Президент Росії Володимир Путін усунув з посади очільника своєї адміністрації Сергія Іванова. Керівником відомства призначений колишній заступник Іванова Антон Вайно. Про це повідомляється на сайті Кремля. Сергій Іванов, який очолював президентську адміністрацію з грудня 2011 року, призначений спецпредставником президента Російської Федерації з питань природоохоронної діяльності, екології та транспорту.
За словами Володимира Путіна, Антона Вайна на посаду голави кремлівської адміністрації рекомендував сам Сергій Іванов. Вайно – онук першого секретаря ЦК КПРС Естонії Карла Вайна. Народився в Талліні в 1972 році, закінчив факультет міжнародних відносин МДІМВ. Працював в посольстві Росії в Японії, потім – у другому департаменті Азії МЗС Росії.
У 2002 році Антон Вайно потрапив на роботу в президентську адміністрацію, де обіймав різні посади. Коли Росію у 2008 році очолив Дмитро Медведєв, а Путін сів у крісло прем'єра, Вайна призначили заступником керівника апарату уряду. Після путінсько-медведєвської перестановки 2012 року Вайно перейшов на посаду заступника керівника адміністрації президента.
Про Антона Вайна – в ефірі радіо Свобода розповів російський політолог Валерій Соловей:
Інформація про це циркулювала в російських політичних колах з квітня. У квітні це рішення вже було готовеВалерій Соловей
– Інформація про це (майбутні кадрові ротації – ред.) циркулювала в російських політичних колах, щонайменше в їхній московській частині, вже з квітня. Загалом, у квітні це рішення вже було готове. Але тоді президент відклав його ухвалення.
– А з чим Ви пов'язуєте відставку Іванова і призначення Антона Вайна?
Вайно – фаворит президента, абсолютний. Він йому повністю довіряє. Іванов обтяжувався останнім часом цією посадою. Він вважав, що він її переріс і заслуговує на більшеВалерій Соловей
– Вайно – це фаворит президента, абсолютний фаворит. Він йому повністю довіряє. Він продемонстрував себе з кращого боку як дуже кваліфікований виконавець і дуже хороший якісний менеджер. Що стосується Сергія Іванова, то він обтяжувався останнім часом цією посадою. Він вважав, що він її переріс і заслуговує на більше. Були дві опції. Перша – це прем'єрство, але за цей пост точиться дуже гостра боротьба. Друга опція – це пост віце-прем'єра, що займається силовими структурами і ВПК з перспективою пересаджування в крісло прем'єр-міністра.
– Зараз стало відомо, що його призначили на посаду, пов'язану з екологією.
– Це значить, не було досягнуто з ним ніякого компромісу. Це, загалом, відставка. Це означає, що Володимир Володимирович послідовно позбувається старої гвардії.
– А що відомо про Антона Вайна? Чим він так полюбився Володимиру Путіну? Ви зазначили, що він – ідеальний виконавець.
Все, що він робив, він робив дуже якісно. І фаворит він, принаймні, вже останні 3-4 роки. Це – один із 12-13 людей в Росії, які здатні впливати на рішення президента ПутінаВалерій Соловей
– Я не буду вам розповідати, чим він займався. Але все, що він робив, він робив дуже якісно. І фаворит він, принаймні, вже останні 3-4 роки. Він послідовно зростав. Принаймні, 3-4 роки тому він був відзначений президентом, обласканий, увійшов в фавор і відтоді тримається в цій обоймі. Це – один із 12-13 людей в Росії, які здатні впливати на рішення президента Путіна.
– Як Ви думаєте, що принципово змінюється? У Росії якийсь вектор буде змінено?
Володимир Володимирович послідовно позбувається старої гвардії. Вона його обтяжуєВалерій Соловей
– Так, по-моєму, історія з Рамазановським, з Віктором Івановим, а зараз з Сергієм Івановим вказує на те, що Володимир Володимирович послідовно позбувається старої гвардії. Вона його обтяжує.
– Це якось пов'язано з прийдешніми виборами?
– Так, це пов'язано з виборами і зі стратегією Кремля.
Політолог Володимир Гельман вважає, що призначений на пост глави адміністрації президента Антон Вайно в майбутньому може очолити російську Держдуму:
Президентська адміністрація в нинішніх умовах посідає приблизно те саме місце, що апарат ЦК КПРС в радянські часиВолодимир Гельман
– Усіх обставин відставки Сергія Іванова я не знаю. Однак можу припустити, що Іванов не проявив себе як впливовий керівник всього апарату управління країною. Тому що президентська адміністрація в нинішніх умовах посідає приблизно те саме місце, що апарат ЦК КПРС в радянські часи. І Іванов на цій посаді загалом не був помітною і вагомою фігурою.
Вайно – це висуванець Володіна, відбувається перегрупування кадрів в керівництві внутрішньою політикою країниВолодимир Гельман
По суті, адміністрацію президента в частині внутрішньої політики спершу очолював Владислав Сурков, потім ці функції перейшли до Володіна, а Іванов був радше таким виконавчим директором, менеджером, в цілому він не був вагомою фігурою. Вайно – це висуванець Володіна, якого, за чутками, планують на керівництво Держдумою за підсумками нинішніх виборів. Тож, можна судити, що відбувається таке перегрупування кадрів в керівництві внутрішньою політикою країни.
– А з чим пов'язана це перегрупування?
Відбувається заміна тих людей, які прийшли до керівництва країни як давні друзі і соратники ПутінаВолодимир Гельман
– Я думаю, що відбувається заміна тих людей, які прийшли до керівництва країни як давні друзі і соратники Путіна, на тих, хто, мабуть, із точки зору очільника держави, може зарекомендувати себе як ефективніші керівники. Чи зарекомендує себе такою людиною Вайно, поки сказати складно.
– Що про нього відомо в принципі?
– Насправді, про нього не відомо особливо нічого. Він був виконавцем, працював під контролем Володіна. Якимось публічним персонажем він себе ніяк не проявив. Я можу припустити, що якраз така людина на чолі президентської адміністрації глави держави і потрібна.
За словами Володимира Путіна, Сергій Іванов сам попросив призначити його спеціальним представником президента з питань природоохоронної діяльності, екології та транспорту. Відомо, що колишній голова кремлівської адміністрації – великий любитель тварин, головним чином, йому подобаються представники сімейства котячих. Розповідають, що всілякі обіймання Путіна з тиграми і леопардами відбувалися саме з подачі Іванова.
Кореспондент Радіо Свобода Сергій Добринін кілька років тому був присутній на засіданні опікунської ради Російського географічного товариства (РГТ), до якої входять і Путін, і Іванов. Присутні слухали нудну презентацію проекту нового розважального парку і розгублено гортали журнал «Вокруг света» – офіційний медіапартнер РГТ. У якийсь момент Іванов несподівано голосно вигукнув, перервавши доповідача. Він продемонстрував усім фотографію леопарда в журналі і запропонував видати фотографу грошову премію з фонду піклувальників, що загалом ніколи до цього не практикувалося. Через те, що знімок був придбаний в фотобанку, автора вдалося розшукати лише через кілька місяців і не без зусиль, він виявився маловідомим японським фотографом.
У липні цього року президент Росії Володимир Путін вже здійснив низку важливих кадрових перестановок. 28 липня він змінив відразу трьох з дев'яти повпредів, губернаторів в чотирьох регіонах та керівників в двох федеральних відомствах. ЗМІ розцінили ці призначення як доказ того, що система управління спрощується, перевіреним кадрам після зняття знаходять гідне місце, а на перший план висуваються силовики.
Оригінал матеріалу – на сайті Російської редакції Радіо Свобода