Юлія Сиротюк
Закордон чи Україна? Економісти прогнозують, що більшість українців, які зберуться цього літа на відпочинок, оберуть напрямок усередині України. Водночас туроператори розповідають: популярність таких напрямків, як Туреччина чи Єгипет, як і раніше, висока, а запровадження безвізового режиму з ЄС посприяє частішим мандрівкам у ці країни.
24-річна Ірина – юрист із Тернополя. Розповідає: цього літа планує активний відпочинок в Карпатах і сплав по Дністру, а також сподівається поїхати на море – закордон. «Можливо, це буде Болгарія або Грузія, оскільки відгуки про курорти в цих країнах дуже хороші», – додає Ірина.
Як кажуть туристичні оператори, дещо змінити географію мандрівок українців цього літа може спрощення візового режиму з Євросоюзом. У цілому ж ті, хто таки матиме бажання і можливість подорожувати, обиратимуть традиційно між поїздками закордон і відпочинком всередині Україні.
Закордон
Туреччина і Єгипет – традиційно найпопулярніші напрямки для відпочинку. Переваги Єгипту – за морем і сонцем туди можна їхати впродовж усього року. Туреччина ж користується популярністю зокрема завдяки пакетам all inclusive.
«У сезоні 2017 року ми прогнозуємо зростання обсягу по Туреччині на 20-25%, – розповідає голова прес-служби туристичної компанії Join UP Наталія Муковська. – До того ж, Туреччина – це безвізова країна зі сприятливим кліматом, до якої летіти всього 2 години, де туристам доступний високий рівень сервісу, багата екскурсійна програма за привабливими цінами, великий вибір розваг, доступних на території готелів».
«Якщо говорити про співвідношення ціна-якість, то відпочинок закордоном кардинально відрізняється від наших українських курортів, – каже керівник туристичної компанії «Світлофор» Юрій Дем’яненко. – Ми ще не доросли до такого рівня якості».
Крім Єгипту і Туреччини, популярними країнами для літнього відпочинку також є Іспанія, Італія, Греція, Чорногорія, Хорватія, Кіпр. Причому завдяки підписаному нещодавно безвізу з Євросоюзом активність українських туристів за цими маршрутами може зрости.
26 травня президент України Петро Порошенко підписав указ про додаткові заходи для забезпечення права громадян на безвізові подорожі до ЄС. Туристичні оператори зізнаються: з 12 червня справді очікують на зростання популярності країн Шенгенської зони.
«Візова складова є суттєвою частиною вартості турпакету, – каже Наталія Муковська. – Запровадження безвізового режиму для українців, безумовно, сприятиме зростанню туристичного потоку в Іспанію й Італію».
Водночас, на думку віце-президента Асоціації лідерів турбізнесу Аркадія Маслова, відчутно туристів на безвізових напрямках побільшає вже, ймовірно, у 2018 році.
Україна
З популярним до весни 2014 року напрямком – Кримом – більшість туристичних операторів нині не ризикує.
«По-перше, це небезпечно, по-друге, мало охочих, – каже голова Всеукраїнської асоціації туроператорів Ігор Голубаха. – Ті, хто зібрався на відпочинок в анексований Крим, їдуть здебільшого або до своїх родичів, або дуже добрих знайомих, або туди, де мають свою нерухомість».
Наразі між материковою Україною й анексованим Росією півостровом відсутнє пряме транспортне сполучення.
Туристичні оператори розповідають, що натомість зросла популярність відпочинку на півдні материкової частини України.
«Всі українські пляжі Одещини, Херсонщини, Миколаївщини, Запоріжжя готуються до літнього сезону, адже розуміють, що туризм – досить прибутковий вид діяльності», – зазначає Ігор Голубаха.
Крім південного напрямку, як очікується, українці відкриватимуть для себе й інші міста і регіони. Через інтерес до внутрішнього туризму побільшало, зокрема публікацій у друкованих та інтернет-медіа з порадами про цікаві місцини всередині самої України.
Однак Аркадій Маслов із Асоціації лідерів турбізнесу вважає, що системного туристичного бізнесу по внутрішніх напрямках в Україні немає. А, на думку директора Центру розвитку туризму в Україні Володимира Царука, поки що відсутні також належна інфраструктура й сервіс.
«Набережні курортних селищ не витримують критики. І це, безумовно, відлякує туристів, точно не сприяє тому, щоб вони повернулись на ці курорти на наступний рік, – вважає він. – Так, інфраструктура з кожним роком стає кращою. Але для того, щоб курорт підріс до європейського рівня, потрібні інвестиції. Якщо місцева влада не буде вкладати кошти в розвиток, то відтік українських туристів із кожним роком буде збільшуватись».
«Потрібне фінансування і проекти на облаштування пляжів, і це завдання центральної влади і державного бюджету», – додає Царук.
Фактор ціни
19-річна студентка Ольга з Тернополя розповідає: цього літа орієнтується на відпочинок в Україні: «Карпати, Ужгород, Львів. На поїздку закордон зараз немає коштів».
Голова Комітету економістів України Андрій Новак припускає, що більшість українців, які зберуться відпочивати, оберуть усе-таки напрямки всередині країни. «Номінально за останній рік, згідно з офіційною статистикою, доходи українців зросли. Але реальні доходи, з кореляцією на інфляцію, на декілька відсотків зменшились», – пояснює він.
«Український турист побіднішав, – каже Аркадій Маслов з Асоціації лідерів турбізнесу. – Середнього сегменту дедалі менше – є дешевий і дорогий».
За даними Всесвітнього економічного форуму, Україна – на 88-му місці в рейтингу туристичної конкурентоспроможності. Всього там 136 країн і територій. Перше місце посіла Іспанія.