Доступність посилання

ТОП новини

«Війна затримань» на морі: російське ФСБ звинувачує українських рибалок у браконьєрстві


Бойовий корабель Чорноморського флоту. Квітень 2018 року
Бойовий корабель Чорноморського флоту. Квітень 2018 року

Представники прикордонного управління ФСБ Росії в Криму в акваторії Чорного моря наприкінці серпня затримали українське риболовецьке судно «ЯОД-2105» із чотирма членами команди ‒ жителями Одеської області. Як повідомили російські силовики, «капітан і члени екіпажу визнали, що займалися пошуками та розробкою місць видобутку водних біологічних ресурсів». За їхніми словами, на шхуні виявили знаряддя лову камбали-калкана ‒ сітки та пристосування для подальшого транспортування вилову. Тепер українських рибалок звинувачують у «незаконному видобутку морських ресурсів».

Заступник начальника Нацполіціі України в Автономній Республіці Крим і Севастополі Сергій Пантелєєв зазначає, що українські правоохоронні органи вже відреагували на інцидент.

‒ 31 серпня слідчий відділ Головного управління Нацполіції в АРК встановив факт незаконного затримання судна та громадян України, які були доправлені на окуповану територію, в Балаклаву незаконно створеними правоохоронними органами Росії. Потім моряків транспортували до Севастополя, й, за останніми відомостями, вони перебувають на прикордонній заставі. За цими фактами відкрили два кримінальні провадження: про незаконне заволодіння судном і про незаконне затримання осіб правоохоронними органами іншої держави ‒ що передбачає покарання до 8 років позбавлення волі. Проводиться експертиза з геолокації, з'ясовується маршрут цього судна. Також від родичів затриманих є інформація про те, що на судні сталося займання двигуна, через що його віднесло в бік Криму.

Ізет Гданов
Ізет Гданов

Заступник представника президента України в АРК Ізет Гданов спростовує інформацію щодо несправного двигуна «ЯОД-2105».

Щодо перспектив обміну ‒ ці українські громадяни не злочинці, та й на кого міняти, вибачте?
Ізет Гданов

‒ Ми вважаємо, що це неправда. Така інформація може бути нав'язана ФСБ для того, щоб транслювати її на материкову частину України. Дії окупанта ‒ міжнародний злочин, фактично викрадення наших рибалок у винятковій економічній зоні України. На судні не було риби, а снасті ‒ законний засіб. Підстав для затримки навіть у ФСБ немає, тому й треба сказати, що вони самі нібито допливли до берегів Криму. А про поломку кажуть, тому що на судні немає пального, щоб дійти туди своїм ходом. Це фейки, вкидання ФСБ, щоб сказати, що вони не викрадали рибалок ‒ а вони викрали. Щодо перспектив обміну ‒ ці українські громадяни не злочинці, та й на кого міняти, вибачте? На злочинців, які воюють на території Донбасу? А екіпаж законно затриманого російського судна «Механік Погодін» має право зібратися та виїхати до Росії.

Український політолог, громадський діяч, публіцист Костянтин Батозський вважає, що захоплені українські моряки все ж опиняться в міждержавних списках на обмін.

‒ Це вже не перший і не другий подібний випадок ‒ йде таке протистояння в Азовському морі. ФСБ Росії відрядило в цю акваторію за півроку цілих 100 катерів. Ми повинні ставитися до цього як до наміру продемонструвати нам силу. Це дуже чіткий сигнал від Росії, що вона хоче головувати в Азовському морі, що нічого без її дозволу тут відбуватися не буде. І не тільки щодо судноплавства, а й щодо геологічної розвідки, видобутку корисних копалин, рибальства. Так Росія намагається переконати світ у тому, що Крим ‒ це остаточно російська територія. Прогноз у мене песимістичний: мені здається, що наші громадяни, які опинилися в полоні ФСБ у Криму, швидше за все, потраплять до списків на обмін. Їхню долю спочатку вирішать у суді, а щодо російських судів немає жодних позитивних прогнозів. Я сподіваюся, що все це вирішиться якомога швидше.

Український політолог Олександр Палій переконаний, що «війна затримань» не вщухне ще довгий період часу.

На стороні України всі міжнародні правила, які свідчать про те, що всі судна в Криму українські, а Росія робитиме ставку на те, щоб максимально підірвати економіку України
Олександр Палій

‒ Це триватиме в тих чи інших формах до деокупації Криму. На стороні України всі міжнародні правила, які свідчать про те, що всі судна в Криму українські, а Росія робитиме ставку на те, щоб максимально підірвати економіку України. Зокрема, значна частина нашої торгівлі все ще йде через Азовське море. Але це палиця з двома кінцями: така політика може привести до тиску на Росію з боку інших держав. Однак Україна має бути готовою до того, що вся торгівля через Азовське море й навіть частину Чорного може бути перекрита в будь-який момент. Логістику треба перекидати на чорноморські порти та на повністю відкритий західний кордон, на залізничне сполучення.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG