Піт Баумгартнер
Цими вихідними президент США Джо Байден оголосив, що не братиме участь у наступних виборах і водночас підтримав кандидатуру своєї віцепрезидентки Камали Гарріс. Втім, підтримка Байдена не поклала край спекуляціям щодо того, чи саме Гарріс тепер стане офіційною кандидаткою від демократів.
Окрім Байдена підтримали Гарріс і колишній президент Білл Клінтон з дружиною Гілларі Клінтон, яка в минулому була держсекретарем США, а також без успіху балотувалась у президенти від Демократичної партії 2016 року. Вони засвідчили підтримку Гарріс 21 липня, відразу після того, як Байден опублікував заяву про те, що він покидає виборчі перегони.
Але кілька інших високопоставлених демократів утрималися від підтримки Гарріс, в тому числі колишній президент Барак Обама, колишня спікерка Палати представників Ненсі Пелосі, лідер меншості в Палаті представників Гакім Джеффріс і лідер більшості в Сенаті Чак Шумер. Багато партійних лідерів вважають, що є інші кандидати, які мають більше шансів перемогти кандидата від республіканців і експрезидента Дональда Трампа на виборах 5 листопада.
Сама Гарріс у своїй заяві сказала, що, хоча для неї велика честь отримати підтримку Байдена, вона має намір «заслужити і виграти цю номінацію», тобто не виключає, що їй доведеться ще поборотися за номінацію, яка буде офіційно оголошена на Національному з'їзді Демократичної партії в Чикаго з 19 по 22 серпня.
Цікаво, що прихильники Демократичної партії США вже зібрали 55 мільйонів доларів на передвиборчу кампанію віцепрезидентки США Камали Гарріс після заяви Джо Байдена про вихід із президентських перегонів. За даними платформи зі збирання коштів ActBlue, це найбільша сума грошей у циклі 2024 року.
За перші п'ять годин після оголошення Байдена було зібрано 27,5 мільйона доларів. Згодом ActBlue повідомила, що менш як за день вдалося зібрати 46,7 мільйона доларів, що вже було добовим рекордом для 2024 року.
Як пише Politico, приплив коштів відображає «ентузіазм демократів, якого ми досі не бачили в цьому циклі».
Заклики до «відкритого процесу»
Деякі аналітики припускають, що Демократична партія проведе «мініпраймеріз» між Гарріс та іншими можливими кандидатами в президенти, щоб визначити, хто стане номінантом. Поки що незрозуміло, як саме відбуватимуться такі праймеріз. Але комітет з правил Національного комітету Демократичної партії, який повинен зібратися через два дні після того, як Байден зняв свою кандидатуру з президентських виборів, визначить, як партія буде рухатися далі.
Обама сказав, що він має «надзвичайну впевненість у тому, що лідери нашої партії зможуть створити процес, який дозволить обрати видатного кандидата».
Якщо мініпраймеріз відбудуться, демократи, напевно, зможуть визначити переможця задовго до партійного з'їзду, а остаточний вибір був би офіційно оголошений в Чикаго. Але інші кажуть, що змагання між Гарріс та іншими кандидатами може розпочатися вже найближчими днями, а остаточний вибір буде зроблено на самому з'їзді партії, де тисячі делегатів голосуватимуть за вибір номінанта.
Колишній чиновник адміністрації Обами Девід Аксельрод, політичний консультант і старший політичний коментатор CNN, сказав, що лідери Демократичної партії не поспішають підтримувати Гарріс, тому що вони ставлять запитання про те, «як і хто може перемогти Дональда Трампа в листопаді».
Згідно з останнім загальнонаціональним опитуванням, проведеним CBS News, Трамп випереджає Байдена з перевагою у 52% до 47%, а Гарріс – з перевагою у 51% до 48%. Трамп також попереду в опитуваннях у більшості swing states – штатів, що вагаються – тих, де голоси між демократами і республіканцями традиційно розподіляються дуже рівномірно і часто непередбачувано.
Попри заклики до проведення відкритого процесу відбору номінанта поки ніхто з демократів офіційно не заявив про намір балотуватися.
«Показово, що ніхто не оголосив, принаймні одразу, що збирається кинути їй виклик. Тож зараз [Гарріс] є фавориткою у боротьбі за номінацію», – каже в інтерв'ю для Радіо Свобода Метью Далек, професор політології та історик з Університету Джорджа Вашингтона.
Можливі конкуренти Гарріс
Але попри це, одразу декілька імен найчастіше згадують, коли йдеться про імовірних конкурентів Камали Гарріс на номінацію. Ось вони:
- Гретчен Вітмер (52 роки), губернаторка штату Мічиган. Вітмер користується популярністю у своєму штаті, який до того ж може стати вирішальним штатом, який вагається (так званий swing state). Вітмер відносно молода і має певне національне визнання, оскільки її ім'я часто згадувалося як можлива заміна Байдену, якщо він зніме свою кандидатуру. Наразі Трамп перемагає в опитуваннях громадської думки в Мічигані, і Вітмер може допомогти демократам взяти гору у цьому штаті, якщо її номінують.
- Джо Менчин (76 років), сенатор від Західної Вірджинії. Цей законодавець часто дратував багатьох демократів тим, що не завжди голосував разом зі своїми колегами-демократами. На початку цього року Менчин зареєструвався як незалежний кандидат, але 21 липня він заявив, що розглядає можливість перереєструватися вже як демократ і таки балотуватися проти Гарріс.
- Джош Шапіро (51 рік), губернатор Пенсильванії. Як і Вітмер, Шапіро є популярним відносно молодим губернатором важливого штату, що коливається. Байден переміг у Пенсильванії на президентських виборах 2020 року, але зараз в опитуваннях він позаду. Шапіро, однак, вже заявив, що підтримує кандидатуру Гарріс.
- Ґевін Ньюсом (57 років), губернатор Каліфорнії. Ньюсом вважався головним кандидатом на заміну Байдену на тлі спекуляцій щодо його зняття з виборів, і навіть провів національні дебати з губернатором Флориди Роном Десантісом у листопаді, коли той змагався з Трампом за номінацію від республіканців. Однак, раніше Ньюсом заявляв, що не буде балотуватися проти Гарріс.
Серед інших можливих кандидатів, які вже згадувалися, є ще кілька цікавих імен. Наприклад, губернатор Іллінойсу Джей Б. Пріцкер, який має українське коріння. Його сестра Пенні Пріцкер є спеціальною представницею США з питань економічного відновлення України. Також у медіа згадували і колишню першу леді Мішель Обаму як потенційну заміну Байдена у цьогорічних перегонах.
Хто може стати віцепрезидентом?
Якщо лідери Демократичної партії все ж таки підтримають кандидатуру Камали Гарріс, то в центрі уваги постане питання про те, хто стане її віцепрезидентом.
«Є багато дуже сильних, молодих демократів, – каже Метью Далек, – тому я думаю, що у неї буде багато варіантів, якщо це буде Гарріс. І це було б справедливо для будь-якого кандидата. Але вона, очевидно, захоче обрати когось, хто міг би збалансувати її саму».
Тож якщо Гарріс дійсно шукатиме кандидата для балансу, то навряд чи вона обере жінку своїм партнером по кампанії. Це, швидше за все, виключило б Вітмер і Мішель Обаму з розгляду. А оскільки Гарріс є і афроамериканкою, але також має й азійське походження, аналітики кажуть, що вона навряд чи обере представника нацменшини на посаду віцепрезидента.
Інші можливі конкуренти Гарріс у боротьбі за номінацію у президенти, ймовірно, також будуть серед провідних кандидатів на посаду її віцепрезидента. Єдиним винятком може бути Ньюсом, оскільки він з Каліфорнії, того ж штату, що й Гарріс: 12-та поправка до Конституції США містить пункт, який тлумачиться як такий, що забороняє двом кандидатам від одного штату балотуватися в одному списку.
«Якщо це все ж буде Гарріс, то я думаю, що деякі з губернаторів червоних штатів (які традиційно голосують за республіканського кандидата на виборах президента – ред.) або штатів, що вагаються, були б дуже привабливими для неї з політичної точки зору, – додає Даллек. – Отже, це може бути [губернатор Кентуккі] Енді Бешеар... губернатор Рой Купер з Північної Кароліни, Шапіро, популярний губернатор Пенсильванії, потенційно це також може бути Вітмер з Мічигану. Але це означатиме балотування одразу двох жінок..... [сенатор від Арізони] Марк Келлі має дійсно сильні повноваження у сфері національної безпеки».
Колишній астронавт Келлі походить з іншого важливого штату, що вагається, – Арізони. Байден переміг у цьому штаті на президентських виборах 2020 року, але Трамп випереджає Байдена в останніх опитуваннях.
Якщо комітет з правил Національного з'їзду Демократичної партії власне не змінить правил, то віртуальне голосування делегатів партійного з'їзду має розпочатися на початку серпня. Це не залишить партії багато часу на ухвалення остаточного рішення про те, чи висувати Гарріс, чи когось іншого, а також залишить ще менше часу для обраного кандидата – чи це буде Гарріс, чи хтось інший – для вибору власного кандидата у віцепрезиденти.
Форум