Американську БМП M2 Bradley («Бредлі») військові ЗСУ називають найефективнішою бронетехнікою з усього, що передали США. В Україні ці бойові машини піхоти вперше виконують реальні завдання в умовах низьких температур – до цього їх застосовували лише в пустелі. Як «Бредлі» допомагають зупиняти штурми армії РФ під Покровськом і зберігають життя військових ЗСУ – журналістам Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) розповіли бійці 425-го окремого штурмового полку «Скала», які ведуть бої за місто.
425-й окремий штурмовий батальйон ЗСУ «Скала» був розширений до полку на початку цього року. Як повідомив 14 січня портал «Мілітарний, для свого масштабування батальйон отримав на озброєння танки Leopard 1A5 та почав розгортати артилерійські підрозділи.
«Єдиний шанс зупинити «Бредлі» з ПТРК – влучити у гусеницю»
На місце зустрічі приїжджаємо майже одночасно з однією з БМП «Бредлі». Ця машина щойно повернулась з бойового завдання і вже чекає на наступне. Змінюються лише екіпажі, і всі вони американську БМП хвалять. Насамперед – за те, що зберігає бійцям життя.
«К*цапи, буває, кричать: «Тікаємо! Танк їде»! Нас вважають маленьким танком», – посміхається боєць на псевдо «Буша».
Коли ззовні влучають у броню, в самій машині чутно лише легкий звук«Буша»
Бійцю ці американські БМП подобаються передусім через броню: «Вона багатошарова, міцна. Навіть РПГ її не пробиває. Єдиний шанс зупинити Bradley з ПТРК – влучити у гусеницю. Але це треба прицілитись, потрібен філігранний постріл. А коли вони ззовні влучають у броню, в самій машині чутно лише легкий звук. Ніби камінчик кинули. Та що казати – навіть постріл з БТР прямим наведенням її не пробиває».
«Бредлі» – дуже швидка і маневрова БМП, що неодноразово рятувало життя українським бійцям, розповідає своєю чергою механік-водій Олег.
«В критичні моменти я розганяв її до 60 кілометрів за годину на поганій дорозі. Але я мусив так їхати, бо за нами летіли FPV. Хлопці, що сиділи в салоні, розказували, що коли ці дрони-камікадзе нас таки наздогнали – впали під дією нашого РЕБу», – згадує Олег.
Читайте також: З дев’яти могил до двох рядів за місяць: як ростуть втрати армії РФ
«Удар був такий, що люки повідривало»
Вогнева міць «Бредлі» бійців особливо вражає. Автоматична 25-міліметрова гармата, яка робить 200 пострілів за хвилину, за лічені секунди знищує все, до чого вдається дістати.
Такого в жодній російській техніці немає«Барік»
«Її башта обертається дуже швидко. Повний оберт всього за 6 секунд. Такого в жодній російській техніці немає. Під час бою все відбувається миттєво. Я наводжусь, вибираю тип боєприпасів, якими працюватиму – осколково-фугасними або бронебійними. Три режими скорострільності. Стріляє вона прекрасно, безвідмовно. Жодного разу в моїй практиці – а це понад 10 бойових виїздів – вона не підводила. Коригує мене дрон. Наприклад, йде команда «вогонь на 3», і я чудово розумію, де це. Швиденько башту повернув і навалив туди», – розповідає навідник «Бредлі» на псевдо «Барік».
Безпосередньо в бою Bradley перебуває недовго, після чого завдання екіпажу БМП – якомога швидше залишити поле битви.
«Щоб відстрілятись – в тебе хвилина-дві. Хіба що є кілька цілей, то намагаєшся розтягувати насолоду. Дві хвилини стрільби і все. Ти порожній. Ти вже беззубий. Але цих митей цілком вистачає. Бронебійний снаряд летить на 4,5-5 кілометрів. Він пробиває російські і старі радянські БТР та БМП на виліт. Просто наскрізь. Робить в них отвори», – ділиться спостереженнями «Буша».
Ще битва за Авдіївку засвідчила, що в маневрових боях «Бредлі» значно перевершують російські та ще радянські БМП. Українські екіпажі неодноразово знищували за один бойовий виїзд одразу кілька бронемашин противника, виводили з ладу танки. «Буша» розповідає про одне з таких завдань. Тоді в нерівному бою його машину підбили з кількох десятків метрів.
Удар був такий, що люки повідривало. Але вийшли живими«Буша»
«Ми знешкодили три бронемашини окупантів. Не скажу, які саме, бо вночі бачу в приціл лише сигнатуру – тепло. Одну зрешетили відразу, друга намагалась втекти: не встигла від’їхати – я її підпалив. Ще одну наздогнали, коли вдалось перебити їй гусеницю. Одна таки втекла. А потім в нас прямим наведенням влучив танк. В лоб стріляв, просто в лоб. Перший постріл – порвало броню, але наша «Бредлі» ще на ходу була. Другий влучив у машинний відсік, БМП спалахнула. Удар був такий, що люки повідривало. Але вийшли живими. Вижили…», – згадує «Буша».
«Штурмовикам залишається тільки добити тих, хто вижив»
425-й окремий штурмовий полк на Покровському напрямку активно використовує Bradley під час наступу. Як у полях, так і у населених пунктах.
«Якось ми штурмували шахту одразу чотирма «Бредлі». «Кіпішу» навели знатного. Росіяни від нас такого не очікували. Проломили бетонну огорожу, увірвались прямо на територію підприємства і рознесли там все, що можна рознести. Працювали відразу з усіх боків. Висадили десант, десант закріпився. Своє завдання ми виконали на сто відсотків», – розповідає «Барік».
Українські бійці розповідають: ефективно використовують вогневу міць «Бредлі», знищуючи позиції армії РФ і в житлових будинках.
Ця БМП наскрізь будинки прошиває, все підпалює«Барік»
«Наш крайній вихід на Курахівському напрямку. Ми приїхали забрати поранених та спалити ворогів, що засіли в будівлях. Там цивільних вже давно немає. Село маленьке, люди всі виїхали. Ми нахабні. Атакуємо здебільшого в лоб. Користуючись тим, що машина добре броньована, зубаста, під’їхали прямо впритул до окопу, посадки і накрили піхоту армії країни-агресора вогнем», – зазначає «Буша».
«Ця БМП наскрізь будинки прошиває, все підпалює. Якщо ми штурмуємо окупований населений пункт, то на крайніх вулицях нашому десанту робити нема чого. Там все зноситься. Штурмовикам залишається тільки добити тих, хто вижив», – наголошує «Барік».
«Напевно, коли з парашутом стрибаєш, такого не буває»
Ще одна важлива функція «Бредлі» – транспортна. На БМП завозять піхоту на позиції під час ротації та забирають тих, кого змінюють, а також евакуюють поранених. При цьому активно обстрілюють противника, щоб відвернути увагу.
«Поки хлопці завантажуються, наш кулеметник поливає позиції окупантів вогнем. Вони закопуються в землю, як миші. Їм в цей момент не до нас. Це помітно полегшує процес ротації», – розповідає Олег.
«В «Бредлі» зручно і швидко вантажитись. Відкривається рампа, двері повністю відпадають, зручно зайти, занести поранених, навіть важких», – наголошує «Буша».
Крім самих БМП, США також надають своїх інструкторів для навчання екіпажів. Тепер ділитись здобутим у боях досвідом розпочали на полігонах і українські екіпажі Bradley.
«Коли я вперше заліз всередину машини, сів на місце навідника, мені здавалось, що я не подужаю цю техніку. Всі ці комп'ютери, монітори. Але коли спробував перший раз, другий – виявилось, нічого складного там немає. Головне з розумінням ставитись до своєї роботи, бо від тебе багато чого залежить в бою. Перший раз, коли поїхав на бойовий виїзд після стрільби, у мене стільки адреналіну було! Напевно, коли з парашутом стрибаєш, такого не буває», – ділиться емоціями «Барік».
Повномасштабна війна Росії проти України
24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія, зокрема, окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.
Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацію», згодом – «захист Донбасу». А у вересні та на початку жовтня Росія здійснила спробу анексувати частково окуповані Запорізьку, Херсонську, Донецьку та Луганську області. Україна і Захід заявили, що ці дії незаконні. Генасамблея ООН 12 жовтня схвалила резолюцію, яка засуджує спробу анексії РФ окупованих територій України.
Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури по всій території України.
На кінець жовтня Україна оцінювала втрати Росії у війні у понад 70 тисяч загиблих військових. У вересні Росія заявила, що її втрати менші від 6 тисяч загиблих. У червні президент Зеленський оцінив співвідношення втрат України і Росії як один до п'яти.
Не подолавши опір ЗСУ, вцілілі російські підрозділи на початку квітня вийшли з території Київської, Чернігівської і Сумської областей. А у вересні армія України внаслідок блискавичного контрнаступу звільнила майже усю окуповану до того частину Харківщини.
11 листопада українські Сили оборони витіснили російські сили з Херсона.
Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей.
Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств та розслідуванні. РФ відкидає звинувачення у скоєнні воєнних злочинів.
Пізніше факти катувань та убивств українських громадян почали відкриватися чи не у всіх населених пунктах, які були звільнені з-під російської окупації. Зокрема, на Чернігівщині, Харківщині, Херсонщині.
З вересня 2022 року запеклі бої російсько-української війни ідуть на сході і на півдні України.
6 червня 2023 року була повністю зруйнована гребля Каховського водосховища (перебувала під контролем російської армії із початку березня 2022 року, а у жовтні була замінована окупантами), що призвело до затоплення великої території, людських жертв, знищення сільгоспугідь, забруднення Дніпра і Чорного моря. Україна назвала це екоцидом.
Загалом, за час повномастабної війни від 24 лютого 2022 року по кінець червня 2024 року ООН верифікувала дані про щонайменше 33 878 постраждалих цивільних, серед них 11 284 загиблих.
Реальна кількість втрат, зазначають експерти, набагато більша. Тільки під час блокади і бомбардування Маріуполя, як заявляє українська влада, могла загинути понад 20 тисяч людей.
Форум