Доступність посилання

ТОП новини

Реакції на зустріч Шмигаля і Фіцо: про що домовилися прем'єри України та Словаччини і на що це вплине


Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль та прем'єр Словаччини Роберт Фіцо, Ужгород 7 жовтня 2024 року
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль та прем'єр Словаччини Роберт Фіцо, Ужгород 7 жовтня 2024 року

«Жодної кулі» не дати Україні, і «поки я буду прем'єр-міністром Словацької Республіки, я скеровуватиму депутатів, як голова партії, щоб вони ніколи не погоджувалися на членство України в НАТО» – це відомі висловлювання прем'єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо. Однак, вони не завадили йому приїхати до України. Щоправда не до Києва, а до Ужгорода, де він і зустрівся із головою українського уряду Денисом Шмигалем.

Чому ж Фіцо приїхав? Чого хоче Словаччина від України, а Україна від Словаччини? Про що розмовляли прем'єри? І до чого домовилися?

Розповідає ужгородська кореспондентка Радіо Свобода Ірина Бреза.

«Позитив, хоча й у невеликих масштабах», – так в цілому експерти характеризують підсумки зустрічі прем’єрів України та Словаччини 7 жовтня в Ужгороді.

У чому ж полягає цей позитив?

За підсумками міжурядових консультації було підписано чотири документи, як повідомив український прем’єр Денис Шмигаль. Зокрема, спільну декларацію, де йшлося посилення політичного діалогу та побудову добросусідських відносин, підтримку суверенітету та територіальної цілісності України.

Також, за словами чиновників, досягнуто прогрес щодо реалізації трьох ключових проєктів:

  • реконструкції інтерконектора (міжмережевий з'єднувач, який дозволяє пропускати електрику між окремими мережами або з'єднувати синхронні мережі);
  • прямому залізничному сполученні;
  • та модернізації прикордонної інфраструктури.

Також урядовці України і Словаччини підписали протокол про реадмісію, меморандуми між міністерствами освіти та аграрними міністерствами України та Словаччини.

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль та його колега словацький прем'єр Роберт Фіцо підписують один із чотирьох документів за підсумками міжурядових консультації урядів України та Словаччини, Ужгород 7 жовтня 2024 року
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль та його колега словацький прем'єр Роберт Фіцо підписують один із чотирьох документів за підсумками міжурядових консультації урядів України та Словаччини, Ужгород 7 жовтня 2024 року

Електроенергія

Одна із сфер, співпрацю у якій активно обговорювали прем’єри обидвох країн – енергетична.

Словаччина є другою країною за обсягами як аварійної, так і комерційної передачі електроенергії в Україну, зазначив Денис Шмигаль на зустрічі. Крім того Україна та Словаччина реалізують спільний проєкт із модернізації електричного інтерконектора «Мукачево - Вельке Капушани».

Інфраструктурні проєкти з Україною дадуть позитивний поштовх для східних регіонів Словаччини. Це важливо для Фіцо
Віталій Дячук

«Спільні інфраструктурні проєкти з Україною, які дадуть позитивний поштовх для менш розвинених східних регіонів Словаччини є важливими для Роберта Фіцо, – коментує Віталій Дячук, аналітик Інституту центральноєвропейської стратегії. – Адже саме на сході Словаччини зосереджена значна маса електорату Фіцо. Це не тільки проєкти в енергетичній сфері, але і модернізація пунктів пропуску (зокрема КПП Ужгород – Вишнє Нємецке), і добудова автомагістралі D1 до українського кордону, і пряме залізничне сполучення між Києвом та Братиславою. Крім того словацький уряд має значний економічний інтерес у різних сферах – від комерційних контрактів на постачання зброї та боєприпасів до участі у відновленні України після закінчення бойових дій»

Михайло Гончар, президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» зауважує: підтримка Словаччини в енергетичній сфері це позитив, хоча й у невеликих масштабах.

«Для України кожен мегават електроенергії має значення в умовах дефіциту генеруючих потужностей. Якщо взяти загалом не тільки словацькі постачання електроенергії в Україну, а разом з угорськими, польськими, румунськими, молдовськими, вони полегшують наші становище, але, так би мовити, не рятують.

Проблема полягає в у браку передавальних потужностей
Михайло Гончар

Проблема полягає в у браку передавальних потужностей. Інтерконектори, які на сьогодні існують між Україною і сусідніми країнами Центральної Європи, дозволяють нам по максимуму імпортувати електроенергію, але отримувати не більше 1,7 ГВт потужності.

Якщо взяти по піку зимового споживання, то це менше 10% того, що нам потрібно, – пояснює експерт. – Тому, можна сказати так, що це дріб'язок, але приємний дріб'язок. Це те, що складає позитив двосторонніх економічних відносин. Проте, коли Фіцо говорить про підтримку того, щоб Україна стала частиною європейської енергосистеми, то ми вже є цією частиною з 2022 року. Власне, та ж аварійна допомога здійснюється, так мовити в автоматичному режимі. Це до певної міри допомагає нам долати ті проблеми в енергетиці, які виникають в внаслідок російських ударів по об'єктах генерації і передачі електроенергії, але я б сказав – не рятує»

Прем’єр-міністр Угорщина Віктор Орбан (ліворуч) і голова уряду Словаччини Роберт Фіцо. Брюссель, 26 жовтня 2023 року
Прем’єр-міністр Угорщина Віктор Орбан (ліворуч) і голова уряду Словаччини Роберт Фіцо. Брюссель, 26 жовтня 2023 року

Транзит російського газу

Якщо у питанні електроенергії Україна та Словаччина мають спільне бачення, то стосовно транзиту газу з Росії через Україну, інтереси країн розходяться.

Фіцо виходить з того, що транзит має бути продовжений
Гончар

«Прем’єр Шмигаль висловив ту позицію, яка ну і мала прозвучати з боку уряду України і вже була озвучена: ніякого подальшого чи продовження чи підписання нової угоди між «Нафтогазом» і «Газпромом» бути не може, – коментує Михайло Гончар. – Але прем'єр Фіцо виходить з того, що транзит має бути продовжений, і газ може бути іншого, не російського походження. З формальної точки зору, так званий азербайджанський газ»

За словами Гончара, прем’єри озвучили не все, що обговорювали з цього приводу, передусім через чутливість теми, особливо для української сторони і вирішили позиції не оприлюднювати.

«Оскільки поповнення російського бюджету війни відбувається і за рахунок експорту у вигляді азербайджанського, але насправді російського газу, для нас це неприйнятно. До того ж Росія в шість разів більше отримає від операції з продажу свого газу, ніж буде оплачено нам в якості транзитних за транзитні послуги. Ці транзитні відносини мають бути завершені»

Росія через формулу так званого «азербайджанського газу» намагається «з чорного ходу» у гібридний спосіб повернутися на газовий ринок Європи
Гончар

Росія через формулу так званого «азербайджанського газу» намагається «з чорного ходу» у гібридний спосіб повернутися на газовий ринок Європи, наголошує Михайло Гончар. Тому, у цьому контексті ситуація не сприяє двосторонньому співробітництву між Україною і Словаччиною.

До того ж ЄС має чітку позицію щодо транзиту газу.

«Очільниця Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн пару тижнів тому абсолютно чітко висловилась, що Європейський союз як такий не потребує більше російського газу і в тому числі транзитом через Україну. Ні в якому вигляді через так звану там схему азербайджанського газу справ мати з Росією не потрібно. Але ми з Ужгорода не почули чіткої позиції української сторони з цього приводу»

Хоча після переговорів сторони залишились на своїх позиціях, це не означає, що Словаччина залишиться без газу, у цьому переконаний Віталій Дячук.

Проте рішення щодо продовження транзиту складне і має бути ухвалене на рівні Європейського Союзу з урахуванням позицій усіх сторін.

Україні ж варто тут максимально відстояти не тільки свій економічний, а й політичний інтерес, вважають екперти.

Міжурядові консультації урядів України та Словаччини очолили прем'єр-міністр України Денис Шмигаль та його колега словацький прем'єр Роберт Фіцо, Ужгород, 7 жовтня 2024 року
Міжурядові консультації урядів України та Словаччини очолили прем'єр-міністр України Денис Шмигаль та його колега словацький прем'єр Роберт Фіцо, Ужгород, 7 жовтня 2024 року

Вступ України в ЄС і НАТО

Словацький прем’єр Роберт Фіцо під час зустрічі заявив, що «не проти» вступу України в ЄС, проте «холодно» ставиться до членства України в НАТО.

Гучні вислови Фіцо щодо блокування вступу України до НАТО спрямовані скоріше на його внутрішню аудиторію
Дячук

«Україні ж важливо насамперед просувати тему своєї євроатлантичної інтеграції, яку Словаччина наразі підтримує тільки в частині вступу нашої держави до ЄС, – зауважує Віталій Дячук. – Тут, до речі, варто сказати, що гучні вислови Фіцо щодо блокування вступу України до НАТО спрямовані скоріше на його внутрішню аудиторію та мають за мету втримання рейтингу. Натомість під час двосторонніх переговорів словацький прем’єр щодо північноатлантичного альянсу більш стриманий. По-друге, для України важливо зараз максимально тісно спілкуватись зі словацькою владою щодо підтримки «мирного плану». Адже існує ризик, що Китай, Угорщина чи росія знайдуть стимули або важелі впливу на Фіцо та залучать його до підтримки китайсько-бразильського варіанту. Якраз запланований на кінець жовтня-початок листопада візит словацького прем’єра до Китаю й може стати «золотим інвестиційним ключиком» Сі Цзіньпіна до серця Фіцо»

Те, що зустріч прем’єрів проходила в Ужгороді, а не у столиці України, свідчить про те, що є те між Україною і Словаччиною, що не дозволяє запросити Фіцо до Києва.

У цьому переконана Маріанна Колодій, політологиня, директорка Центру ґендерної освіти при Ужгородському національному університеті.

Словаччина і, зокрема, прем'єр-міністр Фіцо завжди говорить про те, що продовжить співпрацю і взаємні відносини з Росією
Маріанна Колодій

«Зокрема, позицію Словаччини щодо російської агресії. Словаччина визнає російську агресію щодо України, але не залишає для себе можливостей в майбутньому і тепер співпрацювати з Російською Федерацією. Тут питання, чи готова Словаччина виступати посередником, або взагалі, скажімо, агентом просування тематики, що винні мають бути покарані. Словаччина і, зокрема, прем'єр-міністр Фіцо завжди говорить про те, що продовжить співпрацю і взаємні відносини з Росією після закінчення війни в Україні, але це якось політично дуже незріло звучить, певною мірою і нелогічно. Якщо ви визнаєте, що територіальна цілісність і суверенітет України був порушений, ця країна повинна бути покарана і понести відповідальність. Очевидно, це якраз і не дозволяє зустрітися на рівні Києва, ця позиція не є прозорою»

На кордоні України та Словаччини. Закарпаття
На кордоні України та Словаччини. Закарпаття

З іншого боку, зі слів експертки, будь-які міждержавні зустрічі України зараз є важливими для пошуку підтримки.

«Що стосується самого візиту, я би дійсно повторила словами прем'єр-міністра України: для України це справді політика нового прагматизму. Словаччина у дуже багатьох важливих темах нас не підтримує: це питання НАТО, і покарання і притягнення до відповідальності керівництва Російської Федерації. Але позитивом є підписана декларація, де зафіксовано співпрацю у чотирьох напрямках. Все-таки Словаччина – країна, яка довгий період часу нам допомагала з попереднім політичним керівництвом. Зараз, можливо, ця допомога не є такою очевидною, але тим не менше ми залишаємося в добросусідських стосунках. І те, що стосується прямого залізничного сполучення, це полегшить життя простих людей, тих, хто зараз вимушено перебуває на території Європейського Союзу, в тій же Словаччині чи Чехії. І те, що стосується там модернізації, прикордонної інфраструктури – це також важливо, це життя власне простих людей»

  • Україна не продовжуватиме угоду з Росією на транзит енергоносіїв після завершення терміну дії, заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час спільної пресконференції з головою уряду Словаччини Робертом Фіцо.
  • Сторони також домовилися про створення Східно-Європейського енергетичного хабу. Він має на меті використання газових сховищ України, розбудову інтерконектора Мукачево та співпрацю в атомній індустрії.

  • Зображення 16x9

    Ірина Бреза

    На Радіо Свобода працюю з 2015 року. Закінчила факультет романо-германської філології Ужгородського національного університету. У журналістиці – з 1998 року. Стажувалась у Freie Universität Berlin за програмою для журналістів, у редакції Savannah Morning News. Працювала у регіональних ЗМІ Закарпаття, всеукраїнських виданнях та інформагенціях.

Форум

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG