Чи дійсно президент Білорусі Олександр Лукашенко не боїться коронавірусу? Що відбувається в Мінську? Як в країні допомагають хворим? Які наслідки чекають на Білорусь внаслідок епідемії COVID-19? І що про пандемію думають самі білоруси? Про це – у матеріалі журналістів спеціального проєкту Радіо Свобода «Донбас Реалії».
Білорусь, початок квітня. Футбольний матч Вищої ліги – грають «Вітебськ» і «Смолевичі».
Сьогодні це єдина країна в Європі, де, попри пандемію COVID-19, проходять національні чемпіонати з глядачами на трибунах.
«–Тут немає вірусів ніяких! Ось ти ж не помітила, що вони літають? – запитує білоруський президент журналістку.
– Ні.
– І я теж не бачу. Цей «холодильник» (хокейне поле – ред.) – це найкраще здоров’я. Особливо лід, «холодильник» цей – антивірусні ліки справжнісінькі».
У президента Білорусі Олександра Лукашенка є ще чимало рецептів від коронавірусу.
«Якщо з сауни вийти і помити не тільки руки, але і всередину – сто грамів, то я, як людина непитуща, не пропагуючи це, нормально буду сприймати. Ну, принаймні, до Дня перемоги», – заявив Лукашенко.
Крім хокею, лазні та горілки, у Лукашенка є й інші ліки.
Трактор вилікує всіх. Поле всіх лікуєОлександр Лукашенко
«Зараз у селі, приємно дивитися по телевізору, люди на тракторах працюють, ніхто не говорить про віруси. Трактор вилікує всіх. Поле всіх лікує», – сказав білоруський президент.
А ось запроваджувати карантин білоруський президент поки відмовляється навідріз.
«Як у нас тут розповідають довкола: карантин, комендантська година і інше. Слухайте, це найпростіше! Це ми зробимо протягом доби, але жерти що будемо?», – запитує Лукашенко.
Цього року в Білорусі повинні відбутися президентські вибори, вони повинні пройти не пізніше серпня 2020 рокуІгор Ільяш
«Білорусь – це диктатура. А в будь-якій диктатурі, не тільки білоруській, людське життя – не самоцінне. Справа в тому, що цього року в Білорусі повинні відбутися президентські вибори, вони повинні пройти не пізніше серпня 2020 року. Лукашенко побоюється, що початок виборчої кампанії Білорусь зустріне в умовах серйозної економічної кризи, що призведе до соціальної дестабілізації і втрати ним влади. Тому він і обирає такий режим: нехай будуть, можливо, деякі людські втрати, але він хоча б збереже контроль над економікою», – пояснює журналіст телеканалу «Белсат» Ігор Ільяш.
У білоруській столиці людно: у Мінську працюють ринки і торговельні центри, але чимало людей ходять у масках.
Журналісти Радіо Свобода поцікавилися думкою тамтешніх жителів: чому в Білорусі не вводять карантин?
«Тому що впевнені в своїх силах – перемогти хворобу без карантину. Все залежить від людей! А люди у нас освічені і виконують профілактику, – відповів чоловік.
– А ви не боїтеся заразитися?
– Боюся, тому я вдягаю маску».
«Бо якщо у нас буде карантин, то у нас нічого не буде працювати. Приватний бізнес вже «лопнув». І державі потрібно буде виплачувати компенсації – роботодавцям, працівникам. Ми не потягнемо, напевно», – каже інший житель Мінська.
«Він зіб’є всю економіку, ми будемо на нулі. У світі – вже 81% безробітних, в світі», – наголосила літня жінка.
– Ви боїтеся заразитися самі?
– Ну, як і кожен, напевно, думаю про це. Але намагаюся не зосереджуватися на цьому».
«Багато хто у нас навіть не вважає, що ця проблема існує, тому не вважають, що варто вводити карантин. А якщо ми намагаємося самі сидіти вдома, то нас карають. У тому ж виші нас просто відрахують, якщо ми не будемо ходити», – розповіла студентка.
«Сиджу вдома другий чи третій тиждень... Ось вийшов трошки подихати свіжим повітрям. Звичайно, треба було так зробити, як і інші країни», – вважає літній чоловік.
«– Ось в сусідніх державах вводять досить жорсткий карантин, аж до надзвичайної ситуації. Як ви думаєте, для чого роблять такі заходи?
– Убезпечити себе, звісно. Але я вважаю, що все-таки в Білорусі після декількох криз немає такої можливості. І поки ситуація не настільки критична, щоб вводити його», – відповів чоловік.
«Я думаю, що немає необхідності введення карантину, всі основні заходи вжиті, слава Богу. Зараз ходить і грип, і ГРЗ – і все на світі. Як раніше ми могли чимось заразитися, так і зараз. Просто, може, бути більш акуратними треба бути», – зазначила жінка.
«Економіка ляже, якщо ввести карантин.
– А ви самі боїтеся заразитися?
– Ну так. А що робити?» – каже житель Мінська.
«– Чому не вводять? А навіщо взагалі карантин, якщо всі люди будуть дотримуватися того, що їм говорить президент, то і будуть всі живі-здорові, – переконана жінка.
– Скажіть, а ви самі боїтеся заразитися?
– Ні, але ходжу, як уряд говорить, виконую всі обов’язки».
Майже половина білорусів так чи інакше скорегували свій спосіб життя: стали рідше відвідувати громадські місцяІгор Ільяш
«Згідно з недавнім опитуванням компанії «Сатіо», майже половина білорусів так чи інакше скорегували свій спосіб життя: стали рідше відвідувати громадські місця – кафе, бари, ресторани, торговельні центри. Батьки побоюються водити дітей до шкіл. Власне, під тиском таких настроїв канікули в школах продовжили ще на тиждень – всупереч початковій позиції Олександра Лукашенка. Все це можна назвати, так би мовити, «народним карантином», – розповів Ігор Ільяш.
Я ось впевнений, що суїцидів додалося в світі! Ось чого треба боятися!Олександр Лукашенко
«Від психозу люди починають скаженіти. Ви розумієте, кожен день на них це все обрушується! І ти переживаєш: як би самій щось не підхопити, за цих діточок хвилюєшся. Люди з розуму вже сходити почали! Я ось впевнений, що суїцидів додалося в світі! Ось чого треба боятися! І я не кажу вже про економіку», – заявив президент Лукашенко.
Демонстративну відмову Білорусі від карантину експерти пояснюють не тільки забаганкою президента Лукашенка. Він змушений балансувати: з одного боку – слабка білоруська економіка, а з іншого – досить високий рівень системи охорони здоров’я в цій країні.
Ресурсна база системи охорони здоров’я в Білорусі, з точки зору боротьби з епідеміями, краща, ніж у багатьох європейських країнах. Це не заслуга ЛукашенкаІгар Тишкевич
«Я б розділив риторику Лукашенка і його дії. Якщо говорити про риторику – повне заперечення, ігнорування і так далі. Якщо говорити про дії, то за масштабами тестування Білорусь сьогодні – на 25-му місці в світі. Україна, для порівняння, з 82 країн – на 73-му. Якщо говорити про ресурсну базу системи охорони здоров’я в Білорусі – вона, з точки зору боротьби з епідеміями, краща, ніж у багатьох європейських країнах. Це не заслуга Лукашенка, це результат відразу декількох паралельних процесів. У Білорусі вирішили, що на медицині треба заробляти, і почали розвивати медичний туризм. Тут і законодавство є, і так далі. Маленький приклад: тільки операцій з пересадки серця в Білорусі проводять близько 40 на рік. В Україні в грудні минулого року провели першу за останні 15 років», – наголосив експерт «Українського інституту майбутнього» Ігар Тишкевич.
Але чи вдасться білоруським медикам зупинити пандемію? У Вітебську лікарні переповнені пацієнтами з діагнозом «гостра пневмонія», розповідає кореспондент «Настоящее время» в Білорусі Роман Васюкович:
Карети «швидкої допомоги» вдень і вночі їздять. Писали, що «гостра пневмонія»Роман Васюкович
«Там про сотні йшла мова. І немає офіційної такої конкретної цифри. Карети «швидкої допомоги» вдень і вночі їздять. Писали, що «гостра пневмонія», діагнозу «коронавірус» не звучало. Хоча Вітебськ став першим містом, де офіційно були підтверджені смерті. Лікарні дійсно переповнені. Це говорять родичі хворих, з якими ми розмовляли біля воріт, тому що на територію не пускають навіть родичів. Тубдиспансери та інші установи – вони теж всі перепрофільовані для того, щоб туди доставляли людей нібито з діагнозом «пневмонія».
Перетворення «останнього диктатора Європи» на «першого коронавірусного ліберала»? Тепер Лукашенко щодня розповідає з телеекрану: свобода і права людини для нього – на першому місці.
«Ось як він мені подарував цього півня в клітці. Ну, він витримає до вечора, а потім треба на волю випускати. А ми людину хочемо загнати в клітку – і там на неї дивитися! Не вийде, все це дурниці», – заявив Лукашенко.
За офіційними даними, станом на 10 квітня в Білорусі було майже півтори тисячі хворих на COVID-19, 16 померлих. І не виключено, що динаміка пандемії все ж змусить Олександра Лукашенка ввести карантин в країні.
ДИВІТЬСЯ ПОВНИЙ ВИПУСК ПРОГРАМИ ДОНБАС.РЕАЛІЇ: