Ксенія Кириллова
Днями відомий політолог, старший науковий співробітник Інституту євроатлантичного співробітництва, професор Києво-Могилянської академії Андреас Умланд опублікував у Kyiv Post статтю, основний зміст якої зводиться до того, що Україні та Євросоюзу варто сподіватися на те, що Росії вдасться збудувати «ганебний Керченський міст» у окупований Крим.
У іншому випадку, на думку експерта, Москва може знову почати шукати військове вирішення проблеми забезпечення Криму, що здатне викликати «повномасштабну війну в Маріуполі, Бердянську та Мелітополі».
«Це може спровокувати масову еміграцію українців до Європейського союзу через «зелені» кордони з Польщею, Словаччиною, Угорщиною та Румунією (або за іншими маршрутами)... Таке масове переміщення населення означатиме, що українська економіка і, врешті-решт, українська держава може повністю зруйнуватися», ‒ застерігає Умланд.
Російська економіка здатна витримати «маленьку переможну війну», а не затяжне протистоянняСергій Стельмах
У відповідь кримський політичний оглядач Сергій Стельмах зазначив у своїй публікації на Крим.Реалії, що, по-перше, навіть наявність мосту в Крим не втримає Путіна від нового вторгнення в Україну в тому випадку, якщо це буде відповідати його інтересам і дасть йому можливість ліквідувати Україну як державу (наприклад, у разі «вакууму влади»). По-друге, Стельмах зазначив, що такий сценарій вкрай малоймовірний, тому що російська економіка здатна витримати «маленьку переможну війну», а не затяжне протистояння.
«Насправді українська армія й силовики ‒ перша лінія оборони Європи від московських реваншистів. Якщо Київ програє, Кремль при першій нагоді почне шантажувати країни ЄС, вимагаючи поступок в країнах Балтії або висуваючи ультиматуми НАТО», ‒ підсумовує кримський оглядач.
Про те, наскільки вірогідний сценарій пробивання Росією сухопутного коридору в Крим і чи зможе будівництво Керченського моста запобігти можливій війні, а також чого варто боятися Євросоюзу, ми вирішили дізнатися у професійного військового, колишнього заступника міністра оборони України, голови експертної ради Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння (ЦДАКР) Леоніда Полякова.
На його думку, Сергій Стельмах «досить докладно проаналізував можливі наслідки авантюри, про яку говорив Андреас Умланд.
Москву вже прямо називають найбільшою загрозою і в США, і у Великій БританіїЛеонід Поляков
«Дійсно, зараз ми маємо вже далеко не ту Росію і зовсім не ту Україну, якими вони були три роки тому: і у військовому, і в економічному плані, і з точки зору міжнародних позицій. Політичні обставини як всередині Росії, так і на міжнародній арені, зараз набагато менш сприятливі для військової авантюри, ніж три роки тому. Москву вже прямо називають найбільшою загрозою у США, й у Великій Британії, і в багатьох інших міжнародних центрах ухвалення важливих рішень в галузі європейської безпеки, економіки, енергетики і так далі», ‒ зазначає експерт.
Також, за словами військового аналітика, Україна повільно, але неухильно нарощує свою оборону і здатна завдати серйозної шкоди агресору.
«Критична маса патріотів, готових воювати за свою країну, всупереч чуткам, істотно не зменшилася, тому можливі втрати агресора очевидні, а ось можливі придбання вельми туманні. Мабуть, досвід останніх трьох років мав хоч чогось навчити навіть кремлівсько-радянських «стратегів», ‒ міркує Поляков.
Проте, екс-заступник міністра оборони України не виключає повністю ймовірність чергової контрпродуктивної спроби Путіна взяти або обійти Маріуполь, висадити десант на Азовському узбережжі, або ще раз спробувати створити чергову «ХНР».
Для Кремля плани «пробивання сухопутного коридору» до Криму існують, але, цілком можливо, стоять на другому місці після планів дестабілізації внутрішньополітичної обстановки в УкраїніЛеонід Поляков
«Я хотів би звернути увагу на одну важливу обставину, про яку мало пише Умланд, але більш чітко артикулює Стельмах. Ідеться про те, що політичний контекст захоплення Криму вже майже повністю поступився місцем військовим міркуванням Кремля. Виходячи з цих міркувань, турбота про нібито розвиток Криму неухильно зменшується, а міркування щодо можливих наслідків для всієї Росії від активізації військового протистояння з Україною та її партнерами, навпаки, набувають все більш актуального характеру. Тому сьогодні для Кремля плани «пробивання сухопутного коридору» до Криму існують, але, цілком можливо, стоять на другому місці після планів дестабілізації внутрішньополітичної обстановки в Україні. Незалежно від долі Керченського мосту», ‒ підсумував експерт.
На думку Леоніда Полякова, на цей момент вся надія Кремля полягає в тому, що в результаті саботажу й підривної роботи з дестабілізації Україна в черговий раз ослабне, і тоді можна буде скористатися виникли хаосом і навіть анексувати нові території, причому не обов'язково тільки в Україні. Такої ж позиції дотримується і директор ЦДАКР Валентин Бадрак.
«На цьому етапі російське керівництво намагається максимально знизити рейтинг президентської партії (в Україні ‒ ред.), завести на вершину українського політикуму проросійські сили, активізувати діяльність агентів впливу, агентурної мережі, диверсійних груп, досягти хаосу в суспільстві за рахунок терористичних актів і жорстких виступів і провокацій радикально налаштованих груп «з народу», ‒ зазначає він.
При цьому експерти сходяться на думці, що ЄС також не варто представляти занадто слабким утворенням, готовим поступитися всім через страх перед Москвою.
«Швидше за все, після всього хаосу останніх років, у який значну частку внесла Росія, Європейський союз тільки консолідується ‒ так, як змогла консолідуватися Франція», ‒ припустив Леонід Поляков.
Оригінал публікації – на сайті проекту Радіо Свобода «Крим.Реалії»