«Путін викрав два десятки невинних українських моряків у міжнародних водах». Так Майкл Макфол охарактеризував затримання Росією українських моряків поблизу Керченської протоки 24 листопада минулого року в коментарі телеканалові NBC News.
Макфола здивувала обмежена відповідь адміністрації президента США Дональда Трампа на «незаконне затримання» українських моряків.
«Це обурливо і вимагає публічної реакції особисто від президента Трампа», – додав колишній посол США до Росії.
«Мене непокоїть, що більшість світу просто рухається далі і забула про цих українських моряків», – додав Макфол.
До рішучіших дій для стримування Росії закликав і колишній посол США в Україні Джон Гербст.
«Кремль не переконаєш осудом», – каже Гербст, який зараз очолює Євразійський центр американської дослідницької установи «Atlantic Council». «Його переконають лише болючі кроки: біль від санкцій та біль, який може настати через надання зброї Україні», – зазначив Гербст у коментарі для NBC News. Гербст закликав США надати Києву протикорабельні ракети і патрульні кораблі, які надали б Україні «частково симетричну перевагу в самозахисті в Азовському морі».
Спостерігачі остерігались, що купівля Україною американських «джавелінів» може призвести до ескалації конфлікту, але цього не сталось, каже Гербст: «Ніколи не можна виключати масштабну ескалацію, однак, гадаю, ціна для Путіна є досить високою».
Кейр Гайлз, дослідник британського центру Chatham House, в коментарі телеканалові закликав зважати на можливість кроків у відповідь з боку Росії на лише в Україні, але і в інших регіонах світу, коли йдеться про дії у відповідь на інцидент поблизу Керченської протоки.
Балаж Ярабік із Фундації Карнегі припускає, що Москва не хоче ескалації до виборів в Україні, бо така ескалація допомогла б президентові України Петрові Порошенку.
«Наскільки я розумію, Росія не зацікавлена в подальшій ескалації до виобрів, бо це допомогло б кандидатурі Порошенка», – каже він, додаючи, що український президент також не хоче допустити ще одного зіткнення на морі.