Доступність посилання

ТОП новини

«В’язні «ДНР» – як насправді живуть у підконтрольних бойовикам тюрмах. Ексклюзив Радіо Свобода


Усього під контролем бойовиків опинилися 29 в’язниць. 14 – в Донецькій та 15 – в Луганській областях
Усього під контролем бойовиків опинилися 29 в’язниць. 14 – в Донецькій та 15 – в Луганській областях

Як живуть ув’язнені на підконтрольній бойовикам території? 29 тюрем і майже 16 тисяч в`язнів залишилися на території, які контролюють підтримувані Росією угруповання «ЛНР» і «ДНР» після початку війни на Донбасі. За весь цей час всього 186 засуджених передали українській владі, хоча охочих змінити колонії бойовиків на підконтрольні Україні в’язниці значно більше. Як використовують ув’язнених на тимчасово окупованих територіях і в яких умовах вони живуть? Журналісти спеціального проекту Радіо Свобода «Донбас.Реалії» провели ексклюзивні інтерв’ю з тими, кого бойовики погодилися повернути Україні.

Донецьких, луганських, які хочуть сюди переїхати, не пускають
Сергій Цибулько

Запорізька область. У Вільнянській установі виконання покарань №11 – максимальний рівень безпеки. Тут відбувають покарання засуджені до довічного позбавлення волі. В одній із камер живуть четверо чоловіків. На інтерв’ю з «Донбас.Реалії» конвой супроводжує Сергія Цибулька. За ґратами він перебуває вже 18 років, зокрема за подвійне вбивство. Його угруповання «ДНР» передало Україні у квітні 2017 року. Він родом з Миколаєва. І це зіграло ледь не вирішальну роль у його етапуванні.

«Донецьких, луганських, які хочуть сюди переїхати, «до України» не пускають. Мотивують, що вони місцеві і повинні перебувати в «своїх зонах», – розповів засуджений до довічного позбавлення волі Сергій Цибулько.

Ще один засуджений, який відбуває довічне ув’язнення в запорізькій колонії, розповідає, що більшість із засуджених на тимчасово окупованих територіях Донбасу прагнуть звідти виїхати.

Сергій Цибулько відбував покарання у в'язниці, контрольованій бойовиками
Сергій Цибулько відбував покарання у в'язниці, контрольованій бойовиками

«Ми витягли «джекпот», ми цього дуже хотіли. Якщо нас на корпусі сиділо 150 осіб, 130 досі хочуть виїхати, ось 130 людей хочуть виїхати, просто вони ніяк не можуть добитися, щоб відвезли», – розповідає в’язень Олег Нечипуренко.

Нечипоренка, Цибулька, а також Сергія Москальчука (третього чоловіка, який погодився на інтерв’ю) до Запорізької області перевели з 52-ї Єнакіївської колонії.

Чотири місяці взимку ми були без світла, без опалення, без прогулянки, готували на вогнищах
Олег Нечипуренко

«У 2015 році дебальцевська сторона, саме була лінія фронту і вийшло так, що перебило світло і в кінцевому підсумку ще й снаряд «Граду», два снаряди «Граду» потрапили до центру зони – в їдальню, до варильного цеху. І вийшло, що чотири місяці взимку ми були без світла, без опалення, без нічого, без прогулянки, бо не працювали електрозамки, взагалі нічого, готували на вогнищах», – ділиться подробицями життя у Єнакіївській колонії Олег Нечипуренко.

Олег Нечипуренко відбував покарання у в'язниці, контрольованій бойовиками
Олег Нечипуренко відбував покарання у в'язниці, контрольованій бойовиками

В інтернеті є відео, яке зняли самі ув’язнені. Колонія у Єнакієві після того самого обстрілу.

«Все, що залишилося від їдальні. Один чоловік – на смерть, другий вижив, вчора відкопали», – коментують наслідки обстрілу ув’язнені на відео.

Певний час в’язниця фактично перебувала в «сірій зоні», а на початку війни бойовики могли забирати в’язнів на фронт.

Приїхали «ДНР», поставили всю адміністрацію установи на коліна і двох «довічників» забрали воювати
Олег Нечипуренко

«У 2014 році влітку приїхали «ДНР», людей десять з гранатометами, з автоматами, поставили всю адміністрацію установи на коліна і двох «довічників» забрали воювати. Але потім все-таки привезли назад. Вони ж там грабували все, воювали і зброю продавали, розумієте, і після того, як вони стали непотрібні, на них все списали і віддали назад до установи», – продовжує розповідь засуджений до довічного ув’язенння Олег Нечипуренко.

В’язниці, які контролюють бойовики

Після стабілізації на лінії фронту в Єнакіївській колонії стало не на багато краще, запевняють ув’язнені.

«Воду пити не можна, тому що вода йде, як нам пояснили, там озеро є, вони з цього озера закачують воду. У чашку наливаєш – і видно черв’яків там або щось таке», – розповідає засуджений до довічного ув’язнення Сергій Москальчук.

В'язниці, що опинилися під контролем угруповань «ЛНР» і «ДНР»
В'язниці, що опинилися під контролем угруповань «ЛНР» і «ДНР»

«Обід, вечеря, сніданок – цукор, наприклад, там не дають, м’ясо – не знали, що це таке. Все приготовлене до такої міри пісно, що й мила не треба», – додає Олег Нечипуренко.

Усього під контролем бойовиків опинилися 29 в’язниць. 14 – в Донецькій та 15 – в Луганській областях. Скільки зараз там перебуває людей, українській владі невідомо. За даними 2014 року, в цих колоніях відбували покарання майже 16 тисяч осіб.

Заступник міністра юстиції України Денис Чернишов
Заступник міністра юстиції України Денис Чернишов

«Ми готові прийняти усіх, тому що в нас ситуація така, що в нас якраз переповнені СІЗО, а установи виконання покарань в нас недозаповнені, тому ми з радістю приймемо своїх же громадян – це наш обов'язок», – розповів у коментарі Радіо Свобода заступник міністра юстиції України Денис Чернишов.

Бойовики можуть передати Україні ще 50 ув'язнених – ОБСЄ

Від початку війни на підконтрольну Україні територію перевели тільки 186 осіб. Усі – з в’язниць Донецької області. І жодного – з Луганської.
Востаннє в’язнів з підконтрольної угрупованню «ДНР» території відправляли в лютому цього року. На підконтрольну Україні територію перевезли 20 осіб. Частина з них опинилася у Петрівській виправній колонії №49 Кіровоградської області.

Петрівська виправна колонія №49
Петрівська виправна колонія №49

Один з етапованих – Сергій Осипов. Йому лишилося відбувати покарання ще 4 роки. Приблизно стільки ж він просився із колонії, яка розташована на підконтрольній бойовикам території, до підконтрольних українській владі місць відбування покарання.

Мене почали там називати чомусь «хохлом», тільки через те, що я прагнув виїхати сюди
Сергій Осипов

«Мене останнім часом почали там називати чомусь «хохлом», тільки через те, що я прагнув виїхати сюди. Почали активно переслідувати мене, садили в ізолятор – на рівному місці знаходили мені причину зробити порушення і посадити до камери, щоб мені не було ні до чого доступу», – розповідає в інтерв’ю засуджений Сергій Осипов.

Сергій – також з Єнакіївської 52-ї колонії. Розповідає: хоч адміністрація в колонії залишилася колишня, людей наче підмінили. Та й між ув'язненими почалися конфлікти на військовому ґрунті.

Сергій Осипов, відбував покарання у в'язниці, контрольованій бойовиками
Сергій Осипов, відбував покарання у в'язниці, контрольованій бойовиками

За 2014 рік у нас більш ніж 10 осіб загинуло
Сергій Осипов

«За 2014 рік у нас більш ніж 10 осіб загинуло, не просто там померли власною смертю, а були такі випадки, що «забили» людину. Просто так взяли і «забили», а адміністрація якось поставилася…Раненько, о 6-й годині відкрили двері в барак, винесли акуратненько, в простирадло труп, і ніхто про це нічого не знає», – каже Сергій Осипов.

У кожного тут своя унікальна історія. Наприклад, ув'язнені, яких передали Україні на початку цього року розповідають про документи, які їх змусили підписати бойовики.

Зайшов з Російської Федерації дядько, каже: я – ФСБшник, підсунув папірець, підписуй – співпраця з нами. Якщо не підпишеш – нікуди не поїдеш
Вадим Салтецький

«Зайшов з Російської Федерації якийсь дядько, представився, каже: я – там ФСБшник такий-то, підсунув папірець, каже: підписуй – співпраця з нами. Якщо не підпишеш – нікуди не поїдеш «в Україну». Хочеш «в Україну»? Так. Підписуй. Підписав, все, поїхав», – розповідає засуджений Вадим Салтецький.

Ув’язнені переконують, що на підконтрольній Україні території одразу розповіли про це слідчим СБУ. А ті у свою чергу кожного з них перевірили, декого навіть на «детекторі брехні».

Тоні Фріш, координатор СММ ОБСЄ
Тоні Фріш, координатор СММ ОБСЄ

Ще 50 ув'язнених бойовики можуть передати українській владі найближчим часом. Про це після візиту до Луганська і Донецька заявив координатор місії ОБСЄ Тоні Фріш. Вперше це може зробити угруповання «ЛНР». Але скільки ще охочих покинути в'язниці бойовиків – невідомо.

Напевно, загальну цифру ніхто не знає, але я чув, що таких людей багато. Принаймні я знаю про 50 таких випадків. Мені в ОРДЛО підтвердили готовність перемістити цих людей
Тоні Фріш

«Напевно, загальну цифру ніхто не знає, але я чув, що таких людей багато. Принаймні я знаю про 50 таких випадків. Мені в ОРДЛО підтвердили готовність перемістити цих людей», – заявив координатор СММ ОБСЄ Тоні Фріш.

Переїзд може зірватися в останній момент – ув’язнені

Втім, ті ув’язнені, які вже пройшли через подібне етапування, розповідають: переїзд може зірватися в останній момент, а наявність твого прізвища у списках ще нічого не гарантує.

Сергій Москальчук, відбував покарання у в'язниці, контрольованій бойовиками
Сергій Москальчук, відбував покарання у в'язниці, контрольованій бойовиками
Мені особисто прямим текстом говорили: «Хочеш поїхати – плати»
Сергій Москальчук

«Мені особисто прямим текстом говорили: «Хочеш поїхати – плати». Як ми розуміємо, дається лист, вказані прізвища, а вони вже вибирають 5-6 людей на етап і дивляться, з кого можна висмоктати гроші, тоді пропонують», – розповідає Сергій Москальчук.

Інший ув’язнений Олег Нечипуренко додає, що «адміністрація» Єнакіївської в’язниці всіляко перешкоджала такому обміну.

«Різні відписки роблять, просто щоб не вивозити людей, тому що на це виділяються гроші. На це Росією виділяються гроші. А якщо засуджених не буде, то і гроші не будуть виділятися, ви ж самі це прекрасно розумієте», – каже засуджений.

За чотири роки війни в'язниці на окупованих територіях поповнилися новими ув'язненими. А бойовики встигли придумати нові правила життя «за поняттями».

ДИВІТЬСЯ ПОВНИЙ ВИПУСК ПРОГРАМИ «ДОНБАС.РЕАЛІЇ»

  • Зображення 16x9

    Ярослав Кречко

    Кореспондент та ведучий телепроєкту «Донбас.Реалії». У редакції Радіо Свобода – з 2017 року. Закінчив факультет журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка. У телевізійній журналістиці – з 2007 року. Спочатку працював у Львові, з 2011 року – у Києві. З літа 2014 року висвітлюю події на Донбасі.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG