Доступність посилання

ТОП новини

Як телебачення Росії спотворює інформацію про Другу світову війну (огляд дезінформації)


Прокремлівські видання спотворюють наратив про Другу світову війну. Про це і інше у свіжому огляді дезінформації від робочої групи зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків.

На початку травня відбулося багато подій до чергової річниця завершення Другої світової війни у Європі. У прокремлівських ЗМІ чимало часу було витрачено на спотворення інформації про війну, вважають автори огляду.

«Цій темі було присвячено кілька телепрограм на державному телебаченні в Росії. В одній з них із назвою «Для кого День перемоги – не свято?» висловили припущення, що той, хто не святкує цей день, робить перший крок на шляху до фашизму (звичайно, Європейський союз фактично був створений з миру, що відбувся після закінчення Другої світової війни і відзначає День Європи 9 травня, і багато європейських країн визнають 8 травня, а не 9-е, днем, коли війна в Європі закінчилася)», – наголошують у матеріалі.

«In The Now» – молодіжний канал Russia Today (RT) на YouTube – транслював відеозапис під назвою «Хто виграв Другу світову війну» з американкою, що носила «георгіївську стрічку», порівнюючи кількість жертв як доказ того, що саме СРСР повинен отримати заслужену повагу. На сайті кілька інших відеороликів пропагують прокремлівський наратив, наприклад, про Сирію. Як пояснює The Washington Post, помаранчево-чорна стрічка Святого Георгія була PR-кампанією 2005 року в російському державному інформаційному агентстві «РИА Новости», і вона стала однією з найуспішніших у пошуках Росією символу поєднання при президентові Володимиру Путіні. В Україні, однак, вона тісно пов’язана з проросійськими сепаратистами і незаконною анексією Росією Криму.

Ще одне шоу на російському державному телебаченні присвятило час темі святкування «Дня перемоги» в Україні. У передачі стверджувалося, що СРСР одноосібно бився з нацистським режимом, тоді як європейські країни або боролися на боці Гітлера, або здавалися йому. Було також заявлено, що вуличні протести під час «Дня перемоги» в Україні показали, що країною керує нацистський режим. Насправді, ці протести відбулися через використання тієї «георгіївської стрічки» та її сприйняття в Україні, пишуть у огляді.

Ви напевно чули це раніше

Минулого тижня під приціл прокремлівської дезінформації також потрапили країни Балтії. Так, як пишуть в огляді, місце в дискусії знову займала ідея про те, що за радянських часів ці країни були більш економічно успішними, а також повідомлення про те, що Росія могла вимагати повернути вклади, які вона зробила в ці країни в радянські часи, і тим самим знищити їхню економіку (це вже спростовували раніше).

Члени робочої групи пишуть, що знову спостерігали кілька історій, які постійно повторюються у прокремлівської дезінформації. Наприклад, що грузинський народ втратив свої моральні принципи через євроатлантичну інтеграцію. І що християнські традиції в Грузії можуть бути заборонені сусідніми країнами.

«Гідна жалю з моральної точки зору Європа» також зображувалася в чеських ЗМІ. Ми дізналися з однієї російської телепередачі про те, що ЄС окупує Україну, а в іншій ми почули, що ЄС тепер може очікувати полчища нацистів, що наповнюють вулиці європейських міст у зв’язку з лібералізацією візового режиму з Україною», – пишуть в огляді.

І Україну, і Захід звинувачували в тому, що вони будуються виключно на русофобії. Було також заявлено, що ЄС буде вивозити з України її родючі землі і ліси. Подібна дезінформація про Швецію і Україну поширюється вже кілька років.

Ось як «Изборськ» ілюструє дезінформацію про те, що русофобія є «фундаментальною і невід’ємною частиною західної ідентичності». Ми чули це і раніше
Ось як «Изборськ» ілюструє дезінформацію про те, що русофобія є «фундаментальною і невід’ємною частиною західної ідентичності». Ми чули це і раніше

Щотижня аналітична робоча група публікує «Огляд дезінформації», в якому відображає прокремлівську дезінформацію та веде акаунти, присвячені цій темі, в «Твітері» (@EUvsDisinfo) і «Фейсбуці» (EUvsDisinformation). Аналітична pобоча група зі стратегічних комунікацій East Stratcom створена верховним представником ЄС Федерікою Могеріні в 2015 році у відповідь на запит глав держав усіх 28 країн-членів ЄС «здійснювати протидію кампанії дезінформації з боку Росії».

Завантажити таблицю із прикладами дезінформації за останній тиждень можна ТУТ.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG