Париж – Перший тур парламентських виборів приніс Франції дві несподіванки. Перша – це абсолютна перемога президентського руху Емманюеля Макрона, який набрав понад 30% голосів, з таким результатом «макронівці» легко формують більшість у парламенті, їм пророкують як мінімум 400 місць у Національних зборах.
Друга несподіванка парламентських виборів у Франції – це найнижча явка виборців за всю історію голосування. Точний підрахунок ще ведеться, але, за попередніми даними, явка на межі 50%. Французи в цілому не дуже активно голосують на парламентських перегонах, але для порівняння: на минулих виборах до Національних зборів проголосувало понад 57% виборців, що вже тоді вважалося дуже низькою явкою.
На другому місці перебувають, або, як пишуть французькі ЗМІ, скоріше доводять, що вони досі існують – праві сили, партія «Республіканці», вони здобули трохи більше ніж 20% голосів.
Ле Пен пасе задніх
Ультраправі, яких представляє Марін Ле Пен, яким пророкували ледь не друге місце, насправді отримали близько 13% голосів, трохи більше, ніж ліві на чолі з Меланшоном, що їм дасть по кілька місць у парламенті.
Аутсайдери покладають провину за власну поразку на низьку явку виборців та закликають до реформи виборчої системи. Зокрема, Марін Ле Пен назвала пасивність виборців «катастрофою для французької демократії».
Очікувано низькі результати у ще донедавна урядової партії соціалістів. Тепер вони фактично будуть боротися за виживання, бо не набрали і 10% голосів. Враховуючи, що у Франції мажоритарна система, де виборці голосують за особистостей, а не за партійними списками, кандидат у президенти Франції від соціалістів Бенуа Амон навіть не потрапив до парламенту. Представники соціалістів закликають своїх виборців активніше голосувати у другому турі, який відбудеться вже за тиждень, застерігаючи проти «пропрезидентської диктатури».
У правильний час, у правильному місці
Як кажуть оглядачі, Емманюель Макрон вловив настрої електорату, відчув потребу у кардинальній зміні політичної системи Франції. Тож, якщо подібна тенденція голосування залишиться, то Макрону пророкують приголомшливу перемогу вже 18 червня. Після неї він зможе розбудовувати вертикаль влади і втілювати в життя свої перевиборчі обіцянки. Як виглядає, на відміну від Великої Британії, у Франції не буде «підвішеного» парламенту – президентському руху прогнозують понад 400 мандатів у Національних зборах, де засідають 577 депутатів.