Україна вперше отримала скраплений природний газ зі США, постачання відбувалось через Грецію, повідомив голова Офісу президента Андрій Єрмак у телеграмі.
«Це не просто вантаж – це стратегічний крок», – розповів він.
За словами Єрмака, «це вдалося попри намагання Росії зруйнувати українську енергетичну систему під час війни».
«Ми здобули ще одну перемогу на енергетичному фронті», – констатував голова ОП.
Раніше Європа імпортувала близько двох п’ятих (40%) свого газу з Росії, більша частина якого надходила трубопроводами. Зараз загальний імпорт газу з Росії, включаючи трубопровідний газ, становить лише близько 16% від загального обсягу поставок газу до ЄС.
Чиновники ЄС переконані, що блок не потребує російського палива, навіть якщо це означає згоду на вищі ціни, щоб купувати газ в інших місцях.
Але, як пише FT, російський СПГ цього року склав 20% від загального обсягу імпорту морського палива в ЄС, порівняно з 15% минулого року, свідчать дані відстеження суден. Не весь російський СПГ, привезений до Європи, споживається в регіоні, частина його перевантажується і відправляється в інші частини світу.
У жовтні група країн Євросоюзу – країни Балтії, Швеція, Фінляндія, а також Франція, Люксембург, Австрія, Чехія та Хорватія – звернули увагу на митні дані, що показали нещодавнє збільшення імпорту російського СПГ на підприємства СПГ ЄС (ці публічні дані не давали повної картини ситуації). Однак тоді країни закликали Єврокомісію посилити прозорість процесів потрапляння російського скрапленого газу до ЄС у звʼязку з повідомленнями про збільшення імпорту такого СПГ в ЄС.
Єврокомісію просять краще контролювати, щоб про операції з розвантаження російського СПГ обовʼязково повідомляли, як цього вимагає 14-й пакет санкцій ЄС. Єврокомісія повинна вимагати дані про постачальників газу, які імпортують скраплений природний газ з РФ, а також про обсяги імпортованого російського газу, наполягали автори звернення.
Форум