Доступність посилання

ТОП новини

Камала Гарріс замість Джо Байдена: що відомо про імовірну кандидатку в президенти США?


Камала Гарріс програла перегони за номінацію від демократів у 2020 році, але стала віцепрезиденткою в уряді Байдена
Камала Гарріс програла перегони за номінацію від демократів у 2020 році, але стала віцепрезиденткою в уряді Байдена

ВАШИНГТОН – Віцепрезидентка Камала Гарріс може стати першою темношкірою жінкою, номінованою великою партією на посаду президента після того, як її бос, президент Джо Байден, відмовився від участі в перегонах і підтримав кандидатуру своєї віцепрезидентки на виборах, що відбудуться 5 листопада. Байден ухвалив рішення зупинити свою передвиборчу кампанію через тиск, що посилився після дебатів минулого місяця, які посилили занепокоєння про його вік, гостроту розуму і здатність виграти другий термін.

59-річна Камала Гарріс може здобути номінацію від Демократичної партії вже під час з'їзду демократів 19-21 серпня в Чикаго, якщо достатня кількість делегатів погодиться передати їй свої дотеперішні «голоси за Байдена», що стане безпрецедентним явищем у сучасній президентській політиці США. Колишня сенаторка і прокурорка Каліфорнії є фавориткою на номінацію від демократів, хоча багато чого залишається невизначеним: інші кандидати теж можуть заявити про своє бажання поборотися за номінацію.

Висунення Гарріс може видозмінити перегони, які, здавалося, мали стати матчем-реваншем між Джо Байденом і республіканським кандидатом Дональдом Трампом, попри те шо, багато американців воліли бачити інших кандидатів. Якщо ж Гарріс стане кандидаткою від демократів, це також може повернути на передній план обговорення політичних позицій та попередні заслуги кандидатів. До цього часу у передвиборчій кампанії домінувала пильна увага до фізичного стану Байдена і його здатності перемогти Дональда Трампа після їхніх дебатів 27 червня, на яких Байден говорив незв'язно і мав розгублений вигляд.

Виступ Байдена на дебатах викликав наполегливі заклики з боку провідних демократів Конгресу та донорів вийти з передвиборчої кампанії.

Перегони з високими ставками

Гарріс увійде в перегони з високими ставками – найважливішими питаннями залишаються імміграційна реформа, право на аборт і допомога Україні для захисту від Росії. Позиції Трампа і Гарріс тут практично протилежні, але у листопаді навряд чи буде очевидний фаворит: виборці, які не визначилися, в таких штатах, як Пенсильванія, Мічиган і Вісконсин, потенційно можуть визначити, хто переможе.

Оскільки кандидати зосереджують свій час і енергію на цих важливих штатах, Трамп, ймовірно, атакуватиме роботу Гарріс з питань імміграції і зображатиме її як представницю «радикальних лівих» Демократичної партії.

Гарріс також, ймовірно, атакуватиме «кримінальне минуле Трампа і представить його як політика, недостойного найвищої посади в країні. У травні присяжні визнали Трампа винним у підробці фінансових документів і мають винести вирок пізніше цього року, хоча малоймовірно, що він буде ув'язнений. Трампу також пред'явлені звинувачення у двох інших справах, у тому числі щодо заворушень 6 січня 2021 року в Капітолії у Вашингтоні, коли він намагався анулювати свій програш Байдену на виборах 2020 року.

Демократи довгий час зображували Трампа як загрозу демократії, в тому числі через те, що він заохочував учасників заворушень, але після замаху на життя республіканського кандидата цього місяця вони можуть пом'якшити свій тон – принаймні ненадовго.

Щодо гіпотетичного протистояння у змаганні між Гарріс і Трампом, результати опитувань були суперечливими: одні показували, що Гарріс дещо випереджає Трампа, а інші – що вона відстає.

Віцепрезидентка

Байден доручив Гарріс наглядати за дипломатичними зв'язками з країнами Латинської Америки, спрямованими на уповільнення потоку мігрантів до південного кордону США. Після вступу на посаду Байден пом'якшив імміграційні політики епохи Трампа, що спровокувало потік мігрантів через кордон. Гарріс зосередилася на усуненні першопричин проблеми – таких як бідність і відсутність можливостей для працевлаштування в самих країнах Південної Америки, але зіткнулася з критикою з боку правих і деяких членів власної партії за те, що та затягувала із відвідуванням кордону.

До завдань Гарріс також входили захист виборчих та репродуктивних прав. Після рішення Верховного суду, який скасував рішення 1973 року у справі Роу проти Вейда, яке визначало аборт як конституційне право, вона об'їхала всю країну, щоб підтримати кандидатів від Демократичної партії напередодні виборів до Конгресу у 2022 році. У турі вона обіцяла зробити пріоритетом захист права на аборт. Зрештою демократи досягли кращих результатів, ніж очікувалося, частково через те, що їхній електорат був стурбований рішенням суду.

На посаді віцепрезидентки Гарріс також наростила свій зовнішньополітичний досвід, здійснивши більше ніж десяток закордонних поїздок, в тому числі й до України, і зустрівшись з більш ніж 150 світовими лідерами. Зокрема, у червні вона представляла Сполучені Штати на українському саміті миру у Швейцарії. Однак, за словами політологів, вона все ще не сприймається виборцями як міжнародна державна діячка.

Віцепрезидентка США Камала Гарріс і президент України Володимир Зеленський на саміті миру у Бюргенштоку, 15 червня 2024 року
Віцепрезидентка США Камала Гарріс і президент України Володимир Зеленський на саміті миру у Бюргенштоку, 15 червня 2024 року

Гарріс імовірно матиме шанс продемонструвати свої знання у сфері міжнародних відносин, фактично головної теми цього виборчого року на тлі воєн в Україні та смузі Гази, у дебатах з Трампом. Потенційно це може змінити її імідж в очах виборців. Відсутність у неї значного міжнародного досвіду була одним із кількох факторів, які зашкодили їй стати кандидаткою у президенти від Демократичної партії у 2020 році.

На думку експертів, Гарріс може здобути нові голоси, зайнявши відмінну від нинішньої адміністрації позицію з деяких питань зовнішньої політики. Байден відштовхнув частину електорату демократів, зокрема, молодих прогресивістів, своєю політикою на підтримку Ізраїлю, в тому числі через постачання союзнику зброї. Навесні у кампусах університетів спалахнули протести проти підтримки Ізраїлю з боку адміністрації США. Гарріс, яка не має тісного зв'язку з цією політикою, могла би спробувати повернути частину з таких виборців на свій бік, зайнявши більш критичну позицію щодо ізраїльських ударів по Газі.

Як гендерна та етнічна приналежність Гарріс вплине на її шанси на виборах 2024 року, поки що незрозуміло. Хоча деякі американці кажуть, що країна не готова до жінки-президента, Гарріс потенційно може повернути частину чорношкірих виборців, які розчарувалися в Демократичній партії.

Донька іммігрантів

Камала Деві Гарріс народилася 20 жовтня 1964 року в добре освіченій родині в Окленді, штат Каліфорнія, в період расових заворушень у США.

Її мати, Ш'ямала Гопалан, була біологинею, яка емігрувала до США з Індії, щоб навчатися в престижному Каліфорнійському університеті – Берклі.

Її батько, Дональд Гарріс, переїхав до Каліфорнії з Ямайки в 1961 році, щоб вивчати економіку в Берклі, а потім став професором у Стенфорді, ще одному провідному університеті США.

Вони познайомилися як активісти руху за громадянські права в Берклі. У дитинстві Камала Гарріс їздила до школи в білому районі Каліфорнії, а потім переїхала до Монреаля з матір'ю та сестрою після розлучення батьків.

Гарріс повернулася до Сполучених Штатів, щоб навчатися в Університеті Говарда, історично чорношкірому навчальному закладі у Вашингтоні, і закінчила його зі ступенем у галузі політології та економіки. Вона продовжила навчання на юридичному факультеті Каліфорнійського університету, який закінчила у 1989 році.

Гарріс швидко здобула собі ім'я в юридичній спільноті Каліфорнії, і згодом, у 2003 році, обійшла свого боса у конкурсі на посаду окружного прокурора Сан-Франциско. Через рік вона зіткнулася з гнівом правоохоронних органів, коли відмовилася домагатися смертної кари для члена банди, звинуваченого у вбивстві поліцейського.

На посаді окружної прокурорки з 2004 по 2011 рік Гарріс показала себе жорсткою у боротьбі зі злочинністю, збільшивши кількість обвинувальних вироків за тяжкі злочини та злочини, пов'язані з наркотиками. Частково саме цей послужний список дозволив їй перемогти на виборах 2010 року на посаду генерального прокурора Каліфорнії.

Один з її опонентів на праймеріз Демократичної партії 2020 року критикував Гарріс за ту кількість людей, яких посадили за ґрати за злочини, пов'язані із вживанням марихуани під час її перебування на посаді головного прокурора штату, попри те, що сама Гарріс зізналася, що пробувала цей наркотик.

Відтоді в Каліфорнії легалізували рекреаційну марихуану. Спочатку виступаючи проти, Гарріс зрештою виступила на підтримку декриміналізації канабісу.

За злочини, пов'язані з марихуаною, у США непропорційно часто засуджують чорношкірих. Позиція Гарріс зіграла ключову роль для закликів до реформи національної системи правосуддя.

Шлях до віцепрезиденства

Її шість років на посаді генерального прокурора найбільшого за чисельністю населення штату США збіглися з расовими заворушеннями, спричиненими стріляниною з боку поліції в штатах Нью-Йорк і Міссурі, що призвело до закликів провести реформи у Каліфорнії.

Гарріс почала проводити тренінги з протидії упередженості для правоохоронців, але відмовилась підтримувати обов'язкове використання бодікамер, які можуть допомогти з'ясувати, чи виправдано застосовували силу поліцейські.

Вона також розлютила прогресивістів, коли не підтримала законопроєкт, який вимагав би від її відомства розслідувати випадки вбивств, скоєних поліцією.

Після загибелі темношкірого Джорджа Флойда від рук поліції у Міннесоті в травні 2020 року Гарріс намагалася збалансувати свою позицію щодо реформи правоохоронних органів, заявляючи, що країні потрібно «переосмислити» громадську безпеку, але вона чітко не підтримала заклики більш прогресивних елементів Демократичної партії знизити фінансування поліції.

Гарріс була обрана до Сенату США в листопаді 2016 року, ставши лише другою темношкірою жінкою в історії США, яка отримала місце у верхній палаті Конгресу.

Вона отримала визнання за те, як проводила жорсткі допити в Сенаті номінантів Трампа, зокрема генеральних прокурорів Джеффа Сешнса та Вільяма Барра, а також кандидата на посаду голови Верховного суду Брета Кавано.

Якщо Гарріс номінують, їй потрібно буде знайти кандидата на посаду власного віцепрезидента, який зможе доповнити її та завоювати ключовий електорат, особливо у так званих swing states – вирішальних штатах, що вагаються.

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG