Напад, вчинений 15 березня на мечеть Аль-Нур у центральній частині новозеландського міста Крайстчерч і на мечеть у передмісті, називають найбільш кривавим у країні. Прем’єр Нової Зеландії Джасінда Ардерн засудила напад як теракт. Зброя нападника тим часом викликала певні запитання – тепер говорять про нібито сербський та український слід. Чому?
17-хвилинне відео нападів на мечеті у новозеландському місті Крайстчерч містить моторошні сцени. Чоловік, який ідентифікує себе як Брентон Таррант, їде до мечеті Аль-Нур, в якій 15 березня розстріляв принаймні 41 людину (а разом із нападом на іншу мечеть – не менш ніж 49). Поки він їхав, на задньому плані лунала бойова мелодія сербської націоналістичної пісні у дуеті з механічним голосом вказівок навігаційної системи водія.
Ця пісня з’явилася приблизно в 1995 році під час розпалу міжетнічних воєн, що відбулися після розпаду Югославії в 1990-х роках і призвели до загибелі близько 130 тисяч людей. Очевидно, в оригіналі вона називалася «Караджичу, веди своїх сербів». Пісня згадує воєнного лідера боснійських сербів Радована Караджича, так званого «боснійського м’ясника», якого міжнародний трибунал у 2016 році засудив за геноцид, воєнні злочини і злочини проти людяності.
«Вовки приходять, остерігайтеся, усташі і турки», – мовиться у тексті пісні, яка стосується хорватських націоналістичних бойовиків і боснійських мусульман: «Караджичу, веди своїх сербів. Веди своїх сербів. Кожен повинен бачити, що вони нікого не бояться».
«На захист сербського народу, …що бореться за нашу улюблену свободу, нашу улюблену свободу», – продовжує пісня.
Відео до цієї пісні, яке, очевидно, було записано в 1995 році, але вперше було розміщено в інтернеті у 2006 році, відтоді стало досить популярним серед білих націоналістів. У ньому троє чоловіків у військових формах боснійських сербів виконують пісню в гірській місцевості. Сам акордеоніст Новислав Джаїч із відеозапису став відомим мемом у націоналістичних колах під позначенням «Dat Face Soldier».
У Німеччині Джаїча звинуватили в участі у геноциді в 1997 році. Його виправдали за обвинуваченнями в геноциді, але засудили за співучасть у 14 вбивствах до п’яти років ув’язнення. Після звільнення його депортували в третю країну.
Текст цієї пісні, яка має військову антимусульманську позицію, часто переписували багатьма різними мовами. Вона з’являється під назвами «Сильна Сербія» або «Remove Kebap» («Геть кебаб») – антимусульманське гасло, яке з’явилося в Сербії, але було прийняте прихильниками ідеї верховенства білої раси у Європі та в усьому світі.
Влада Нової Зеландії визначила особу 28-річного стрільця-австралійця, вже взявши його під варту. Але повідомлення засвідчують, що підозрюваний, якого звинуватили у вбивстві, – сам себе описує як «етнонаціоналіст». Він знімав свій напад у прямому ефірі і опублікував під іменем Брентон Таррант. Поліція намагається виявити, чи діяв він наодинці.
Незадовго до нападу Таррант опублікував 74-сторінковий допис, в якому стверджує, що «віднедавна я працював неповний робочий день як особа, що позбавляється кебабів».
Українське прізвище на зброї нападника
На відео у прямому ефірі можна було побачити, що на гвинтівці стрільця була фраза «Геть кебаб!». Там також можна побачити імена легендарного сербського лицаря Мілоша Обилича і сербського князя Лазара Хребеляновича. Обидва брали участь у битві проти османських турків на Косовому полі 1389 року.
Але, як повідомляється, це не єдині прізвища з озброєння нападника.
Співробітник Інституту гуманітарних досліджень у Відні, дослідник європейських правих і їхніх зв’язків з Росією Антон Шеховцов написав у своєму дописі у Twitter-і: «Одне з імен, написаних на зброї правого терориста Брентона Тарранта, – українською мовою: «Павло Сергійович». Це, найімовірніше, Павло Лапшин, український правий терорист, засуджений до 40 років у Великобританії».
2013 року суд у Лондоні виніс вирок обвинуваченому в расистських злочинах українському аспірантові Павлові Лапшину – його засудили до довічного ув’язнення. Мінімальний термін, який він має провести за ґратами, – 40 років. Після цього терміну він зможе подати прохання про перегляд вироку.
Аспірант, який перебував на стажуванні в англійському Бірмінгемі, визнав себе винним у головних обвинуваченнях на його адресу. Йдеться про вбивство 82-річного пенсіонера-мусульманина і влаштування кількох вибухів біля мечетей у містечках поблизу Бірмінгема.
Нападника «справді надихнув» Брейвік
У своєму дописі сам Таррант заперечує, що є членом будь-якої організації, але каже, що його «справді надихнув» норвезький ультраправий терорист Андерс Брейвік, який убив 77 людей у перебігу терористичного нападу в норвезькій столиці Осло і неподалік неї в 2011 році.
Перед нападом Брейвік теж публікував трактат на 1500 сторінок з сотнями посилань на конфлікти на Балканах. Згідно з даними видання The Economist, «Косово» згадується в тексті Брейвіка 143 рази, «Сербія» – 341, «Боснія» – 343 рази, а «Албанія» з’являється 208 разів.
Брейвік тоді написав, що бомбардування союзом НАТО Сербії під час війни в Косові 1999 року було головним мотивом його нападу. Він заявив, що «абсолютно неприйнятним» є те, що американські і європейські уряди «бомбили наших братів сербів».
Таррант у своєму дописі так само відображає ці закиди, що, мовляв, США необхідно ослабити, щоб запобігти ще одній ситуації, коли «сили США/НАТО воюватимуть на боці мусульман [sic] і вбиватимуть християн-європейців, які намагалися видалити цих ісламських окупантів із Європи».
Таррант описує себе в маніфесті як «звичайний білий чоловік, якому 28 років». Він характеризує свій напад як «антиімміграційне, антиетнічне або антикультурне відшкодування».
Суд над Таррантом має відбутися у місті Крайстчерчі 16 березня.
Видання The New Zealand Herald описує скоєні ним напади на мечеті як найбільші масові вбивства в країні з 1943 року.
(Над матеріалом працював кореспондент Радіо Свобода Robert Coalson)