Доступність посилання

«Історичний день». Чехія вперше повністю зупинила імпорт нафти з Росії


Чехія імпортувала нафту з Росії протягом майже 60 років, але це вже тепер історія
Чехія імпортувала нафту з Росії протягом майже 60 років, але це вже тепер історія

Чеська Республіка повністю звільнилась від залежності від російської нафти – сталося це вперше в історії Чехії. Нова реальність настала завдяки модернізації нафтопроводу TAL, який подає нафту до Чехії з Заходу.

Перша збільшена в обсягах партія нафти надійшла до головного нафтосховища Чехії, і про це повідомив на пресконференції прем’єр-міністр країни Петр Фіала. Через «історичність» моменту пресконференцію транслювало в прямому етері Чеське телебачення.

«Через приблизно 60 років наша залежність від Росії добігла кінця», – сказав прем’єр Фіала на нафтобазі в Нелагозевесі, що в 20 кілометрах на північ від Праги.

«Вперше в історії Чеська Республіка отримує всю нафту повністю з неросійських джерел. Нафта цілковито надходить з західних маршрутів», – додав голова уряду Чехії.

Прем’єр-міністр Чехії Петр Фіала
Прем’єр-міністр Чехії Петр Фіала

Вплив російсько-української війни

Від початку повномасштабної війни Росії проти України в 2022 році уряд Чехії намагався покласти край своїй частковій залежності від нафти з Росії, яка подавалась нафтопроводом «Дружба».

Через приблизно 60 років наша залежність від Росії добігла кінця
Петр Фіала

Цим нафтогоном російська нафта надходила до Чехії протягом десятиліть і частка нафти з Росії становила десь половину всієї імпортованої Чехією нафти, пише агенція Reuters.

Наприкінці минулого року чеський оператор нафтопроводів MERO завершив модернізацію Трансальпійського нафтопроводу (TAL), в який нафта надходить з танкерів в італійському портовому місті Трієст, далі прямує до Німеччини.

А вже звідти нафта переливається в нафтопровід Інґольштадт–Кралупи–Літвінов (IKL) і подається трубою до Чехії.

Вигляд інфраструктури нафтопереробного заводу компанії MERO в Чехії
Вигляд інфраструктури нафтопереробного заводу компанії MERO в Чехії

Модернізація нафтопроводу TAL підняла його пропускну спроможність для Чеської Республіки до восьми мільйонів тонн нафти на рік – якраз достатньо, щоб задовольнити повністю річні потреби в нафті.

Більше танкерів

Чеська нафтопереробна компанія Orlen Unipetrol змушена була відкрити резервуари резервної нафти для підтримання переробки після того, як «Дружба» у березні зупинила поставки. А тепер Orlen Unipetrol повністю перейшла на переробку неросійської нафти.

Ми уклали контракти на додаткові танкери для доставки нафти з далеких джерел
Маріуш Внук

Також до Чехії наприкінці цього тижня має надійти і норвезька нафта – на нафтопереробний завод у Літвінові.

«Ми уклали контракти на додаткові танкери для доставки сирої нафти з далеких джерел. Поставки на два наших нафтопереробні заводи – в Літвінові та Кралупах-над-Влтавою – відбувається в нормальному режимі», – повідомив керівник Orlen Unipetrol Маріуш Внук.

Чехія імпортувала 6,5 мільйонів тонн нафти минулого року, 42 відсотки з чого надійшло нафтопроводом «Дружба», як каже статистика Міністерства промисловості.

На угорській гілці нафтопроводу «Дружба»
На угорській гілці нафтопроводу «Дружба»

А в 2022-2023 роках обсяг імпортованої нафти з Росії становив 58 відсотків.

Чехія також налагодила імпорт нафти з Азербайджану та Казахстану в 2024 році, а також імпортує незначні обсяги нафти з Норвегії та Гаяни.

Що буде з «Дружбою»?

MERO каже, що триматиме трубу «Дружби» наповненою нафтою – щоб в разі потреби почати імпортувати нафту, наприклад, з морського порту української Одеси.

Ярослав Пантучек, директор компанії MERO, сказав, що «Дружба» перебуває в робочому стані і готова відновити роботу. Зараз майбутнє використання цього нафтопроводу перебуває на стадії вивчення, додав він.

Магістраллю «Дружба» нафта все ще надходить до Угорщини та Словаччини, уряди яких займають проросійську позицію, і обидві ці країни наразі не мають планів відмовлятись від нафтового імпорту з Росії.

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG