Гості програми «Ваша Свобода»: Сергій Здіорук, провідний науковий співробітник відділу гуманітарної безпеки Національного Інституту стратегічних досліджень; Микола Данилевич, речник УПЦ (МП); Андрій Кураєв, диякон РПЦ, публіцист; Святослав Логін, глава Білоруської автокефальної православної церкви (БАПЦ).
Україна вийшла на фінішну пряму в отримання автокефалії православної церкви. На цьому наголосив президент Петро Порошенко, приймаючи представників Вселенського патріархату. Архієпископ Даниїл та єпископ Іларіон запевнили, що перебувають у Києві для об'єднання українського православ’я. Раніше президент Порошенко зазначив: «Україна не питатиме дозволу ані у президента Росії Путіна, ані у очільника РПЦ Кирила, – в які храми ходити». Тим часом сама Російська православна церква (РПЦ) припинила участь у структурах Константинопольського патріарха. Бо той, як заявив митрополита РПЦ Іларіон, «незаконно вдерся на територію Московського патріархату, призначивши до України своїх екзархів».
Олександр Лащенко: Пане Здіорук, автокефалія для української православної церкви справді на фінішній прямій, за «крок до отримання», як стверджує Петро Порошенко?
Що це фінішна пряма, то це дійсно такСергій Здіорук
Сергій Здіорук: Можливо, це крок або два кроки, але те, що це фінішна пряма, то це дійсно так. Голова місії, яка прибула від Вселенського патріарха, однозначно і чітко сказав, що прибули для того, щоб остаточно впорядкувати це питання.
Вони не говорять, що це процес, складнощі, що це займе роки. А він сказав (екзарх – ред.): питання вирішене. Ось ключове!
У церковних справах, як і в складних політичних процесах стратегічного порядку, спочатку ухвалюється принципове рішення верховним керівником, а потім, природно, є правила, технології, відповідне церковне законодавство, яке імплементує це рішення у життя.
(Повна версія програми)
Призначено два екзархи Вселенського патріарха невипадково, тому що у них дійсно, як було зазначено, місія висока. Вона потребує, згідно з нормами канонічного права, дуальності, щоб ні в однієї з 14 церков, визнаних у світі, не виникло жодного питання щодо канонічної відповідності правилам вселенського православ’я.
Рішення про видачу томосу буде 9-11 жовтняСергій Здіорук
Сам томос – це не є великий документ. Це документ-грамота, але має верховну силу, в якій будуть вказані канонічні підстави надання автокефалії, обґрунтовано це основними догматичними положеннями. І вказано, що як тільки він буде вручений, українська помісна православна церква матиме рівні права з усіма іншими православними церквами.
Рішення Синоду Вселенського патріархату практично вже є. Рішення про видачу цього томосу буде 9-11 жовтня. А сам томос, я думаю, вже підготовлений, оскільки такий документ готується завчасно. Для української церкви він також виготовлений. Ми сподіваємося, що і Покрову цього року, і День захисника України святкуватимемо з українським томосом про автокефалію.
Російська церква нарешті показала хто є хто – сама пішла на розколСергій Здіорук
В гібридній війні Росії проти України церкві була відведена колосальна роль, придумана концепція «русского мира». Російська православна церква нарешті показала, «хто є хто» – сама пішла на розкол, зневажила Вселенського патріарха. Тому що 15-е правило Двукратного собору ще 861 року чітко каже: не можна не поминати патріарха до тієї пори, поки церковний суд не визнає. Більше того, ні одного документа, що РПЦ отримувала колись автокефалію від Вселенського патріарха, немає. У 1448 році РПЦ самовільно відділилася.
– Отче, якою є оцінка всієї цієї ситуації УПЦ (МП)?
Церковна Україна тут є певним об’єктом, лише засобом в боротьбі, на жаль, між Константинополем і МосквоюМикола Данилевич
Микола Данилевич: Ситуація, яка зараз склалася, взагалі вийшла за межі України. І українське церковне питання зараз дуже напружило весь православний світ. Дії Константинополя є такими, які не стільки спрямовані, щоб дати автокефалію чи подолати розкол в Україні, скільки на те, щоб довести свою першість перед Москвою. Церковна Україна тут є певним об’єктом, лише засобом у боротьбі, на жаль, між Константинополем і Москвою. Україна тут є лише полем битви. Зараз важко прогнозувати, чим це закінчиться, як довго працюватимуть екзархи.
Деколи нам кажуть, що, мовляв, Україна не є канонічною територією Москви чи РПЦ. Україна на даний момент належить до канонічної території РПЦ. Питання зміни церковних меж є досить болючим. Деякі експерти дуже цікаву паралель проводять, що після 300 років вимагати від Константинополя повернути територію України... так само, якби Росія зараз вимагала від Америки повернути Аляску – ми вам назад даємо гроші, а ви поверніть Аляску.
– Пане Кураєв, яка ваша думку щодо отримання українською православною церквою автокефалії? І як ви оцінюєте запуск процедури розриву канонічного спілкування з вселенським православ’ям з боку РПЦ?
Андрій Кураєв (переклад): У Константинополя свої образи, цілком законні, на московського патріарха, а в московського патріарха – свої образи, по-своєму, також правильні. Ну і що, будемо без кінця цим мірятися?
Запуск розриву канонічного спілкування із Вселенським православ’ям з боку РПЦ – це самострілАндрій Кураєв
Я вважаю, що запуск процедури розриву канонічного спілкування із Вселенським православ’ям з боку РПЦ – це самостріл, постріл собі у ногу, а, можливо, й гірше. Головний аргумент був прибічників канонічної церкви всі ці 28 років розколу, що саме через єдність з Московським патріархом українське православ’я має вихід для єдності з усім Вселенським православ’ям. Тепер все вийде абсолютно дзеркально через якусь структуру, яку створить Константинополь (у Києва – ред.) буде зв'язок з усім православним світом, а Москва опиниться на дорозі у глухий кут.
Вся політика Росії відносно України виявилася провальною останніми роками. У патріарха є прекрасне виправдання. Коли скажуть, чому такий провал на ввіреній вам ділянці роботи, він скаже: чому ви мій «полк» вважаєте винним у поразці – весь «фронт» рухнув!
– Як у Білорусі оцінюють події з отриманням автокефалії для Української православної церкви?
Святослав Логін: Звичайно, цей процес ми чекали, сподівалися, що колись це стане на «канонічні рейки», що Українська церква отримає томос. Білоруська церква була частиною Києво-Литовської митрополії. Тому такий самий шлях ми хочемо пройти теж.
Ми пройшли шлях вже у 20-му столітті, коли двічі оголошували автокефалію в Білорусі православної церкви. Але у зв’язку з тими подіями, з репресіями, воєнним часом цього визнання не відбулося. Цей шлях доволі тяжкий і не такий швидкий. Навіть Україна йшла 30 років, можна сказати. Білорусь, на жаль, тільки починає.
НА ЦЮ Ж ТЕМУ:
Томос для України: Москва готує розкол, а сам Путін витісняє патріарха Кирила
«Україна не питатиме дозволу ні в Путіна, ні в Кирила, як молитися» – Порошенко
Варфоломій не спілкується з Онуфрієм, бо того сприймають частиною РПЦ – Філіпович
Питання не в тому, буде чи не буде томос для України, а як швидко його нададуть – речник УПЦ КП