Доступність посилання

ТОП новини

10 кілометрів на протезах за годину: як спорт реабілітує бійців


Ілюстраційне фото
Ілюстраційне фото

Анна Янько

Христина Петренко

Вадим Свириденко, якого президент днями призначив своїм уповноваженим з питань реабілітації поранених учасників АТО, до війни, каже, марафон не бігав. І лише після обмороження та ампутації кінцівок зрозумів, що спорт може реабілітувати тіло і бойовий дух таких, як він бійців. Під час власного лікування, як і більшість військових, він отримував значну допомогу від волонтерів. Але є в Україні бійці, які від волонтерської допомоги відмовляються. У Національному паралімпійському комітеті запевнили Радіо Свобода, що нині діють державні програми реабілітації, куди може звернутися кожен боєць, який потребує допомоги.

Вадим Свириденко – колишній санінструктор 128-ї гірсько-піхотної бригади. Під час боїв під Дебальцевим отримав обмороження рук та ніг, був у полоні, після звільнення потрапив до лікарні, де йому ампутували кінцівки.

Вадим Свириденко
Вадим Свириденко

«Я відчув, що потрібно бігти»

Вадим продовжив лікування в Америці: там заново вчився бігати й плавати з допомогою протезів. Тоді і отримав пропозицію представляти Україну на Марафоні морської піхоти у Вашингтоні.

Мені дали шанс, і я просто ним скористався. Відчув у собі сили і подолав ці кілометри
Вадим Свириденко

«До війни я марафони не бігав – підтримував дистанцію 3-4 кілометри для себе. Взагалі займався єдиноборствами. Можливо, це і надало мені такий стимул, спортивну злість, я відчув, що потрібно бігти. Мені дали шанс, і я просто ним скористався», – каже Вадим Свириденко.

До забігу колишній санінструктор готувався 7 місяців, потихеньку збільшував відстань від 5 до 10 кілометрів. І в підсумку пробіг її за 1 годину 7 хвилин. Каже, що спочатку не збирався цього робити, але потім «відчув у собі сили і подолав ці кілометри».

Вадим Свириденко
Вадим Свириденко

Перший захід, який Вадим Свириденко відвідав після призначення на нову посаду, також спортивний – це змагання, організовані «Українською асоціацією інвалідів АТО», як частина проекту реабілітації воїнів через спорт.

«Мені грошима допомагав увесь світ»

Наша мета – на прикладі людей з інвалідністю показати, як пристосуватись до життя в мирний час, отримавши травми
Світлана Степанова

Волонтерка асоціації Світлана Степанова розповідає, що подібні заходи проводять часто. Наприклад, 24 грудня вкотре відбудуться «Ігри Героїв», в підготовці до яких асоціація також активно бере участь. «Наша мета – на прикладі людей з інвалідністю показати, як пристосуватись до життя в мирний час, отримавши травми. Ми запрошуємо людей з госпіталю, тих, кого треба підтримати, підняти бойовий дух. Адже наші воїни після реабілітації уже живуть, працюють, активно займаються спортом», – наголошує Світлана.

«Нескорені» вражають своєю силою волі (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:19 0:00

Свириденко також став співорганізатором цих змагань. Тепер він і сам допомагає іншим. А ще з теплотою розповідає про волонтерів, які підтримували його, багато посміхається і жартує.

Без волонтерів це взагалі було б ніщо
Вадим Свириденко

«Без волонтерів це взагалі було б ніщо, без них – нікуди. Мені грошима допомагав увесь світ», – розповідає воїн.

За реабілітацію бійців АТО має відповідати держава

Я переклав усю відповідальність за мою реабілітацію на державні установи
Олександр Зозуляк

А от Олександр Зозуляк, Вадимів товариш по службі, від волонтерської допомоги відмовився. Каже, що для нього це принципова річ: «Я переклав усю відповідальність за мою реабілітацію на державні установи, оскільки волонтерська допомога – це усе-таки гроші інших людей...»

Олександр Зозуляк
Олександр Зозуляк

Він також проходив спортивну реабілітацію. В одному з боїв, Олександр отримав тяжкі травми. Каже, що його фактично переїхав танк. Вояк втратив руку, довго лікувався у різних госпіталях. Проходив протезування у Львові, потім у Німеччині.

Спорт як друге життя

Пізніше Зозуляк узяв участь у дванадцятиденній програмі «Повернення до життя».

В Національному паралімпійському комітеті, який організовує цю програму спільно з НАТО, зазначають, що радо відкривають свої двері для колишніх бійців АТО. В Україні також працює державна система фізичної культури та спорту для людей з інвалідністю «Інваспорт», яка має регіональні центри.

Кожен із зацікавлених бійців може туди звернутись, там його підтримають, з'ясують, який вид спорту краще обрати та допоможуть в тренуваннях
Наталя Гарач

«Кожен із зацікавлених бійців може туди звернутись, там його підтримають, з'ясують, який вид спорту краще обрати та допоможуть в тренуваннях. В нашій паралімпійській збірній вже тренуються ветерани АТО», – розповіла Радіо Свобода голова прес-служби комітету Наталя Гарач.

Під час проходження реабілітації Олександр Зозуляк займався скандинавською ходьбою, лижним спортом та іншими видами тренувань.

«Були у нас й різні види ігор: стрільба з луку, дартс, морський більярд. Взагалі усе це доволі весело, цікаво, до того ж, корисно для здоров’я», – каже ветеран АТО.

Він зізнається, що наразі займається підготовкою до спортивної кар’єри, але говорить, що планувати наперед не хоче.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG