Доступність посилання

ТОП новини

Спершу Малі, тепер Сирія: чи проводило ГУР таємні операції проти Росії?


Російські військові встановлюють на водонапірній башті на території бази Хмеймім систему відеоспостереження. Сирія, 15 грудня 2024 року
Російські військові встановлюють на водонапірній башті на території бази Хмеймім систему відеоспостереження. Сирія, 15 грудня 2024 року

Розширити поле бою і відтак завдати шкоди армії РФ там, де вона не очікує і не готова. Такий висновок робить видання the Washington Post, аналізуючи дані про роль України в допомозі сирійським повстанцям, аби скинути режим президента Сирії Башара Асада.

І хоча, мовляв, допомога Києва зіграла скромну роль у поваленні диктатора, не помітити зусиль України вдарити по російських операціях на Близькому Сході, в Африці та в самій Росії, аж ніяк не можна. Зрештою, пише видання, таємна операція України в Сирії була «відкритою таємницею».

Зокрема ще до повалення режиму Асада про зв’язок України з повстанським угрупованням в Сирії заявляли російські військові посадовці. У вересневому звіті на онлайн-сайті під назвою Cradle стверджувалося, що Україна запропонувала 75 безпілотних літальних апаратів у рамках угоди «дрони для винищувачів» з HTS. Але незалежних доказів, які підтверджують цю російську заяву, таки немає.

Про те, що Україна не допомагала повстанцям у Сирії заявив в інтерв'ю французькому виданню Le Parisien і президент України Володимир Зеленський.

То чи є «український слід» в історії падіння режиму Асада в Сирії? Про це Радіо Свобода запитало у Головного управління розвідки Міноборони. Отримало письмову відповідь.

Російський транспортний літак злітає з бази Хмеймім, а за ним летить бойовий вертоліт. 15 грудня 2024 року
Російський транспортний літак злітає з бази Хмеймім, а за ним летить бойовий вертоліт. 15 грудня 2024 року

– Чи відповідає дійсності повідомлення газети Washington Post, що Україна допомагала сирійським повстанцям – зокрема навчанням операторів безпілотників? Згідно з цим повідомленням, Україна нібито направила 20 спеціалістів і передала 150 дронів для підтримки повстанців.

– Головне управління розвідки Міністерства оборони України не коментує вказану інформацію з газет. Ми не підтверджуємо та не спростовуємо цієї інформації

Кожен воєнний злочинець отримає свою справедливу відплату
ГУР

ГУР МО України констатує, що режим воєнного злочинця Башара Асада у Сирії, який майже десять років підтримувався режимом іншого воєнного злочинця Володимира Путіна та державою-агресором Росією, повалено.

Падіння підтримуваного Москвою диктаторського режиму в Дамаску ― свідчення краху чергової воєнно-політичної авантюри Кремля.

Кожен злочинний диктаторський режим приречений на поразку, кожен воєнний злочинець отримає свою справедливу відплату.

– Є суперечлива інформація щодо нібито виходу принаймні частини російських військ і техніки з Сирії. Чи це відповідає дійсності?

Російські військові літаки стоять на авіабазі Хмеймім, яка є основною базою російського військового контингенту в Сирії. 4 березня 2016 року
Російські військові літаки стоять на авіабазі Хмеймім, яка є основною базою російського військового контингенту в Сирії. 4 березня 2016 року

– Так, інформація про вихід російських військ та техніки з Сирії правдива. Контингент держави-агресора Росії рухається з віддалених регіонів Сирії до авіаційної бази у місті Хмеймім та морської у місті Тартус.

Для евакуації особового складу, озброєнь та військової техніки з Сирії Росія залучила свою військово-транспортну авіацію, а також кораблі військово-морського флоту.

Читайте також: Росія готує частину своєї військової техніки до вивезення із Сирії

– Яка ситуація із забезпеченням продовольством російських військ в Сирії? ГУР повідомляв, що в них відчуваються перебої.

– Війська РФ у Сирії справді мають проблеми із нестачею питної води та продовольства.

Водночас, оскільки між російськими аеродромами та базою у Хмеймімі щодня курсують декілька військово-транспортних Ан-124 та Іл-76, вказана проблема не є глобальною та загалом не має гострого характеру для контингенту РФ у Сирії.

Москва використовує свою агентуру та пропаганду, щоб домогтися вигідної позиції у нової влади Сирії
ГУР

– За оцінкою ГУР, чи домовиться Росія з новою владою в Сирії щодо продовження перебування військових баз?

– Держава-агресорка Росія задіяла значні сили й ресурси для збереження контролю над військовими базами у Тартусі та Хмеймімі. З цією метою в РФ демонструють «миролюбну» риторику, зокрема заявляють про можливе виключення угруповання «Хайят Тахрір аш-Шамм» з офіційного списку терористичних організацій.

Також Москва використовує свою агентуру та пропаганду, щоб домогтися вигідної для себе позиції у нової влади Сирії та її політичних союзників у регіоні.

Російський бомбардувальник Ту-22МЗ вдарив по позиціях бойовиків біля міста Аль-Букамаль на кордоні Сирії з Іраком. Дейр-ель-Зур, 1 листопада 2017 року
Російський бомбардувальник Ту-22МЗ вдарив по позиціях бойовиків біля міста Аль-Букамаль на кордоні Сирії з Іраком. Дейр-ель-Зур, 1 листопада 2017 року

Водночас нова влада у Сирії отримує альтернативні пропозиції підтримки від інших держав за умови позбавлення Росії контролю над військовими базами на сирійській території.

Остаточне вигнання військових росіян із Сирії означатиме зростання рівня безпеки не лише для Близького Сходу, а й для Африки, куди, використовуючи порт у Тартусі та авіабазу у Хмеймімі, проєктує свій вплив держава-агресор Росія.

Російські підводні човни на російській військово-морській базі в середземноморському порту Тартус. Сирія, 26 вересня 2019 року
Російські підводні човни на російській військово-морській базі в середземноморському порту Тартус. Сирія, 26 вересня 2019 року

– Президент Зеленський сказав, що Україна може замінити Росію в продовольчих поставках до Сирії (зерно, борошно, олія). Як убезпечити ці поставки, якби Росія захотіла зашкодити цьому?

Україна уже довела свою силу і здатність забезпечувати свободу судноплавства у Чорному морі
ГУР

– Продовольчі поставки захищає міжнародне право, зокрема морське. Перешкоджання доставці будь-яких вантажів з продовольством у Сирію матиме згубні наслідки для місцевого населення, яке внаслідок так званого правління Башара Асада та його російських покровителів фактично перебуває в умовах гуманітарної катастрофи.

Водночас Україна в умовах війни з Росією уже довела свою силу і здатність забезпечувати свободу судноплавства у Чорному морі.

– ГУР разом з МЗС України займався евакуацією українських громадян із Сирії. Яка зараз ситуація з огляду на нову владу в Сирії і разом з тим нестабільну безпекову ситуацію в цій країні?

– Громадяни України у Сирії отримують потрібну допомогу ― співробітники ГУР МО України спільно з колегами з Міністерства закордонних справ України завжди роблять все можливе заради захисту громадян України в будь-якій точці світу.

Протягом останніх років дипломати і правозахисники повідомляли про факти утримання громадян України у таборах закритого типу на Близькому Сході. Там українці опинилися з різних причин. Більшість кажуть – за сімейними обставинами. Водночас Україна є однією з держав, громадяни яких утримуються як підозрювані угрупованням «Ісламська держава» на північному сході Сирії.

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG