Доступність посилання

ТОП новини

Демонстрації у Словаччині: що вимагають і до чого тут Україна?


Серед наймасовіших демонстрацій – вчорашня в місті Кошице, яка зібрала 15 тисяч людей, її організатор – громадська ініціатива «Мир Україні»
Серед наймасовіших демонстрацій – вчорашня в місті Кошице, яка зібрала 15 тисяч людей, її організатор – громадська ініціатива «Мир Україні»

У понад 20 містах Словаччини вже кілька днів тривають масові демонстрації проти проросійської політики уряду прем’єра Роберта Фіцо.

Чого вимагають протестувальники, що каже сам прем’єр і до чого тут Україна?

Після подорожі Фіцо до Москви

Політична криза охопила всю країну, найбільша демонстрація відбулась у Братиславі, її гасло «Словаччина – це Європа».

Серед наймасовіших – також вчорашня демонстрація в місті Кошице, яка зібрала 15 тисяч людей, її організатор – громадська ініціатива «Мир Україні» голосно заявила, що «Словаччина належить до Європи, в жодному випадку не до російського світу».

Протистояння між громадянським суспільством і владними структурами особливо загострилось після подорожі прем’єра Словаччини Роберта Фіцо до Москви 22 грудня 2024 року.

Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо і керівник Росії Володимир Путін (праворуч). Москва, 22 грудня 2024 року
Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо і керівник Росії Володимир Путін (праворуч). Москва, 22 грудня 2024 року

Вже тоді громадяни на демонстраціях голосно скандували гасла «Досить Фіцо».

Один із лідерів опозиції Ігор Купец при цьому наголосив, що ситуація в країні складна: «Чехи від нас віддаляються, зі Словаччини до західної Європи виїхало понад 300 тисяч людей, мільйонам громадян загрожують злидні, ми є неймовірно дорогою країною».

Словацька опозиція 15 січня заявила, що буде ініціювати вотум недовіри уряду Роберта Фіцо, звинувативши прем’єр-міністра у зближенні зовнішньої політики з Росією, а не у вирішенні внутрішніх проблем країни.

Демонстранти на антиурядовому протесті після зустрічі прем’єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо з президентом Росії Володимиром Путіним у Москві, Братислава, Словаччина, 23 грудня 2024 року
Демонстранти на антиурядовому протесті після зустрічі прем’єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо з президентом Росії Володимиром Путіним у Москві, Братислава, Словаччина, 23 грудня 2024 року

Рішення уряду України зупинити транзит російського газу

Напруження в країні посилюється і під тиском економічних проблем, зокрема, одна з найбільших викликана рішенням уряду України зупинити транзит російського газу. Владна соціально-демократична партія «Голос» (Hlas) назвала таке рішення порушенням довіри, «кроком, який зраджує не лише дотеперішню довіру і допомогу, яку Словаччина надавала Україні, але й відкриває питання пристойного і надійного українського підходу до взаємних відносин».

На цьому тлі відбувся і діалог між президентом України Володимиром Зеленським і словацьким прем’єром Робертом Фіцо.

Президент України Володимир Зеленський сказав 23 грудня, що не здивований візитом Фіцо до Москви після спільної зустрічі з ним у Брюсселі: «Після нашої розмови в Брюсселі в присутності всіх лідерів Європи нічого не дивує. Ми боремося заради життя, Фіцо – заради грошей, причому навряд чи заради грошей для Словаччини. Тіньові домовленості з Путіним – це або торгівля державними інтересами, або робота на власну кишеню».

Зеленський також заявив, що Україна пропонувала свою допомогу Словаччині на час адаптації до відсутності транзиту газу з Росії, але премʼєр-міністр країни Роберт Фіцо «пихато відмовився».

Фіцо ж заявив, що його зустріч з Путіним стала реакцією на відмову президента України Володимира Зеленського від транзиту газу до Словаччини через українську територію.

Зеленський вважає, що Фіцо «зробив ставку на Москву, а не на свою країну, не на об’єднану Європу й не на здоровий глузд».

Раніше Фіцо заявив, що Словаччина втрачає 500 мільйонів євро на рік через припинення транзиту газу з Росії і запропонував зустріч президенту України Володимиру Зеленському на території Словаччини. Український президент запросив Фіцо до Києва.

Після цього премʼєр-міністр Словаччини запропонував українському президенту зустрітися у Давосі. У коментарі виданню Bloomberg Зеленський заявив, що «не може нічого планувати», бо Фіцо «може поїхати в Давос, але опиниться десь у Сочі».

Минулого місяця Фіцо їздив до Москви для переговорів з президентом Росії Володимиром Путіним щодо припинення транзиту російського газу через Україну, але не відвідав Київ.

Після засідання Радбезу

Враховуючи ускладнення економічної ситуації, протести опозиційних сил, уряд Словаччини скликав засідання Ради безпеки країни. Після засідання прем’єр Роберт Фіцо заявив, що причиною загострення політичної ситуації є «чужі сили», які діють в країні. Прем’єр стверджує, що за противладними протестами стоїть група, яку фінансують з-за кордону і яка пов’язана зі словацькою опозицією.

Більше того, Роберт Фіцо наголосив, що «у Словаччині є група експертів, яка брала участь в подіях в Грузії чи на Майдані в Україні». Прем’єр вважає, що метою цієї групи є «зламати конституційний порядок у Словаччині і змусити уряд під тиском штучно викликаних подій піти у відставку».

Антиурядовий протест у Братиславі, 10 січня 2025 року
Антиурядовий протест у Братиславі, 10 січня 2025 року

На думку президента Словаччини Петра Пеллегріні, ситуація в країні склалась «серйозна, але безпосередня небезпека не загрожує, а тому немає необхідності оголошувати надзвичайний стан». Однак «можу підтвердити, що у Словаччині діють люди, які не походять зі Словацької республіки». Про які групи громадян мова, Петр Пеллегріні не уточнив. Президент Словаччини скликав засідання Ради безпеки, однак жодного рішення, яке б стосувалось політичної кризи в країні, не ухвалили.

Опозиція, яка стоїть на проєвропейських позиціях, вийшла з пропозицією винести на обговорення в парламенті питання про вотум недовіри до уряду, однак наразі це питання не розглядалось.

  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Колишня співробітниця Радіо Свобода, фрілансерка, дослідниця історії української еміграції і мистецтва у міжвоєнній Чехословаччині, авторка Енциклопедичного словника «Україна поза Україною». Пише на теми культури і політики

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG