Доступність посилання

ТОП новини

Кримська зброя для бойовиків на Донбасі


Ілюстративне фото
Ілюстративне фото

Президент Росії Володимир Путін заговорив про повернення захопленої в Криму військової техніки України. Але документально доведено – повернути, навіть при всьому бажанні, вийде не все. Зброя з Криму активно використовується на Донбасі, ось тільки не українськими військовими, а проти них. Як військова техніка з півострова перекочувала в окопи бойовиків – дивіться в матеріалі програми «Донбас.Реалії».

Весна 2014 року, анексія Криму, перша домовленість між Росією і Україною. Захоплене російською армією в українських військових частинах озброєння передадуть з півострова на материк. Ешелони відправили в березні. Але, вже до середини червня Кремль змінить рішення і в односторонньому порядку зупинить виведення техніки.

З Криму, за даними Міністерства оборони, Україна так і не змогла забрати:

  • Ракетно-артилерійські комплекси – 349 одиниць
  • Бронетанкову техніку – 172 одиниці
  • Військових автомобілів – 4360 одиниць
  • Кораблів – 21 одиниця
  • Літаків – 19 одиниць.

Це вдвічі більше, ніж встигли переправити з півострова. Усього ж на кримському півострові знаходилось 6 917 одиниць військової техніки. Такі дані відомство навело у відповіді на інформаційний запит видання «Тиждень.ua»

Українська бронетехніка, яка залишилася в Криму
Українська бронетехніка, яка залишилася в Криму

Минуло майже чотири роки. Російський президент Володимир Путін знову заговорив про повернення українського військового майна. Але із застереженням – боєприпаси ЗСУ не віддадуть.

«Є значний боєзапас, але він, за даними наших військових експертів, не підлягає транспортуванню. Це небезпечно. Він підлягає утилізації на місті», – заявив Путін під час прес-конференції.

Але цю інформацію спростовують українські військові, які вийшли з Криму.

Номенклатура боєприпасів зберігалася в належних умовах, її зберігання забезпечували фахівці
Владислав Селезньов

«Щодо номенклатури боєприпасів, то вона зберігалася в належних умовах, її зберігання забезпечували фахівці, які знаються на цій справі. Отже говорити про те, що ці боєприпаси не можна використовувати – недоречно», – стверджує керівник Кримського регіонального медіа-центру Міноборони України у 2014 році Владислав Селезньов.

За твердженням екс-командувача військово-морськими силами України Сергія Гайдука, на момент анексії на кримських військових складах залишалося близько 10 тисяч тон боєприпасів, які можна було використовувати. І це тільки сухопутне озброєння.

Сергій Гайдук, командуючий ВМС України (2014 - 2016)
Сергій Гайдук, командуючий ВМС України (2014 - 2016)
Третина боєприпасів, які залишилися в Криму непридатні. Але інша частина – може бути застосована
Сергій Гайдук

«Сухопутна складова мала повний спектр: від 5.45 (калібр – ред.) до 155 мм. Третина боєприпасів, які залишилися в Криму непридатні і підлягають утилізації. Але інша частина – вона могла бути і може бути застосована», – запевняє екс-командувач ВМС України у 2014-2016 роках Сергій Гайдук.

Українські боєприпаси з Криму – у бойовиків на Донбасі

То чому ж Путін не збирається повертати українські снаряди і патрони?
«Я думаю, якщо зараз провести верифікацію, то виявиться, що там цих боєприпасів немає. Тому, що вони всі були використані на Донбасі, як і стрілецька зброя», – припускає народний депутат України, член комітету ВРУ з питань нацбезпеки і оборони Дмитро Тимчук.

«Донбас.Реалії» зібрали цілий ряд фактів, які підтверджують, що Росія дійсно озброювала бойовиків на Донбасі тим, що залишалося на кримських військових складах.

11 лютого 2015 року. На відео одного з сепаратистських каналів артилерійські позиції бойовиків в Донецькій області.

В об'єктив камери потрапляє кілька систем залпового вогню «Град» і вантажівки, заповнені боєприпасами. На доказ того, що все це було захоплено в українських військових, один з бойовиків відкриває ящик з набоями і читає супровідний документ:

«Пакувальний лист. Найменування матеріальних засобів – 122 мм РС. Дякуємо майору Колосовському, капітану Чурилову і капітану Гісу».

Саме ці прізвища згодом дозволили представникам Міноброни України з впевненістю заявити – боєприпаси, що опинилися на цьому відео, бойовикам передають російські військові з території анексованого Криму.

«...дані військовослужбовці проходили службу у військовій частині А2327... Тобто, дані боєприпаси належали зазначеній військовій частині та зберігалися в селі Міжгір’я Білогірського району, автономної республіки Крим... В період з грудня 2013 року і аж до часу захоплення військової частини А2327 підрозділами ЗС РФ переміщення боєприпасів не відбувалось взагалі, тим більше за межі АР Крим», – йдеться у заяві Міністерства.

Докази перебування зброї з Криму на окупованому Донбасі

20 травня 2014 року. Українські військові затримують на підконтрольній частині Донбасу двох бойовиків. При собі у диверсантів – чотири ручних протитанкових гранатомети, боєприпаси, а також один автомат Калашникова АК-74.

«Номер автомата Калашникова, вилученого у терористів, раніше значився в комплекті озброєння батальйону морської піхоти ВМС України у Феодосії. Дану зброю було захоплено російськими військовослужбовцями в ході штурму нашого батальйону», – писав у травні 2014 року Дмитро Тимчук.

(СБУ ліквідувала канал постачання зброї та вибухівки терористичним групам, 26.05.2014)

25 травня 2014 року. Бердянський район, Запорізька область. Служба безпеки України знаходить схованку зі стрілецькою зброєю та вибухівкою. А саме – майже сотню автоматів Калашникова, кулемети, гранатомети і тисячі боєприпасів до них. Усього 73 ящика з озброєнням, в яких також опинилися папери, що вказують – боєприпаси вивезені з частин морської піхоти, що базуються в Криму.

«Документи, які були надруковані та відпрацьовані українською мовою. Документи, на яких містились печатки військових частин та установ з відповідними індексами, які належать Збройним силам України», – каже керівник Кримського регіонального медіа-центру Міноборони України у 2014 році Владислав Селезньов.

Маршрути постачань кримської зброї на Донбас

В українській військовій розвідці «Донбас.Реалії» розповіли про два основні маршрути постачань кримського зброї на Донбас.
Перший, як у випадку з затриманим СБУ вантажем – морський. З півострова через акваторію Азовського моря та в прибережну зону Запорізької і Донецької областей.

Маршрути постачань кримської зброї на Донбас
Маршрути постачань кримської зброї на Донбас

Другий – сухопутний. З Криму через Керченську переправу до Ростовської області. І вже звідти на підконтрольну бойовикам територію Донбасу.

Постачання зброї і на першому етапі, і на другому, було чітко підконтрольне державній владі Росії
Вадим Скибицький

«Постачання зброї і на першому етапі, і на другому, було чітко підконтрольне державній владі Російської Федерації. На першому етапі цим займалося ФСБ РФ, Головне розвідувальне управління Генерального штабу ЗС РФ, в подальшому цими питаннями займався і зараз займається Південний військовий округ», – зауважує речник Головного управління розвідки Міноборони України Вадим Скибицький.

Бойовики визнали, що користувалися озброєнням з Криму
Але чи могла кримська зброя стати трофеєм бойовиків після боїв з українськими бійцями на Донбасі? Адже саме такої версії дотримуються в угрупованнях. Учасники переговорів з вивезення військової техніки з Криму у 2014 році виключають цей варіант. Через стислі терміни, тоді боєприпаси і стрілецьку зброю навіть не починали переправляти з півострова на материк.

«Взагалі не вивозили звідти стрілецьку зброю, тому що Генеральний штаб сказав, що у нас стрілецької зброї надлишок і тому в першу чергу нас цікавить військова техніка. Тобто, в першу чергу ми забирали танки, БТРи, літаки, гвинтокрили, кораблі і так далі», – заявляє екс-заступник глави Адміністрації президента у 2014 році Андрій Сенченко.

Андрій Сенченко, екс-заступник глави Адміністрації президента (2014 р.)
Андрій Сенченко, екс-заступник глави Адміністрації президента (2014 р.)

Експерти не сумніваються – Росія, віддавши бойовикам кримське озброєння, намагалася приховати власну причетність до конфлікту на Донбасі.

«Росіяни просто говорили б – почекайте, у нас в армії цієї зброї ніколи не було. Це українська зброя, вона була захоплена «ополченцями» у Збройних сил України, які до нас питання?», – переконаний Дмитро Тимчук.

Гіркін: «Ми мали стрілецьку зброю з українських складів кримських»

Але конфлікт стрімко набув такого масштабу, що запасів, перекинутих бойовикам на Донбас з півострова, стало недостатньо і російські військові почали постачати власну техніку. У 2017 році факт використання захопленої в Криму зброї визнали і самі бойовики.

«Ми мали стрілецьку зброю з українських складів кримських: автомати АК-74 і пістолети ПМ. Кожен ніс на собі автомат і пістолет. Плюс ще 10 автоматів і 10 пістолетів несли запасних, щоб озброїти тих, хто до нас приєднатися відразу», – заявив бойовик Ігор Гіркін (Стрєлков).

Першим захопленим бойовиками містом на сході України був Слов'янськ. Це і стало відправною точкою активних бойових дій на Донбасі. За словами Гіркіна, його група почала війну саме за допомогою кримського зброї.

ДИВІТЬСЯ ПОВНИЙ ВИПУСК ПРОГРАМИ «ДОНБАС.РЕАЛІЇ»:

  • Зображення 16x9

    Левко Стек

    Працюю на Радіо Свобода з 2013 року. Потрапив в редакцію за тиждень по початку Євромайдану. Саме висвітленням подій Революції гідності займався до весни 2014 року. Згодом окупація Криму та протистояння на Донбасі. З початку літа 2014 року займаюсь висвітленням війни на Донбасі. Був мобілізований до Збройних сил України у серпні 2022 року.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG