Доступність посилання

ТОП новини

За допомогою перестановок Путін прагне взяти верх у довгій війні Росії проти України?


Російський лідер Володимир Путін (ліворуч) з тодішнім своїм помічником Андрієм Бєлоусовим (фото червня 2016 року)
Російський лідер Володимир Путін (ліворуч) з тодішнім своїм помічником Андрієм Бєлоусовим (фото червня 2016 року)

Президент Росії Володимир Путін розпочав свій п’ятий термін із рідкісної зміни уряду, яка, на думку аналітиків, була зумовлена необхідністю керувати довгою та дедалі дорожчою агресивною війною проти України та наслідками посилення конфронтації Москви із Заходом.

12 травня Володимир Путін відправив у відставку міністра оборони Сергія Шойгу, якого давно вважають одним із найближчих довірених осіб Путіна і він періодично згадувався як можливий наступник президента – і замінив його виконувачем обов’язків першого віцепрем’єр-міністра Андрієм Бєлоусовим, 65-річним економістом, який раніше обіймав посаду міністра економічного розвитку і який тісно підтримує централізаційні імпульси Путіна.

Переміщаючи людину, яка курувала весь економічний блок міністрів у кабінеті, до Міністерства оборони, Путін сигналізує про перевагу війни проти України та його зростаючі зусилля кинути виклик Заходу серед завдань, які зараз стоять перед урядом.

Головна ідея, яку представляє Бєлоусов, – це економічна мобілізація у цілях Путіна
Кирило Мартинов

Це послання, яке Путін виголошував у численних промовах після початку повномасштабного вторгнення в Україну в лютому 2022 року, і в останні місяці зокрема.

«Пропозиція призначити в Міноборони одного з ключових кремлівських економістів і головну постать в економічному блоці може означати, що Путін має намір виграти війну на заводах військово-промислового комплексу та на міжнародних ринках. Це логічно, оскільки економічний блок загалом був більш ефективним під час війни, ніж блок безпеки», – написав Олександр Баунов, аналітик Фонду Карнегі.

«Стратегія перемоги буде полягати не в мобілізаціях і військових проривах, а в застосуванні повільного тиску на Україну через переважаючу силу військово-промислового комплексу Росії та економіку в цілому, які, очевидно, будуть змушені працювати ефективніше», – додав він.

Кирило Мартинов, головний редактор «Нової газети – Європа», сказав, що призначення Бєлоусова означає, що Путін має намір перевести економіку на військові рейки – навіть більше, ніж вона є.

«Головна ідея, яку представляє Бєлоусов, – це економічна мобілізація у цілях Путіна», – сказав Мартинов Радіо Свобода.

«100-відсоткова» людина Путіна

Ультраправий націоналістично-імперіалістичний ідеолог Олександр Дугін похвалив Путіна за цей крок, назвавши його «вирішальним кроком до уряду перемоги» в дописі в Telegram. Багато націоналістів, які палко підтримують війну проти України, різко критикували Шойгу за те, як вона ведеться.

Бєлоусов протягом багатьох років був невід’ємною частиною топ-менеджерів російської економіки, зокрема він був головним радником Путіна з економічних питань у 2013-2020 роках. Протягом 2000-х його вважали чимось на зразок відносно ліберального міністра фінансів Олексія Кудріна, який виступав проти багатьох приватизаційних ініціатив Кудріна та очолював зусилля, скеровані на спрямування значної частини прибутків від експорту нафти та газу назад у державну скарбницю.

Урядове джерело повідомило виданню The Bell у 2018 році, що Бєлоусов був єдиним економістом в російському уряді, який підтримував захоплення Криму в 2014 році.

Путін з тодішнім міністром оборони Сергієм Шойгу (ліворуч) та начальником Генштабу генералом Валерієм Герасимовим обговорює перебіг війни з Україною під час візиту до Ростова-на-Дону. Листопад 2023 року
Путін з тодішнім міністром оборони Сергієм Шойгу (ліворуч) та начальником Генштабу генералом Валерієм Герасимовим обговорює перебіг війни з Україною під час візиту до Ростова-на-Дону. Листопад 2023 року

Джерело описало Бєлоусова як «відданого державника», який вважає, що Росія оточена «кільцем ворогів».

Останніми роками він керував національним проєктом «безпілотних авіаційних систем», який очолював збільшення російського виробництва військових безпілотників.

12 травня прессекретар Кремля Дмитро Пєсков пояснив призначення Бєлоусова міністром оборони тим, що його головним завданням буде «інтегрувати економіку силового блоку в економіку країни».

Пєсков зазначив, що російський бюджет стає схожим на бюджет Радянського Союзу в 1980-х роках, коли витрати на армію і силові відомства становили 7,4% ВВП.

Олександра Прокопенко, колишня аналітикиня російського Центрального банку, а нині співробітниця Євразійського центру Carnegie Russia, написала в мережі X, що Бєлоусов «добре розбирається в питаннях військово-промислового комплексу» і «дотримується православних вірувань». Вона додала, що він– «на 100 відсотків» людина Путіна.

«Путін усвідомлює, що ця війна, ймовірно, нікуди не призведе найближчим часом», – сказав Радіо Свобода Марк Галеотті, аналітик з питань політики та безпеки.

«Оскільки він занурений в довгострокову перспективу – і ми бачимо це в його риториці, але також ми зараз бачимо це в урядовому апараті – з його точки зору, це війна, яка буде виграна значною мірою завдяки промисловому виробництву. І тому приходить Бєлоусов».

Робота Бєлоусова полягатиме в тому, щоб «перевести російську економіку на воєнний стан і перетворити Росію на країну, в якій військова економіка рухає все інше», – сказав Радіо Свобода російський політолог Іван Преображенський.

«Жахливо непопулярний»

Призначення Бєлоусова стало несподіванкою, але аналітики припускають, що позиція 66-річного Шойгу дедалі слабшає з тих пір, як російські військові зазнали невдачі в спробі забезпечити швидку перемогу над Україною протягом тижнів після повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року.

Він і 68-річний начальник Генштабу генерал Валерій Герасимов були головними об’єктами невдоволення під час короткочасного, але небезпечного заколоту найманців ПВК «Вагнера» на чолі з Євгеном Пригожиним у червні 2023 року. Шойгу зазнав ще одного удару минулого місяця, коли за підозрою в корупції був заарештований Тимур Іванов з Міноборони.

Шойгу та Путін в сибірській тайзі під час відпусток. Березень 2021 року
Шойгу та Путін в сибірській тайзі під час відпусток. Березень 2021 року

Путін призначив Шойгу очолити Раду безпеки, замінивши колегу Путіна, інсайдера Миколу Патрушева, нове призначення якого – помічник президента.

За словами Галеотті, Шойгу «жахливо непопулярний серед військових» в Україні.

«Але, з іншого боку, Шойгу – друг, особистий друг Путіна, і Путін дивно лояльний до своїх», – додав експерт.

Робота Бєлоусова полягатиме в переведенні російської економіки на воєнний стан
Іван Преображенський

Зміна посади Шойгу та призначення цивільного економіста міністром оборони може означати, що професійні військові візьмуть посилений контроль над військовою частиною війни в Україні. За словами Галеотті, ці кроки також можуть передвіщати усунення Герасимова.

«Герасимов довів, що він – надзвичайно неефективний і непопулярний начальник Генерального штабу, – сказав він. – Його навіть більше зневажають серед своїх, ніж Шойгу… Я не здивуюся, якщо ми побачимо і нового начальника Генштабу».

Багато найбільш мілітаристських і агресивних провоєнних блогерів були в захваті від подій, які вони вважали ударом по корупції в Міністерстві оборони та обіцянкою покращення військової ефективності як в Україні, так і за її межами.

«Нарешті є шанс знищити останній резерв епохи [колишнього президента Бориса] Єльцина і зуміти створити військовий центральний план напередодні великої війни із Західною Європою», – написав блогер Дмитро Конанихін в Telegram.

(Оригінал статті англійською мовою на сайті RFE/RL)

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG