Доступність посилання

ТОП новини

«Перемога у 2024-му». Чому прогнози політиків щодо війни РФ проти України змінюються?


Володимир Зеленський на початку січня заявляв, що 2023 рік має бути роком перемоги України
Володимир Зеленський на початку січня заявляв, що 2023 рік має бути роком перемоги України

Чому прогнози офіційних осіб щодо закінчення війни дедалі змінюються і відрізняються? Від чого залежить перемога України і чи йдеться лише про зброю? Чому вихід на кордони 1991 року може не означати закінчення війни і що потрібно для безпеки українців після перемоги? Про все це – в матеріалі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

  • Війна з Росією закінчиться перемогою Києва до літа наступного року, і після цього Україна може отримати запрошення на вступ до НАТО, заявив міністр оборони України Олексій Резніков в інтерв’ю телеканалу CNN, опублікованому 24 липня. При цьому він зазначив, що це лише його прогноз. Резніков сказав, що контрнаступ українських військових відстає від графіка, але йде за планом. За словами міністра, думка про те, що кожен контрнаступ має бути швидким, є хибною.
  • Він також перерахував кілька причин, чому контрнаступ може бути повільнішим, ніж очікувалося, включно з боєприпасами, артилерійськими снарядами та артилерійськими системами. Міністр оборони зазначив, що це питання протиповітряної оборони. Також проблема у дуже довгій лінії фронту і в тому, що проти України воює велика кількість російських військових.
  • Ситуація на південному фронті в Україні значною мірою сповільнилася через складні замінування, створені російськими військами. За словами Резнікова, «українським військовим довелося розчищати вручну стежки через поля».
  • У жовтні минулого року керівник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов заявив, що Збройні сили України зайдуть до окупованого РФ Криму до кінця весни 2023 року. А на початку січня він сказав, що 2023 рік стане роком перемоги України у війні з російськими окупантами. Про це Буданов говорив в ефірі «1+1». Під «завершенням» війни він мав на увазі вихід на кордони 1991 року.
  • 8 червня цього року представник Головного управління розвідки Міністерства оборони Андрій Юсов розповів «Українській правді», чому звільнення Криму не відбулося до кінця весни, як це прогнозував Буданов. За словами Юсова, такий термін був лише ймовірним сценарієм, який може зазнавати корективів. Втім, представник ГУР зазначив, що загальна ситуація і загальна оцінка залишаються без змін: «Україна безумовно поверне Крим. І в цій ситуації слова Буданова точно будуть пророчими», – сказав Андрій Юсов.
  • Міський голова Маріуполя Вадим Бойченко прогнозував, що Збройні сили України у грудні 2022-го – січні 2023 року звільнять місто від російських окупантів. Про це він говорив в інтерв'ю виданню «Букви», опублікованому у липні минулого року. Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний, своєю чергою, заявляв, що окупований Маріуполь буде звільнений 2023 року.

«Деокупації Криму 2023 року не буде»

«Новини Приазовʼя» намагалися розібратися, чому прогнози офіційних осіб щодо звільнення українських територій і термінів закінчення війни відтерміновуються.

Так, військово-політичний оглядач групи «Інформаційний спротив» Олександр Коваленко зазначив, що свій прогноз він не змінює і вважає, що Україна ще не звільнить Крим цього року, війна теж ще не закінчиться. Деокупація Криму, на думку експерта, може початися 2024 року.

Олександр Коваленко
Олександр Коваленко
У Сил оборони України на сьогодні є всі можливості для того, щоб звільнити південь
Олександр Коваленко

«Я не кажу, що ми у 2024-му звільнимо всю Україну. Я кажу, що сам сценарій звільнення тимчасово окупованого півострова Крим розпочнеться саме у 2024 році. Тому що, на мій погляд, у Сил оборони України на сьогодні є всі можливості для того, щоб звільнити південь Запорізької області, лівобережну Херсонщину, як мінімум, в найкращому випадку до кінця 2023 року. В нас є такий потенціал, і з урахуванням того, як зараз просувається наш наступ, я думаю, що ми до кінця 2023 року зможемо вийти до адміністративної межі півострова Крим. Або, як максимум, в найгіршому випадку це буде початок, перший квартал 2024 року», – зазначив він.

Звільнення Криму буде відбуватися не шляхом наступу, а через ізоляцію півострова, вважає Коваленко.

Удари по Кримському мосту, жовтень 2022 року
Удари по Кримському мосту, жовтень 2022 року

На його думку, це також досить довготривалий процес, який щонайменше займе з пів року. Отже, зауважив експерт, якщо тимчасово окупований півострів і буде звільнений у 2024-му, то тільки наприкінці.

«І з цього робимо відповідні висновки. Крим буде звільнятися набагато швидше, ніж Донецька та Луганська області», – сказав оглядач.

Які є переваги в ЗСУ?

На сьогодні Збройні сили України мають деяку перевагу в артилерії і ефективно використовують дрони, розповідає Коваленко. Українські військові залежать переважно від постачання західної зброї, оскільки виробництво власної суттєво ускладнене.

Те чи інше виробництво інколи навіть виносять за межі України
Олександр Коваленко

«Наш військово-промисловий комплекс зазнав серйозних втрат після повномасштабного вторгнення в Україну росіян, які масово завдавали ударів по підприємствах військово-промислового комплексу. Другий момент, якщо налагоджувати виробництво, велике серійне виробництво будь-чого, це ризик для цього виробництва – бути, знову ж таки, під ударом російських ракет. Тому те чи інше виробництво інколи навіть виносять за межі України. Наприклад, якщо ми кажемо про артилерійські снаряди 152-го міліметра, у нас є виробництво 122-го, вже є, навіть 155-го, це виробництво відбувається за межами України», – розповів експерт.

Майстер Rheinmetall працює над артилерійськими снарядами, призначеними для України
Майстер Rheinmetall працює над артилерійськими снарядами, призначеними для України

Оглядач також зазначив, що без авіації, зокрема, західних винищувачів F-16, просування на фронті не може бути швидким. «Це аксіома», – додав Коваленко.

«F-16 суттєво не змінять фронт»

Авіаексперт, провідний науковий співробітник Національного авіаційного університету Валерій Романенко розповів «Новинам Приазов’я», що від отримання літаків F-16 фронт суттєво не зміниться. Українські сили отримають деякий паритет у повітряних боях і трохи полегшать наступ військ.

Літак F-16 Fighting Falcon
Літак F-16 Fighting Falcon
Повноцінну авіацію зможемо отримати років за п'ять
Валерій Романенко

«Добре, якщо до кінця наступного року ми отримаємо 3-4 десятки літаків. Проти нас росіяни виставляють 400-500 літаків, тобто в 10-15 разів більше, бо в них резерви є. І, попри втрати, в них є ударні гелікоптери, в нас їх геть обмаль залишилось і ніхто нам нових не дасть. Ми повноцінну авіацію зможемо отримати років за п’ять, так що, ми весь час маємо чекати?» – зауважив експерт.

Авіацію у сучасних умовах зможуть замінити ударні безпілотні апарати та далекобійні ракетні системи, каже експерт.

«Ударні безпілотники, на жаль, їх нема. У союзників ударних безпілотників такого класу теж нема. Ракети ATACMS, які б закрили цю нішу, ну, по-перше, їх потрібно буде забагато, по-друге, їх теж поки що не дають. Радикально ситуацію могли б змінити ударні безпілотники, але, на жаль, ми згаяли понад пів року, може навіть вісім місяців часу. «Шахеди» з'явилися в серпні минулого року. З того самого моменту потрібно було його вивчити або скопіювати, або створити власне», – вважає Романенко.

Запуск армійської тактичної ракетної системи ATACMS в США
Запуск армійської тактичної ракетної системи ATACMS в США

Для виробництва таких літальних апаратів не потрібно особливих зусиль, стверджує Романенко. Основні компоненти можна замовляти у західних виробників.

В Ірані випускають до 5 типів ракет і до 10-15 типів безпілотників
Валерій Романенко

«Іран не може розробляти далекобійні ракети, але він розробив далекобійні безпілотники. Я вважаю, що ми маємо піти тим самим шляхом, і взагалі, не лише безпілотники далекі, а і коли в нас не вистачало артилерії, ми мали закидати ворога маленькими ударними безпілотниками, так званими баражуючими боєприпасами. Якісь в нас роботи були в тому напрямі, але масовості, такої, як у росіян з «Ланцетом», я не бачу. Іранці, які 30 років під санкціями, випускають до 5 типів ракет і до 10-15 типів безпілотників. Україна, яка позиціонувала себе як ракетна, авіаційна, космічна держава, не може зробити примітивний безпілотник», – наголосив він.

Безпілотник іранського виробництва Shahed 191
Безпілотник іранського виробництва Shahed 191

Україні потрібно робити ставку на власну оборонну промисловість і розвивати її, впевнений експерт.

«Я розумію, наші підприємства були під ударами. Але ми можемо провідних співробітників евакуювати хоча б у ближні країни і розмістити там. Ми маємо дбати про власну зброю, розумієте, не очікувати, що нам хтось її дасть», – підкреслив Романенко.

«Зупинити РФ тільки силою»

Президент Центрe глобалістики «Стратегія ХХI» Михайло Гончар зазначив, що у середовищі західних політиків досі поширена думка, що з Росією можна проводити мирні переговори у випадку певної переваги України на полі бою.

Михайло Гончар
Михайло Гончар

Віy нагадав про торішній успіх наступальних дій ЗСУ на Харківщині та правобережжі Херсонщини. Тоді в США заговорили про те, що Україна зміцнила свої позиції й, можливо, варто було б вести переговори з більш потужної позиції.

Росія не збиралась і зараз не збирається припиняти свої агресивні дії, й зупинити її можна лише силою
Михайло Гончар

«Але це хибний підхід, по одній простій причині, що Росія не збиралась і зараз не збирається припиняти свої агресивні дії, й зупинити її можна лише силою. А для цього потрібно мати кількаразову перевагу над збройними силами агресора, а це не було забезпечено. Тому зараз в західних країнах йдуть суперечки, що, з одного боку, були висловлювання на високому рівні з боку американської адміністрації, що, мовляв, Україна отримала все, що необхідно для контрнаступу. А з іншого боку, ми розуміємо, особливо зараз, що все, що необхідно, не було отримане», – пояснив експерт.

Досягти оперативної переваги на тих чи інших напрямках можливо за наявності відповідного обсягу озброєння, підкреслив він. Питання додаткового матеріально-технічного забезпечення ЗСУ зараз стоїть гостро.

Танк «Леопард»
Танк «Леопард»
Росія взяла курс на тривалу, виснажливу війну
Михайло Гончар

«А коли закінчиться війна? Чи закінчиться вона через рік? Відповіді на це питання ніхто не знає, як ніхто не знав і відповіді на аналогічне питання рік тому. Росія взяла курс на тривалу, виснажливу війну. Зазнавши краху бліцкригу, переконавшись в тому, що, так би мовити, в якійсь перспективі місяців чи року переваги над ЗСУ не досягти, взято курс на тотальне знищення України не тільки шляхом ударів по угрупованню ЗСУ вздовж фронтової лінії, але і через знищення економічної, транспортної, енергетичної інфраструктури України. Це те, що вони розпочали робити минулого року, але теж у них не так сталося, як гадалося», – зазначив експерт.

Про успіхи України у воєнному виробництві

Для того, щоби збільшити власне виробництво ракет і дронів, потрібен тривалий час, вважає Гончар. Втім, є причини припускати, що Україна в цьому потрохи досягає успіхів.

Ми мобілізували наш внутрішній оборонно-промисловий потенціал і використовуємо його
Михайло Гончар

«Розробка, випробування, введення в дію серйозних ракетних комплексів, для цього потрібні не місяці, навіть не роки. Це робиться роками. І тому зараз звичайно доопрацьовуються ті проєкти, які були започатковані раніше. Ми бачимо успіх українського «Нептуна» минулого року, коли був знищений флагман Чорноморського флоту і російський флот і зараз ховається за Кримом, не ризикує з'являтися в північно-західному секторі Чорного моря. Наші безпілотники працюють по території Росії. Ми бачимо, як горять нафтобази, нафтопереробні заводи на території Краснодарського краю. Все це говорить про те, що ми мобілізували наш внутрішній оборонно-промисловий потенціал і використовуємо його. Інша справа, що його недостатньо», – наголосив експерт.

Береговий ракетний комплекс РК-360МЦ «Нептун»
Береговий ракетний комплекс РК-360МЦ «Нептун»

Переговори, які Україна зараз проводить із західними партнерами, повинні бути спрямовані лише на переконання в тому, що Збройні сили України мають бути забезпечені всім необхідним озброєнням, без жодних винятків і обмежень, додав він.

Як має закінчитися війна?

Журналіст, політичний оглядач Радіо Свобода Віталій Портников зазначив, що закінчення війни – це комплексний процес, який передбачає не лише військові дії й залежить від багатьох обставин.

Віталій Портников
Віталій Портников
У президента РФ Володимира Путіна не змінилося жодного уявлення в голові, як має продовжуватися війна
Віталій Портников

«Від ресурсів сторін, від існування можливостей для політичних рішень, від гарантій безпеки, насамперед від гарантій безпеки для України. Все це питання наступних навіть не місяців, а років. У президента РФ Володимира Путіна не змінилося жодного уявлення в голові, як має продовжуватися війна. Він досі вважає, як сказав держсекретар США Ентоні Блінкен, переживе Україну і важливим політичним завданням є переконати президента Росії, що це не відбудеться. Однак, скільки часу потрібно буде для цього переконання – рік, два, п’ять, не знає сьогодні ніхто», – каже оглядач.

Країни Заходу будуть продовжувати підтримувати Україну, як це і обіцяють, вважає журналіст. Втім, у Росії можуть бути ресурси для тривалої війни.

«Є у Росії ресурси для такої довгої війни, очевидно, що для інтенсивної війни ресурсів на багато років не вистачить. Війна високої інтенсивності може закінчитися вже у 2023-2025 роках. Скільки у Росії ресурсів для війни низької інтенсивності при відсутності політичних угод, ми не знаємо. Це залежить від багатьох складових, від енергоносіїв, від закупівлі цих енергоносіїв країнами Глобального Півдня, від загальної ситуації в Росії», – зазначив Портников.

«Гарантії безпеки»

Вихід українських військових на державні кордони 1991 року не буде означати автоматичного закінчення війни, каже Портников. Для України будуть важливими гарантії подальшої безпеки.

Вихід на державні кордони не означає, що Росія закінчить війну, що вона не буде обстрілювати українські території
Віталій Портников

«Потрібен буде пошук політичного рішення безпеки. Тому що вихід на державні кордони не означає, що Росія закінчить війну, що вона не буде обстрілювати українські території, що українці не будуть прокидатися під сирени повітряної тривоги, просто у всій повноті своїх кордонів, що вони не будуть жити з закритим повітряним простором і заблокованими портами, що звільнені території не будуть стерті з обличчя землі так, як сьогодні росіяни стирають Херсон. Це не просто контроль армії над певною територією, але навіть небезпека цієї території. Хіба змогли ми забезпечити безпеку Херсону після його звільнення?» – зауважив журналіст.

Харсон після чергового російського обстрілу, грудень 2022 року
Харсон після чергового російського обстрілу, грудень 2022 року

Російські військові можуть нищити й інші звільнені українські міста, якщо не будуть знайдені комплексні політичні рішення, додав журналіст.

Закінчення війни пов’язане з політичними домовленостями, з гарантіями  безпеки, з вичерпанням ресурсів РФ
Віталій Портников

«Значить саме такою може бути відповідь про безпеку Донецька, Луганська, Сімферополя, Севастополя, Ялти, якщо Росія буде здатна продовжувати воєнні дії, вона може перетворити ці міста на згарища. Тому закінчення війни пов’язане з політичними домовленостями, з гарантіями безпеки, з вичерпанням ресурсів РФ, з її готовністю припинити війну, з політичними змінами у Росії. Це багатокомпонентне рішення, яке може знайтися тільки згодом. А наше завдання – звільнити якомога більше своєї території від ворога і знайти можливості для забезпечення безпечного існування цієї території після звільнення», – зазначив Портников.

  • Українські військові досягли успіху в напрямку населеного пункту Старомайорське на Бердянському напрямку – на південь від Великої Новосілки. Про це 25 липня повідомив в ефірі телемарафону речник Генштабу Збройних сил України Андрій Ковальов. Українські війська «закріплюються на досягнутих позиціях», сказав він, додавши, що російські сили «чинять потужний опір».
  • Міністерство оборони США 25 липня оголосило про додаткову військову допомогу для України на суму 400 мільйонів доларів. Як повідомила пресслужба Пентагону, цей пакет включає додаткові боєприпаси для протиповітряної оборони, артилерії, бронетехніку, протитанкову зброю та інше обладнання.
  • Президент України Володимир Зеленський на початку січня заявляв, що 2023 рік має бути й обовʼязково роком перемоги України.

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія, зокрема, окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацію», згодом – «захист Донбасу». А у вересні та на початку жовтня Росія здійснила спробу анексувати частково окуповані Запорізьку, Херсонську, Донецьку та Луганську області. Україна і Захід заявили, що ці дії незаконні. Генасамблея ООН 12 жовтня схвалила резолюцію, яка засуджує спробу анексії РФ окупованих територій України.

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури по всій території України.

На кінець жовтня Україна оцінювала втрати Росії у війні у понад 70 тисяч загиблих військових. У вересні Росія заявила, що її втрати менші від 6 тисяч загиблих. У червні президент Зеленський оцінив співвідношення втрат України і Росії як один до п'яти.

Не подолавши опір ЗСУ, вцілілі російські підрозділи на початку квітня вийшли з території Київської, Чернігівської і Сумської областей. А у вересні армія України внаслідок блискавичного контрнаступу звільнила майже усю окуповану до того частину Харківщини.

11 листопада українські Сили оборони витіснили російські сили з Херсона.

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей.

Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств та розслідуванні. РФ відкидає звинувачення у скоєнні воєнних злочинів.

Пізніше факти катувань та убивств українських громадян почали відкриватися чи не у всіх населених пунктах, які були звільнені з-під російської окупації. Зокрема, на Чернігівщині, Харківщині, Херсонщині.

З вересня 2022 року запеклі бої російсько-української війни ідуть на сході і на півдні України.

6 червня 2023 року була повністю зруйнована гребля Каховського водосховища (перебувала під контролем російської армії із початку березня 2022 року, а у жовтні була замінована окупантами), що призвело до затоплення великої території, людських жертв, знищення сільгоспугідь, забруднення Дніпра і Чорного моря. Україна назвала це екоцидом.

ООН від початку повномасштабного вторгнення РФ підтвердила загибель в Україні 9 701 цивільного, йдеться у звіті за 25 вересня 2023 року. Реальна кількість жертв, вказують аналітики, є набагато більшою.

Усього із 24 лютого 2022 року ООН зафіксувала в Україні 10 582 випадків загибелі цивільних людей, а також щонайменше 19 875 випадків поранення цивільних. Про це заявив верховний комісар ООН із прав людини Фолькер Тюрк 22 лютого 2024 року.

«Ймовірно, що реальна кількість втрат серед цивільних осіб є набагато вищою», – кажуть в місії.

  • Зображення 16x9

    Олена Бадюк

    Із червня 2019 року була редактором вечірнього шоу на Радіо Крим.Реалії (проєкт Радіо Свобода). Із осені 2021 року працюю в команді проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG