Доступність посилання

ТОП новини

Радіти чи плакати: до чого веде заборона «ВКонтакте», «Однокласники» та «Яндекс»?


Найбільш обговорювана тема дня – президент ввів у дію рішення РНБО щодо санкцій проти низки російських компаній, зокрема це стосується і блокування таких ресурсів, як «ВКонтакте», «Однокласники», Mail.ru та сервісів «Яндекс». Інтернет-провайдери ламають голови: як їм виконувати цей наказ, адже подібного досвіду в Україні ще не було? Спеціалісти ІТ-сфери взагалі стверджують, що виконати ці дії наразі технічно неможливо, принаймні в короткий термін. Чи зможуть ці обмеження запобігти впливу російської пропаганди на українців, як стверджують прихильники блокування, чи навпаки – стануть прикладами обмеження прав та свобод в Україні?

​Щойно указ президента буде опублікований в офіційних друкованих виданнях, він вступить в дію. Згідно з документом, інтернет-провайдери мають блокувати доступ користувачів до мереж «ВКонтакте», «Однокласники», сервісів Mail.ru та «Яндекс». Найбільші провайдери країни поки не знають, як реалізувати ці вимоги і потребують часу на розробку механізму.

Що кияни думають про санкції щодо «ВКонтакте» (опитування)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:07 0:00

​А от клієнти «Укртелекому» вже наступного дня відчують санкції в дії, кажуть у прес-службі компанії. Протягом тижня всі роботи мають завершити і заблокувати доступ до всіх зазначених ресурсів.

«За» і «проти» від представників влади

2017 рік стане роком інформаційного захисту України від впливу ворожої пропаганди і російського інформаційного терору
Зорян Шкіряк

«2017 рік стане роком інформаційного захисту України від впливу ворожої пропаганди і російського інформаційного терору», – наголошує радник МВС Зорян Шкіряк.

Депутат від «Опозиційного блоку» з комітету зі свободи слова Юрій Павленко висловив переконання, що шлях заборон є руйнівним, а не конструктивним. Каже, що краще розбудовувати власні ЗМІ, яких критично не вистачає на Донбасі проти засилля російських медіа там.

«Це не дуже добре для можливості українських громадян отримувати максимально різну інформацію. Трошки «попахує» КНДРом чи російською диктатурою», – зазначив він у коментарі Радіо Свобода.

Це симетрична дія до тих заходів, які впроваджують у Росії проти українських інформаційних ресурсів, зазначає депутат від фракції «БПП» і секретар комітету з питань національної безпеки і оборони Іван Вінник.

Він переконаний, що українці не постраждають від відсутності цих ресурсів і завжди можуть користуватися іншими мережами, які не мають російського походження

Цими сайтами поширюється екстремістська ідеологія. В створенні груп «ЛНР» та «ДНР», незаконних терористичних утворень
Іван Вінник

«Цими сайтами поширюється екстремістська ідеологія. Екстремістська ідеологія в розумінні України стосується створення і поширення реклами ідей так званої «новоросії» через групи в соціальних мережах «ВКонтакте» та «Однокласники», створенні груп так званих «ЛНР» та «ДНР», сторінок та сайтів незаконних терористичних утворень», – зазначає Іван Вінник.

​Для того, аби реалізувати цей план, одного рішення недостатньо. Мають бути ухвалені додаткові закони, де б прописувались механізми блокування та відповідальність за порушення. Зараз в Україні законодавчо врегульоване лише блокування сайтів, яке може відбуватись виключно за рішенням суду.

Можливості, які зникають

Якщо розглядати соціальний аспект, то це рішення завдасть більше шкоди, ніж користі, вважає виконавчий директор Інституту масової інформації Оксана Романюк. Російські мережі використовувалися, зокрема, і журналістами, аби шукати інформацію, наприклад, про російських військових, які воюють в Україні. Зазначені російські мережі можуть бути і засобами поширення української інформації серед проросійської аудиторії замість створення бар’єру, який нескладно обійти, вважає медіа-експерт.

«Мережі «Однокласники» та «ВКонтакте», хоча вони посідають перші місця по розповсюдженню, вони не зросли протягом останнього року, навпаки, сегмент Фейсбуку виріс. Я не можу сказати, що проросійських поглядів немає у Фейсбуці. Ми робили аналіз – ті самі тексти. Це всього-на-всього лише канал комунікації», – каже Оксана Романюк.

​Зазначені російські мережі користуються значною популярністю в Україні: через них не лише спілкуються, а й продають товари та послуги підприємці, обмінюються новинами в локальних спільнотах, використовують для прослуховування музики.

​Втім, чи не найбільших незручностей зазнають ті, хто користується сервісами «Яндекс», адже багато з них стали незамінними у випадку із пошуком транспорту чи моніторингу заторів на дорогах, стверджує фахівець з інформаційної безпеки Михайло Кольцов.

«Це ресурси, яких зараз в нас немає. Будь-який продукт – це ресурси, плюс час, плюс досвід, плюс постійна підтримка. Я не впевнений, що в нас вони є. Ми можемо замінити «Яндекс»-навігатор, наприклад, «Гуглом». Але зверніть увагу на спосіб користування – «Яндекс»-навігатор все ж таки, в переважній частині зручніший», – пояснює експерт.

​Із технологічної точки зору, це рішення нездійсненне, додав він. Якщо людину змушують виконувати нездійсненне рішення, то єдине, до чого це призводить – зростання соціальної напруженості: всі почнуть шукати обхідні шляхи, і це викликатиме лише злість, вважає Кольцов.

Реакції компаній та Росії на санкції

У компанії «Яндекс» заявили, що головними постраждалими від нових санкцій України проти російських компаній є українські користувачі, яких близько 11 мільйонів.

«Бізнес групи компаній «Яндекса», звичайно, дуже великий, і санкції на нього не вплинуть. Але ми вважаємо Україну важливою частиною нашої роботи і шкодуємо, що санкції зводять нанівець всі багаторічні зусилля нашої команди. Головний потерпілий від санкцій – це український користувач. Дуже шкода», – зазначає прес-служба компанії.

​Тим часом, у «ВКонтакте», коментуючи запроваджені санкції, заявили, що перебувають «поза політикою».

Error rendering VK.

​У Росії нові санкції назвали «проявом цензури», а також заявили, що будуть заходи у відповідь. Речник Кремля Дмитро Пєсков назвав цю ініціативу порушенням прав людей.

«Черговий прояв недружньої та недалекоглядної політики Києва на адресу Російської Федерації», – сказав він.

Заборонити треба було ще три роки тому – експерт

Експерт із онлайн-комунікацій Максим Саваневський переконаний, що рішення із заборони російських сервісів мали ухвалити ще три роки тому. З одного боку, Росії важче буде вести інформаційну війну, з іншого – російські спецслужби не зможуть збирати дані про українців так само вільно, як дотепер це робили.

​Через російські мережі ведеться не лише інформаційна війна, а й вербовка агентурної мережі спецслужбами Росії, крім того у соцмережі «ВКонтакте» найбільше поширюється піратський контент, заявив секретар Ради національної безпеки і оборони України Олександр Турчинов.

Обійти спецслужби та блокування

Суттєвим ударом по свободі інтернету в Україні назвав це рішення експерт ГО «Інтерньюз-Україна» Віталій Мороз.

«В 21-му столітті обмежити доступ до інтернету фізично неможливо, якщо ви тільки не Китай з національним firewall. Ми вчимо, як жителям анексованого Криму та окупованого Донбасу обходити блокування сайтів – усі противники України нині можуть брати наші методики і вчити, як обходити блокування сайтів в Україні», – зауважує він.

​Загалом, до санкційного списку потрапили 468 юридичних та 1228 фізичних осіб: громадян України, Росії й інших держав. Термін дії обмежень – від одного до трьох років.

​НА ЦЮ Ж ТЕМУ:

Прощавайте «ВКонтакте», «Однокласники», «Яндекс» і Mail.Ru! УПЦ (МП) приготуватись (огляд соцмереж)

Порошенко підписав указ про санкції щодо «Яндекса», «Однокласників», «ВКонтакте»

«Укртелеком»: компанія вже почала виконувати рішення про блокування низки російських сайтів​

Шевченко: кіберполіція виконуватиме рішення про блокування доступу до низки російських сайтів​

Карикатура російського художника Сергія Йолкіна

  • Зображення 16x9

    Ольга Комарова

    Журналіст Українського бюро Радіо Свобода з 2015 року. До команди приєналася як переможниця Регіональної стипендії Радіо Свобода/Радіо Вільна Європа. Після завершення стипендії залишилася працювати в редакції кореспондентом. Автор і ведуча серії радійних програм «Свобода в деталях», яка виходила на частотах Радіо НВ. Ведуча і журналіст програми «Ньюзрум», автор серії програм «Коротка пам'ять», які виходять на Ютуб-каналі Радіо Свобода Україна. В журналістиці працює з 2009 року. Починала свій шлях з роботи на комунальному телебаченні міста Южного Одеської області. 

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG