Доступність посилання

ТОП новини

«Їх вбила Росія» – Харлан. Історичне досягнення та крик олімпійської переможниці


Рідне місто Харлан – Миколаїв. Він часто потрапляє під обстріли російської армії. Спортсменка постійно інформує про російські злочині в Україні
Рідне місто Харлан – Миколаїв. Він часто потрапляє під обстріли російської армії. Спортсменка постійно інформує про російські злочині в Україні

Перша українська нагорода в Парижі, п'ята – для Харлан, восьма – для українського фехтування. Своєю однією перемогою українська фехтувальниця Ольга Харлан перевершила кілька досягнень і знову переписала історію українського спорту. Розповідаємо: чим запам'ятається ця бронзова нагорода.

Харлан присвятила свою перемогу спортсменам, які не зможуть виступити на Олімпіаді, бо «їх вбила Росія». Також вона подякувала українським захисникам і захисницям, які зараз боронять Україну.

Шлях до нагороди

Спочатку Харлан впевнено розібралася з Шіхомі Фукушимою. Зустріч завершилася із рахунком 15:9.

Без проблем провела другу зустріч проти азербайджанки Анни Башти (15:6). І здивувала деяких глядачів, щодо рукостискання після зустрічі. Анна Башта є азербайджанською фехтувальницею російського походження. Вона народилася у Тольятті та до 2018 року представляла збірну Росії. В коментарі Суспільному Спорт Харлан зазначила, що її суперниця представляє іншу країну впродовж п'яти років і вчора побажала виграти золоту нагороду.

Остання переможна крапка – зустріч з угоркою Анною Мартон (15:7).

У півфіналі українка не впоралася з другим номером світового рейтингу Сарою Бальцер з Франції. І чималу роль в цьому зіграла домашня арена. Французькі вболівальники гнали Бальцер до перемоги, наче мова йшла не про фехтування, а про футбол. Як результат, 7:15 і Харлан йде боротися за бронзову нагороду.

У медальному двобої українка була сильнішою за кореянку Чой Себін – 15:14.

Це третя бронзова олімпійська нагорода для українки
Це третя бронзова олімпійська нагорода для українки

До Олімпіади: скандал з росіянкою та унікальне рішення МОК

Цієї нагороди могло і не бути. 27 липня 2023 року Ольга Харлан стала першою українкою, яка змагалася з росіянкою з початку повномасштабного вторгнення. І українська фехтувальниця перемогла Анну Смірнову. Але після сутички Харлан відмовилася потиснути суперниці руку, як цього вимагають правила, та запропонувала росіянці замість цього жесту «стукнутися» зброєю. Смірнова не стала цього робити, а згодом майже 50 хвилин сиділа на доріжці, очікуючи на офіційне завершення поєдинку.

Як результат, Міжнародна федерація фехтування (FIE), президентом якої є російський олігарх Алішер Усманов, дискваліфікувала українку з чемпіонату світу.

Проте лідерка збірної України отримала автоматичну кваліфікацію від МОК. Сама організація закликала спортивні федерації виявляти делікатність у змаганнях між українськими спортсменами та росіянами, які змагаються як нейтральні.

Пята нагорода для Харлан

Українська фехтувальниця вже вп'яте підіймається на олімпійський п'єдестал. У 2008-му разом з Галиною Пундик, Оленою Хомровою та Ольгою Жовнір вона стала олімпійською чемпіонкою у командному турнірі. У драматичному фіналі командних змагань шаблісток 17-річна Харлан завдала вирішального уколу китайській суперниці.

За 8 років збірна України, уже у складі – Ольга Харлан, Олена Вороніна, Олена Кравацька та Аліна Комащук, стала срібною призеркою Ігор в Ріо-де-Жанейро.

Жіноча збірна України з фехтування на шаблях радіє виходу у фінал, 13 серпня 2016 року
Жіноча збірна України з фехтування на шаблях радіє виходу у фінал, 13 серпня 2016 року

Також Харлан має три особисті бронзові нагороди.

У 2012 у медальній зустрічі перемогла американку Маріель Заґуніс, у 2016 – не залишила шансів Манон Брюне з Франції, у 2024 – «на характері» вирвала перемогу у кореянки Чой Су Йон.

Друга українська спортсменка з такою кількістю нагород

Раніше п'ять медалей різних ґатунків на Олімпіаді здобувала тільки плавчиня Яна Клочкова. Вона стала чотириразовою чемпіонка з плавання комплексом на дистанціях 200 і 400 метрів та срібною призеркою Сіднея-2000 у 800-метрівці.

Чотири нагороди в Інни Осипенко-Радомської, яка є представницею веслування на байдарках. Вона має по одній золоті та бронзовій нагороді, а також дві срібні. А також Олени Костевич (стрільба), в активі якої одне золото та три бронзи.

Проте Харлан може перевершити цей показник – у п'ять нагород – якщо на цих Іграх виграє нагороду ще й з командою.

Українські фехтувальники за часи Незалежності вибороли 8 нагород на Олімпіадах, чотири з них – у Харлан
Українські фехтувальники за часи Незалежності вибороли 8 нагород на Олімпіадах, чотири з них – у Харлан

Це її п'яті Олімпійські ігри

Харлан вже вп'яте виступає на Олімпіаді. З усіх українських спортсменів тільки Олена Костевич може похизуватися більшою кількістю Ігор у своїй кар'єрі – шість.

По 5 Олімпіад на рахунку:

  • Олега Ликова (академічне веслування, 1996-2012),
  • Максима Оберемка (вітрильний спорт, 1996-2012),
  • Андрія Дериземлі (біатлон, 1998-2014),
  • Валентини Шевченко (лижні перегони 1998-2014),
  • Наталії Фокіної-Семенової (легка атлетика, 2004-2021),
  • Олександра Абраменка (фристайл, 2006-2022),
  • Валентини Семеренко (біатлон, 2006-2022).

Найдовший відрізок перемог

5 олімпійських нагород – це не весь медальний кошик Харлан. У неї є 15 медалей чемпіонатів світу (шість золотих), два «золота» Європейських ігор, 22 нагороди чемпіонатів Європи (вісім золотих), а також 33 особисті медалі Кубка світу і 28 — Гран-прі. Тільки уявіть, вперше в кар'єрі Харлан стала чемпіонкою світу ще у 2013-му році.

Харлан перша, кому підкорився унікальний рекорд – здобула медалі чотирьох різних Олімпійських ігор упродовж своєї 16-річної кар'єри на цьому рівні.

Харлан здобула нагороди на чотирьох Олімпіадах
Харлан здобула нагороди на чотирьох Олімпіадах

Це 8 олімпійська нагорода для українського фехтування

Половина з них – це доробок Харлан в особистому чи командному заліку.

  • У 2004 році бронзовим призером став Владислав Третях, який виступав у одиночному турнірі з чоловічої шаблі.
  • У 2008 році українська жіноча команда (шпага), у складі якої Ольга Харлан, Ольга Жоврін, Галина Пундик, Олена Хромова, виграла золото.
  • У 2012 році Яна Шемякіна стала олімпійською чемпіонкою (шпага), а Ольга Харлан виборола бронзову нагороду (шабля).
  • У 2016 році Олена Вороніна, Аліна Комащук, Олена Кравацька, Ольга Харлан виграли команду срібну нагороду у шаблі, а Харлан знову стала бронзовою призеркою.
  • У 2020 році у бронзовому фіналі Ігор Рейзлін переміг італійця Андреа Сантареллі та здобув другу нагороду для України на Олімпіаді в Токіо.

Українські фехтувальники за часи Незалежності вибороли 8 нагород на Олімпіадах, чотири з них – у Харлан
Українські фехтувальники за часи Незалежності вибороли 8 нагород на Олімпіадах, чотири з них – у Харлан

Трохи особистого

  • Народилася і виросла в Миколаєві. Рідне місто спортсменки часто обстрілюється російською армією. Про що Харлан постійно розповідає у своїх сторіс.
  • У фехтування перейшла з бальних танців. Батьки не мали коштів оплачувати тренування і костюми, тож дівчина залишила танці. Зате в 2001 році вона стала займатися фехтуванням на шаблях, де тренуватися можна було безкоштовно. Харлан закохалася в цей вид спорту після першого ж тренування. Проте до танців українка все ж повернулася – виступала на шоу «Танці з зірками», де разом із хореографом Дмитром Дікусаром стала другою.
  • У 2020 році українка стала прототипом іграшки Барбі-фехтувальниця. Усього було створено десять ляльок, присвячених саме спортсменкам – легендам світового спорту. У серпні 2023 року цю ляльку Барбі продали на аукціоні за $10 400. Гроші збирали на реабілітацію військових у Нововолинську.
  • За 48 годин вибороли дві бронзи разом з хлопцем. Друга половинка Харлан – італійський шабліст Луїджі Самеле також виборов бронзову нагороду на іграх. Для 37-річного спортсмена це вже четверта олімпійська медаль: у його активі бронза Лондона-2012 в команді, два срібла Токіо-2020 (індивідуальна та командна), а тепер і бронза Парижа-2024.
  • Фірмовий крик Ольги після перемоги – уже давно улюблений момент фанатів в усьому світі.
  • Патріотичний манікюр також фірмова і вже обов'язкова деталь на виступах Ольги.
Крик Ольги Харлан після кожної перемоги давно вже улюблений момент фанатів
Крик Ольги Харлан після кожної перемоги давно вже улюблений момент фанатів
  • Ніяких виступів за іншу країну. Попри спекуляції пропагандистських ЗМІ, що Харлан може виступати за іншу країну, мовляв, за Італію, бо вона зараз там живе. Сама українська фехтувальниця неодноразово заявляла, що любить Україну і хоче виступати тільки під синьо-жовтим прапором.

Уже 3 серпня Харлан виступатиме у командних змагання.

  • Зображення 16x9

    Ольга Модіна

    Журналістка проєкту Радіо Свобода «Донбас.Реалії». У 2012 році закінчила Львівський національний університет імені Івана Франка за спеціальністю «журналістика». До команди Радіо Свобода долучилася у 2018 році. Висвітлюю теми, пов’язані з окупацією Донбасу. Цікавлюся спортом та кіно.

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG