У РФ засудили 23 військовополонених із «Азову». Вироки – від 13 до 23 років колонії суворого режиму. Українців судили за «терористичними» статтями, оскільки агресор визнав підрозділ терористичною організацією. Це чинні та колишні військові «Азову», серед яких в тому числі кухарі, робітники, кінолог та водії. Усі вони воювали у Маріуполі та потрапили в полон після захоплення міста російською армією у травні 2022 року.
Засідання відбулось у Південному окружному військовому суді у Ростові-на-Дону 26 березня. Військовополонені на засідання з'явилися поголені налисо і виснажені: вони розповідали про тортури, допити без адвокатів та фальсифікацію їхніх свідчень.
23 громадян України, яких судили, служили в «Азові» у різні роки, частина була задіяна в тиловому забезпеченні, повідомили російські незалежні видання «Медіазона» та SOTAvision.
Усіх «азовців» визнали винними в «насильницькому захопленні влади» та «організації діяльності терористичної організації». 11 фігурантам справи також інкримінували «проходження навчання для терористичної діяльності».
У суді були присутні 12 українців, ще 11 фігурантів справи засудили до заочних термінів.
Російська прокуратура просила їм до 24 років колонії. Декілька фігурантів повідомили про тортури та погані умови тримання в російському СІЗО. Інші підсудні відмовилися визнавати суд та спілкуватися з ним.
«Я не можу говорити людям те, що відчуваю, через що я пройшов, як ваша країна вчинила з моєю. Як вчинили з моїм будинком, як розстрілювали мою дружину на дорозі у мене на очах. Як «визволителі» зайшли до мене в дім, забрали все, як посадили мене на три роки, – сказав в останньому слові у суді у Ростові підполковник Анатолій Грицик. – Не дай Боже, щоб ви це відчули. Але знаєте, як громадянин своєї країни, як офіцер і як людина я певен в одному: у мене совість чиста. І я цим пишаюсь».
На початку повномасштабного вторгнення Росії «Азов» був полком, в лютому 2023 року був реорганізований у 12-ту бригаду спеціального призначення НГУ «Азов».
«Моє серце в полоні»
Олексій Смиков – один із тих, хто отримав 23 роки колонії суворого режиму. Він захищав Україну від першого дня повномасштабного російського вторгнення. У полон Смиков потрапив із травмою ноги. В ув'язненні його жорстоко били, розповідає дівчина Олексія, 26-річна Катерина Бондаренко: військовий отримав перелом ребер, йому ламали пальці.
За весь час перебування в полоні (а це вже понад три роки) Олексій лише один раз зміг передати дівчині через інших військових повідомлення: у ньому він попросив її руки. Бондаренко кілька разів виходила на акції на підтримку українських полонених у Києві з плакатом: «Моє серце в полоні».
Ти просто бачиш ім'я коханого чоловіка, і написано: засуджений до 23 роківКатерина Бондаренко
«Ми всі знали, що так буде, але всі в шоці. Цю новину дуже складно перетравити. Ти просто бачиш ім'я коханого чоловіка, і написано: засуджений до 23 років, до того ж ще й суворого режиму, – каже Катерина. – Це одразу дуже сильно вибиває і починає дуже сильно тиснути».
Катерина згадує, що востаннє чула голос Олексія 28 лютого 2022 року. Тоді у Маріуполі його разом із групою відправили на операцію. За кілька днів Катерині повідомили, що її коханий загинув, але 6 березня вона впізнала його на відео серед українських військових, яких взяли в полон російські війська.
«Завжди, коли в мене в житті щось траплялося, або я хвилювалася через роботу або через щось ще щось, він завжди дуже круто умів підтримати, – розповідає про Олексія Катерина. – Він знаходив якісь слова. Я не знала, що мені ці слова потрібні, але він їх говорив, і виявлялося, що це ті слова, які мені потрібні. І ось зараз, коли я щось роблю, мені бракує того, що я можу йому про це розповісти».
Катерина побоюється, що вирок із тривалими термінами ускладнить можливий обмін засуджених «азовців». Але вона продовжує шукати у собі сили та боротися за повернення Олексія додому.
«Я прокидаюся, чоловіка поруч немає. Це не те життя, яке я собі хотіла: мені потрібно, щоб чоловік був поруч, – каже вона. – Але я розумію, що йому там у рази гірше. Я просто думаю про те, як йому там, і розумію, що в моєму становищі немає на що скаржитися».
Коордштаб, правозахисники: реакції
У Києві заявили, що вважають вирок «азовцям» незаконним та звинуватили Росію у порушенні міжнародного гуманітарного права: воно забороняє судити військовополонених.
Усі полонені обов’язково будуть повернуті додому. Оголошення вироку не перешкоджає проведенню обмінівПетро Яценко
«Нинішнє судилище – лише частина російської пропаганди. Але це не стане перешкодою для України, щоб повернути своїх захисників та захисниць. Усі полонені обов’язково будуть повернуті додому. Оголошення вироку не перешкоджає проведенню обмінів», – наголосив представник українського Координаційного штабу поводження з військовополоненими Петро Яценко.
Тетяна Катриченко, директорка Медійної ініціативи за права людини зазначає, що оскільки Верховний суд РФ визнав «Азов» терористичною організацією, то будь-якого чинного чи колишнього «азовця» можуть розглядати як потенційного терориста, що агресор і робить. Тепер засудженим лишається чекати на обмін – однак вже у колоніях суворого режиму.
Ще одна значна проблема: Росія вкрай неохоче повертає військовослужбовців з цього підрозділу – у російському полоні, за даними бригади, досі перебувають 842 «азовці».
«Це російська теза, на мій погляд, що чим швидше військовополоненого засудять, тим швидше його передадуть на обмін. Насправді все навпаки: що швидше засудять, то швидше відправлять у якийсь віддалений куточок РФ», – каже Катриченко.
Правозахисниця також зауважила, що окрім Ростова, «суди» над військовополоненими відбуваються і в окупованому Донецьку. І якщо цей процес над «азовцями» тривав ще з літа 2023 року, то в Донецьку подібні справи слухають за один день.
Що швидше засудять, то швидше відправлять у якийсь віддалений куточок РФТетяна Катриченко
«З людей вибивають свідчення, вони в чомусь зізнаються і за один день відбуваються всі судові процеси, всі судові процедури», – каже Катриченко.
Правозахисниця також зауважила, що окрім Ростова, «суди» над військовополоненими відбуваються і в окупованому Донецьку. І якщо цей процес над «азовцями» тривав ще з літа 2023 року, то в Донецьку подібні справи можуть слухати за один день.
«З людей вибивають свідчення, вони в чомусь зізнаються і за один день відбуваються всі судові процеси, всі судові процедури», – каже Катриченко.
Блокада Маріуполя розпочалася в перші дні повномасштабного російського вторгнення і тривала до середини травня 2022 року, коли останні захисники заводу «Азовсталь» вийшли з нього за домовленістю щодо подальшого обміну. 20 травня міністерство оборони Росії заявило, що завод «Азовсталь» у Маріуполі перейшов під контроль сил РФ. Російське військове відомство заявило, що всього «в полон здалися» 2439 українських військових, які перебували на території заводу. Згодом частину їх обміняли на російських полонених.