря може мати і віддалені наслідки для здоров’я. Тому Українська Гельсінська спілка з прав людини радить фіксувати всі розлади здоров’я та всю отриману медичну допомогу: знімати на фото і відео висипання та інші прояви розладу здоров’я. Зберігати чеки на ліки і платну медичну допомогу, лікарські квитанції – всі медичні документи.
Правозахисники радять вимагати проведення експертиз та фіксації збитків від місцевої влади: як на материковій частині України, так і від підконтрольної Росії влади окупованого півострова.
Всі інші збитки так само треба фіксувати: зберігати відомості про оплату транспорту, палива, про оренду житла – в разі евакуації. Якщо від сірчаного газу загинув врожай на полях – потрібно вимагати від правоохоронців і місцевої влади скласти акти про завдані збитки, а паралельно – фіксувати поля й сади на фото й відео.
Всі підтверджені збитки можна буде відшкодувати через суд – особливо у разі, якщо «набуде сили» вирок у кримінальній справі про забруднення довкілля, наголошує Максим Тимочко, експерт Української Гельсінської спілки з прав людини.
Захистити від «хімії» Крим і Херсонщину: «робота над помилками» для уряду
Яких кроків вживав уряд для того, щоб попередити можливе екологічне лихо на «Кримському титані» та на інших небезпечних виробництвах анексованого Криму? І що робиться для того, щоб інцидент не повторився? Про це Радіо Свобода запитало у представників МінТОТ і в української прокуратури Криму.
Передумови для цього виникли у 2014 році, коли парламент ухвалив закон про вільну економічну зону в Криму, який дав змогу «Кримському титану» та деяким іншим підприємствам півострова працювати одночасно і в українському, і в російському правовому полі, пояснив міністр тимчасово окупованих територій Вадим Черниш. За його словами, вільна економічна зона мала сенс, поки залишалася надія на швидке повернення української влади у Криму. Нині ж закон необхідно скасувати, але частину норм, які показали свою користь, винести в окремий закон, пояснює посадовець.
Інший напрямок роботи – це ресурси, які підприємство отримує з української території. Для виробництва титану потрібен газ, який окупаційна влада півострова бере з незаконно захопленого Одеського родовища України, пояснив Вадим Черниш. За його словами, спроби українських прикордонних катерів підійти до нього завершувалися тим, що до бурової платформи вирушали російські військові кораблі та авіація, а на самій платформі – готувалися до бою снайпери.
Що ж до власне титанової руди, так званого ільменіту, то вона видобувається на материковій частині України і за певними схемами перевозиться до окупованого Криму; ці схеми розкриті, порушене кримінальне провадження, заявив Радіо Свобода начальник управління прокуратури Автономної Республіки Крим Євген Комаровський:
«Схема поставки: судно з ільменітом з України рушає до турецького порту, там ільменіт перевантажують і везуть до одного з закритих портів Криму. Прокуратура відслідковує і фіксує ці всі факти в рамках окремого провадження. Ми встановили всі судна, які поставляли руду: їх нараховуємо 12. Ми вживатимемо належні й адекватні заходи реагування щодо суден-порушників».
Тим часом Вадим Черниш запевнив, що на основі вже відкритого кримінального провадження за фактом екологічного забруднення Україна готує міжнародний позов до Росії щодо відшкодування збитків. А крім суду, готується застосувати всі можливі міжнародні важелі впливу на Кремль, щоб отримати компенсацію, припинити роботу підприємства або ж передати його під український контроль.
Днями голова Херсонської обласної держадміністрації Андрій Гордєєв повідомив, що, за його даними, ситуація з викидами шкідливих хімічних речовин заводом «Кримський титан» нормалізувалася.
«Ми повністю проводимо моніторинг навколо «Кримського титану», що стосується підконтрольної території України. З ранку 10 вересня ми не бачимо, що завод працює. Труби підприємства не димлять. У нас є певна інформація, і з ймовірністю відсотків 90 ми можемо сказати, що сам завод «стоїть», – сказав Гордєєв.
Він закликав передати управління «Кримським титаном» Україні.
Тим часом жителі кримського міста Армянська продовжують скаржитися на погіршення самопочуття, їдкий запах у повітрі, свербіння в горлі, особливо у вечірній час. Останній пік викидів, які відчули люди, припадає на ніч з 13 на 14 вересня.
4 вересня фактична російська влада Криму оголосила, що концентрація шкідливих речовин у повітрі на півночі півострова перевищила допустиму норму, у зв’язку з цим на два тижні зупинили роботу заводу «Кримський титан». Крім того, почалася евакуація дітей з Армянська в санаторії Криму.
6 вересня президент України Петро Порошенко наголосив на необхідності створення міжнародної комісії, щоб зупинити екологічну катастрофу у тимчасово окупованому Криму та виявити її причини. Про це він сказав під час засідання Ради нацбезпеки та оборони.