Завершили гімнами України та Європейського союзу й загалом найбільше говорили про західний вектор: партія 5-го президента Петра Порошенка презентувала на з’їзді свою першу десятку. Ось як це було.
«Європейська солідарність» проводить свій з’їзд у партійному офісі на вулиці Лаврській у Києві – це прямо навпроти Києво-Печерської лаври. Невелика зала: близько двохсот партійців, запрошених із місцевих осередків, і тих, хто офіційно стане першою десяткою. В холі вода, кава і канапки.
«Мені приємна атмосфера, – закцентувала на діловому антуражі перший віцеспікер парламенту і 3-й номер списку Ірина Геращенко, – що тут не роздають солодку вату, не надувають кульки, не співають і не танцюють канкан. Наша команда розглядає політику як важку роботу, а не шоу».
Відсотків на дев’яносто акцент у виступах тут – на євроатлантичному курсі. Про це багато говорить Порошенко, це згадують у промовах і більшість людей із першої десятки.
«Наша команда краще від інших знає дорогу до НАТО», – стверджує Петро Порошенко. Його інформаційний сигнал: тут ті, хто володіє досвідом боротьби за європейську інтеграцію.
«Ми йдемо до Верховної Ради, щоб мобілізувати на членство в ЄС і НАТО всіх: і тих, хто стане опозицією, і тих, хто сформує уряд. Ми об’єднаємо всіх», – оголошує плани 5-й президент.
Про нових
Верховна Рада – критична ділянка, подібна до тієї, яка буває на фронтіМихайло Забродський
Друге, на чому акцентують, – нові обличчя. Вони складають 4 із 10 у верхній частині списку.
«Поки дехто призначає кадри з «95-го кварталу», для нас важливіші ті, що пройшли 95-у бригаду», – звертається Порошенко до партійців і камер. Він має на увазі генерал-лейтенанта Михайла Забродського: у 2014-му під його командуванням в АТО воювала 95-а аеромобільна бригада, а з 2015 року Забродський командує Десантно-штурмовими військами ЗСУ.
«Верховна Рада – критична ділянка, подібна до тієї, яка буває на фронті. Є команда, готова взяти на себе відповідальність за критичну ділянку», – формулює задачу Забродський у своєму слові перед учасниками з’їзду.
Загалом, перша десятка «Європейської солідарності» має такий вигляд:
- П’ятий президент України Петро Порошенко
- Спікер Верховної Ради України Андрій Парубій
- Експредставник України у Мінській тристоронній контактній групі, віцеспікер парламенту Ірина Геращенко
- Командувач десантно-штурмових військ ЗСУ генерал-лейтенант Михайло Забродський
- Співачка і волонтер Софія Федина
- Політв’язень комуністичного режиму і діяч кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв
- Командир медичного волонтерського батальйону «Госпітальєри» Яна Зінкевич
- Ексголова Львівської ОДА Олег Синютка
- Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу, звільнений з російського ув’язнення, Ахтем Чийгоз
- Віцепрем’єр з євроатлантичної інтеграції Іванна Климпуш-Цинцадзе
Про реванш
Третій акцент на з’їзді «Європейської солідарності» – слова про «небезпеку реваншу».
«На противагу Медведчукам у парламенті має бути українська сила», – виголошує спікер чинного парламенту Андрій Парубій, 2-й номер у списку.
На противагу Медведчукам у парламенті має бути українська силаАндрій Парубій
«Тут ті, хто свої УБД (статус учасника бойових дій – ред.) важко здобули. У наступному парламенті може бути потужна п’ята колона. Багато, можливо, у цю Раду зайде і прекрасних, хороших людей, але без принципів і сили волі люди швидко можуть зламатися. Бажаю, щоби наша команда не зламалася», – каже Ірина Геращенко.
У перерві зборів Радіо Свобода запитує Ярослава, партійця «Європейської солідарності» з Херсона: у чому він зараз вбачає реванш?
Багато де при владі залишилися «маленькі януковичі»Ярослав
– На жаль, можливо, саме через наші демократичні погляди багато де, в тому числі на місцях, при владі залишилися люди, які були там при Януковичі. «Маленькі януковичі».
– Так вони ж залишилися саме при Порошенкові.
– Але мери міст, депутати міських, районних, обласних рад залишилися ті ж самі. Дехто саботував. От почали людям нараховувати субсидії, а начальник районного управління соцзахисту – депутат від «Опоблоку», колишня депутат від Партії регіонів. І вона робила все, щоб були величезні черги. А кого ці люди звинувачували? Чинного президента.
Ярослав не балотується, він приїхав підтримати свою «десятку». Він каже, що покладає надії на подальшу європейську інтеграцію і хоче бачити Україну членом ЄС: «Саме європейські цінності є запорукою добробуту українців. Ці стандарти – мінімальна планка, якої потрібно досягти. Далі – інвестиції, розвиток економіки і підвищення добробуту».
Зінкевич: Мене не зламали на фронті – навряд чи зламає політика
Радіо Свобода запитало у Яни Зінкевич, чи не налякав її досвід інших «нових облич», котрі через неможливість реально впливати на ухвалення рішень розчаровувались і йшли геть з політики.
«У мене було багато переломних моментів на війні. Особливо – жінці, особливо – молодій жінці-командиру там дуже складно. І якщо мене там не зламали, то навряд чи зламає система тут», – відповідає вона.
Зінкевич – волонтерка-парамедик, у 2015-му вона зазнала серйозних травм у дорожній аварії і тепер пересувається на візку.
Люди пили з калюж і бачків для унітазів. Сьогодні армія всім забезпечена, тренована і контрактна. Це велике досягненняЯна Зінкевич
«Я бачила, як у 2014 році наша армія була повністю зруйнована. Не було харчування, з особистого досвіду – коли у нас була ділянка оточена, люди пили з калюж і бачків для унітазів. Сьогодні армія всім забезпечена, професійна, тренована і контрактна. Це велике досягнення, – так пояснює медик-волонтер свою участь нині у партійному списку. – У мене буде два профілі роботи: перший – недопущення російського реваншу, тому що я ветеран і бачу, що ситуація розвивається досить шокуючими темпами. Другий профіль – соціальний, тому що я належу одразу до всіх соціально вразливих категорій, які є: я людина з інвалідністю, я ветеран і я самотня мама».
Читайте, хто у списках інших партій, котрі вже визначились: «Голос» Святослава Вакарчука; «Українська стратегія Гройсмана»; «Сила та честь» Ігоря Смєшка; «Слуга народу», «Опозиційна платформа за життя», об’єднання націоналістичних сил.