Белград – Вашингтон продовжить надавати допомогу для прискорення політичних й, зокрема, економічних реформ в Сербії. Від Белграда, так само й від Приштини, Сполучені Штати вимагають, насамперед, розбудови мультиетнічних суспільств й запровадження верховенства права.
Американський віце-президент Джо Байден під час візиту до Белграда у розмові з сербським прем’єром Александром Вучичем зазначив, що дві країни стали ближчими від 2009 року, коли він вперше побував тут із візитом. Він згадав й драматичні події з недалекого минулого.
Хочу висловити співчуття родинам, котрі втратили своїх рідних у війнах дев’яностих років, включно із тими, що стали жертвами в час повітряної кампанії НАТОДжо Байден
«В регіоні багато хто вважає, що ще дуже свіжі рани від воєн у дев’яності роки. Ще свіжа пам’ять про багатьох загиблих. Однак я сподіваюся, що заходи, яких ми вживаємо, забезпечать, що майбутні покоління будуть виростати в регіоні, в котрому пануватимуть мир, стабільність і добробут. Також хочу висловити співчуття родинам, котрі втратили своїх рідних у війнах дев’яностих років, включно із тими, що стали жертвами в час повітряної кампанії НАТО», – зазначив віце-президент США.
Оглядачі зазначають, що йдеться про перше офіційне, хоча й особисте вибачення за те, що чимало сербів вважають перешкодою для розвитку відносин зі Сполученими Штатами.
Джо Байден надав позитивну оцінку заходам сербського прем’єра для розширення процесів нормалізації в регіоні.
Белградські ЗМІ наголошують, що сербський президент Томислав Ніколич в ході зустрічі з Байденом зазначив, що Белград не запровадить санкції проти Росії. Гість не коментував заяву.
Візит Байдена до Косова був більш емоційним. В честь його прибуття ділянці недавно побудованої магістралі надали ім’я Бо Байдена, сина американського віце-президента, котрий помер минулого року. Батько сказав, що його син був «закоханий у Косово».
Гість назвав неприпустимим застосування сили для гальмування демократичних процесів й сказав, що молода країна Косово буде просуватися вперед лише в разі, якщо буде реалізувати політику міжетнічного примирення. Закордонні інвестиції, в тому числі й американські, за його словами, будуть обумовлені боротьбою проти корупції й організованої злочинності.
Байден позитивно оцінив діяльність косовських інституцій, котрі не допускають громадян країни до участі у війнах за межами країни. Він сказав, що необхідно якомога скоріше ратифікувати угоду про демаркацію кордону з Чорногорією і створити політичні можливості для сформування Об’єднання сербських общин. Якщо цього не буде зроблено, Приштина втратить підтримку Вашингтона, попередив Джо Байден.
Політичні діячі та оглядачі в Белграді й Приштині висловлюють сподівання, що уряди двох країн вже найближчим часом продовжать діалог й врегулювання спірних питань, оскільки їм на міжнародній арені конче необхідна підтримка Вашингтона.
Белград не визнає проголошеної в 2008 році незалежності Косова – колишньої автономії в складі Сербії.