Доступність посилання

ТОП новини

Звіт ФБР. За дезінформацію Кремля проти США і України каратимуть


У звіті ФБР описується, що російські компанії роблять задля поширення фейкових новин, розпалювання напруги в американському суспільстві та нападу на американських політиків, які підтримують Україну. На фото печатка ФБР у штаб-квартирі ФБР у Вашингтоні
У звіті ФБР описується, що російські компанії роблять задля поширення фейкових новин, розпалювання напруги в американському суспільстві та нападу на американських політиків, які підтримують Україну. На фото печатка ФБР у штаб-квартирі ФБР у Вашингтоні

Прекрасно, що вони почали це робити, але це лише перші кроки – так загалом міжнародні фахівці з протидії російській дезінформації відреагували на повідомлення про дії адміністрації президента США Джо Байдена у відповідь на операції з російського впливу на американських виборців. Вони зауважують, що потрібно більше скоординованих зусиль урядів не лише США, а й інших західних країн, спрямованих на протидію агентам російського випливу, який впродовж багатьох років не знаходив ефективного опору з боку демократичних держав, зазначає «Голос Америки». Дезінформація Кремля спрямована великою мірою проти України.

Четвертого вересня адміністрація Джо Байдена звинуватила Росію в широкомасштабних спробах вплинути на президентські вибори в США, зокрема шляхом поширення дезінформації та залучення американських впливових осіб, які, часом цього не розуміючи, поширюють пропаганду з російських державних ЗМІ.

Міністерство юстиції, Міністерство фінансів і Державний департамент вжили низку скоординованих дій, що включають санкції, висунення кримінальних звинувачень та конфіскацію вебдоменів, які, за словами офіційних осіб США, Кремль використовує для поширення пропаганди та дезінформації головним чином про Україну, куди Росія здійснила масштабне вторгнення в лютому 2024 року.

У звіті розслідування на майже 300 сторінок, який Федеральне бюро розслідування (ФБР) опублікувало 4 вересня, описується, що російські компанії роблять задля поширення фейкових новин, розпалювання напруги в американському суспільстві та нападу на американських політиків, які підтримують Україну у війні проти Росії.

Звіт називає такі компанії як Social Design Agency (SDA), Structura National Technology (Structura) і ANO Dialog, які діють під керівництвом і контролем адміністрації президента Росії, зокрема, першого заступника керівника апарату президента Сергія Кирієнка, через які Кремль намагається впливати на американців, зокрема на результати голосування на американських виборах.

Серед російських заходів документ ФБР називає, наприклад, націлювання дезінформації на виборців США в шести штатах, де жодна з двох провідних партій не має переваги, намагаючись «розкрутити» такі теми, як «ризик втрати роботи для білих американців» або тему «загрози злочинності» з боку «українських іммігрантів».

Публікація документа та оприлюднення плану дій з боротьби з російськими операціями впливу викликали швидку реакцію американських та міжнародних спостерігачів, які вважають кроки адміністрації цілком виправданими, але недостатніми.

Інші вважають, що публікація звіту та звинувачень щодо російського впливу може зашкодити шансам республіканців на виборах, оскільки в оприлюднених документах мовиться, що однією з «цілей» компанії з дезінформації було забезпечення перемоги певного кандидата на виборах 2024 року.

Хоча Дональд Трамп не згадується на ім'я, розвідувальне співтовариство США заявило, що уподобання Росії щодо президентських перегонів не змінилися з 2020 року, коли Москва провела низку операцій впливу на підтримку Трампа та спрямованих на очорнення Джо Байдена, зауважує телеканал CNN.

Колишній командувач Сухопутних сил США в Європі Марк Гертлінг згадує у своєму пості в мережі Х, що на цій посаді він щодня отримував дані розвідки, які свідчили про те, що Росія намагалася вплинути на Захід і особливо на США.

Він каже, що про ці спроби Кремля було відомо не лише військовим, про це знали в Конгресі США, де обговорювали ці питання, про це писали медіа. І сам генерал, коли пішов у відставку, писав про кібернетичні атаки, пов'язані з впливом на вибори, у 2018 році.

Тому він вітає той факт, що адміністрація повідомила про дії Росії і має план, як їм протистояти, і відкидає закиди про політичну заангажованість дій адміністрації.

Я шокована, шокована, дізнавшись, що російська держава фінансувала ультраправих «інфлюенсерів» у штаті Теннессі
Енн Епплбаум

З оприлюднених напередодні Міністерство юстиції документів, зокрема, стало відомо, що принаймні шість впливових блогерів консервативного спрямування у США таємно фінансувалися співробітниками російських державних ЗМІ для створення англомовних відео, щоб просувати інтереси Росії у США. Прокурори стверджують, що вони несвідомо працювали на компанію, яка була прикриттям для російської операції впливу.

Дослідниця російського впливу журналістка журналу The Atlantic Енн Епплбаум поставила під сумнів можливість того, що праві коментатори з мільйонами передплатників на YouTube та інших платформах соціальних мереж могли не знати, що гроші на їхню діяльність надходять з Росії.

«Я шокована, шокована, дізнавшись, що російська держава фінансувала ультраправих «інфлюенсерів» у штаті Теннессі, і я впевнена, що вони абсолютно не здогадувалися, звідки надходять гроші», – із сарказмом написала Епплбаум у мережі Х, посилаючись на статтю The Guardian на цю тему.

Фахівці з дезінформації та російських операцій впливу кажуть, що дії, про які оголосили державні органи США, можуть стати важливим кроком у правильному напрямку для стримування зловмисного російського впливу на західні країни і передусім на Америку.

Цілком імовірно, що Кремль все більше покладатиметься на місцевих довірених осіб, які маскуються під американців
Олександра Цехановська

Однак, на думку дослідниці Олександри Цехановської, спираючись на досвід України, потрібно буде ще багато зробити для захисту американської демократії від дестабілізуючого російського впливу. Бо російські методи часто змінюються і пристосовуються до нових обставин, ширше залучаючи місцевих акторів до просування російських цілей.

«Наративи часто відмиваються через різних акторів і джерела, і цілком імовірно, що Кремль все більше покладатиметься на місцевих довірених осіб, які маскуються під американців, щоб завоювати більше довіри американського народу», – попереджає в інтерв'ю «Голосу Америки» керівниця проєктів Центру інформаційної стійкості, міжнародної мережі дослідників, які займаються протидією дезінформації, Олександра Цехановська.

На її думку, незважаючи на санкції, росіяни, і не лише вони, можуть швидко намацати нові вразливості Заходу, якими вони зможуть зловживати.

Соцмережі вже стали «зброєю масового інформаційного ураження» і навести порядок саме тут – першочергове завдання кожної держави
Ігор Соловей

Керівник Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Ігор Соловей вважає, що Росія вже давно зробила наступний крок у поширенні свого впливу і використовує не тільки сайти чи домени, які зараз закрили, а впливає на свідомість чужих громадян через соціальні мережі, які набагато складніше контролювати.

«Соцмережі вже стали «зброєю масового інформаційного ураження» і навести порядок саме тут – першочергове завдання кожної держави, – каже Соловей у розмові з «Голосом Америки». – Х, «ТікТок» чи тим більше російський «Телеграм» – самі вони навряд чи захочуть витрачатися на боротьбу з ботами, тролефермами чи спланованою дезінформацією».

Дослідник, який очолює установу при Міністерстві культури та інформаційної політики України, вважає, що лише тиск держави, або навіть коаліції держав зможе змусити ці соціальні мережі поставити перепони на шляху зловмисників і зловмисного контенту.

Про те, що така коаліція була б на часі, свідчить ще один аспект звіту ФБР, який стверджує, що російська операція з просування своїх наративів активно ведеться і через німецьких, французьких, італійських, британських та інших європейських політиків, бізнесменів, журналістів та інфлуенсерів.

Наприклад, у Європі, як й у США, були поширені операції через сайти-двійники, так звані Doppelgänger, що видавали себе за впливові видання, такі як Der Spiegel, Bild, Le Monde, Le Parisien, Welt, FAZ, Süddeutsche Zeitung, Delfi.

Метою кампанії Кремля в Європі було посіяти розкол, дискредитувати Америку та підірвати підтримку України, мовиться у звіті ФБР.

Якуб Каленський, старший аналітик Європейського центру передового досвіду з протидії гібридним загрозам у Гельсінкі каже, що для того, щоб заходи проти дезінформації та інформаційної агресії були ефективними, обов'язково потрібні скоординовані каральні заходи. І США зараз показують в цьому приклад Європі.

«США є лідером у цьому конкретному аспекті. Багато європейських урядів мають повчитися з їхнього досвіду», – каже Каленський в інтерв'ю «Голосу Америки».

В інформаційній агресії ми повинні запровадити серйозні покарання за ці злочини. Розслідування та кримінальні наслідки є частиною цього
Якуб Каленський

Він зазначає, що вкрай важливо, що уряд США, «на відміну від багатьох інших», веде розслідування, намагається виявити канали, залучені в російських операціях.

На думку Каленського, мало намагатися протидіяти дезінформації шляхом підвищення медіаграмотності.

«Цього ніколи не буде достатньо, самі ці дії, спрямовані на жертв маніпуляцій, ніколи не зупинять інформаційних агресорів, – каже він. – Так само, як коли ми боремося з проблемою незаконних наркотиків, ми не зосереджуємося лише на освітніх і комунікаційних кампаніях, ми також заарештовуємо дилерів і злочинців, залучених у цю галузь, так само, як і в інформаційній агресії, ми повинні запровадити серйозні покарання за ці злочини. Розслідування та кримінальні наслідки є частиною цього».

  • Зображення 16x9

    Тетяна Ворожко

    Журналіст і редактор «Голосу Америки». Ведуча програми «Студія Вашингтон». Фокусується на висвітленні українських питань у Конгресі, прямих включеннях із місця подій, американській політиці. Працювала репортером газети «Киевские Ведомости» та програми «Погляд у світ» (УТ-1), сценаристом та журналістом культового шоу «Без Табу з Миколою Вереснем» («1+1»). Дописувала до десятка газет і журналів. Співпрацювала з CNN та BBC. Після навчання у США обійняла посаду радника Координатора проектів ОБСЄ в Україні з питань мас-медіа, де протягом двох років запустила десятки проектів, спрямованих на розвиток вільних ЗМІ та зменшення напруги між регіонами країни. Автор двох книг та документального фільму (канал СТБ). Здобула диплом магістра історії КНУ імені Тараса Шевченка та магістра журналістики Університету штату Огайо (Атенс).

  • Зображення 16x9

    Наталія Чурікова

    Кореспондентка «Голосу Америки». Під псевдонімом Марія Щур працювала на Радіо Свобода понад 25 років як автор статей і радіопрограм, редактор, тренер.

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG